Jarmo Diehl | Články / Rozhovory | 31.01.2013
Citujme: „GenderFuck znamená škodolibě narušovat tradiční představy o genderových identitách, rolích a reprezentacích. GenderFuck znamená vyjebat s uhlazeným a neproblematickým řádem, kde existují ženy a muži, z nichž každý plní svou předepsanou roli v monogamních heterosexuálních vztazích a nukleárních rodinách.“ Ne, není to militantní falus a prohnaná vagína, rádi bychom s klukama/holkama udělali i delší rozhovor.
Zaujalo mě vaše spojení s táborskou Cestou, která má ve vínku práci vedoucí „ke zlepšení kulturního porozumění a tolerance mezi lidmi prostřednictvím umění“, ale počítám, že pro vás není to „prostřednictvím umění“ prvořadé, že jste šířeji nebo političtěji nebo všeobecněji orientovaní?
Vycházíme z feministických a anarchistických idejí a queer teorie a praxe. Naše aktivity i osobní život vnímáme jako politické, je kolem nás mnoho věcí, které chceme měnit, témata, která chceme otevírat a na které chceme upozorňovat.
Táborská Cesta je uskupení se širokým záběrem a máme spoustu styčných bodů, genderová citlivost je jednou z nich. Konkrétně třeba Hilary z Cesty je zapojená do drag show Le Dernier Desert, která hodně tematizuje „hraní na ženy a muže“. Naše aktivity jsou obvykle propletené s uměním, mimo jiné proto, že to je dobrý způsob, jak komunikovat radikální queer politiku, která není vždy úplně stravitelná.
1. února se uskuteční Třetí ročník kabaretní GenderFuck party s tombolou příjemných služeb - copak to je „tombola příjemných služeb“? A jak si vybíráte kapely pro vaše party? Na základě čeho je kapela „genderově způsobilá“?
Tombola příjemných služeb nás napadla jako netradiční a milý benefitní způsob získání peněz. Každý/á něco umí, něčím může potěšit. Jde nám o vzájemné propojování lidí, seznamování se, obohacování se a sdílení našich DIY dovedností, znalostí a zálib... Kapely vybíráme žánrově i genderově různé, politické, které se o gender zajímají a genderovou problematiku řeší - často tak může vzniknout mix nejrůznějších pohledů na gender i feminismus.
Akce děláte v různých prostorech, na smíchovské náplavce, v Dejvické klubovně nebo Vypáleném koťátku, páteční kabaret je v Café Na půl cesty - proč zrovna tenhle prostor?
Pořád jsme mezi, pořád jsme na cestě, pořád jsme v půlce... snažíme se pořádat akce na různých místech, které jsou k podobným akcím vstřícné, protože tím můžeme oslovovat i různorodé lidi. Každý prostor je také příjemnější pro jiný typ akce.
Libor Galia 12.12.2024
Nejintimnější, a zároveň nejtajemnější hudební festival v Česku? Co z něj zůstalo a jaké to bylo, jaké to bude, v rozhovoru se dvěma zakladateli. Miro.
Jiří V. Matýsek 09.12.2024
Se sdílným švédským jazzovým kytaristou jsme zapadli do jedné z hospod v centru Brna. Diskuze nad typicky českým gulášem se ubírala po unikátních cestičkách.
Abbé 04.12.2024
Členové 1914 vystupují pod smyšlenými identitami vojáků, včetně služebního zařazení. Rozhovor.
Libor Galia 26.11.2024
Torr, Axonbody. Settings. O spolupráci, vzniku alba i názvu je následující rozhovor. Křest hned.
Abbé 06.11.2024
Přibližně hodinový blok se na Brutal Assault setkal s poměrně živým zájmem, přestože byl prostor vydýchaný už kolem jedné odpoledne. Rozhovor.
Mariia Smirnova 03.11.2024
V rozhovoru nám David prozradí nejen detaily příprav, ale i další akce, na které se těší – a nakonec i to, jaký je jeho nejoblíbenější drink na šestce.
Klára Řepková 23.10.2024
Z covidové karantény vzniklé uskupení se na něm střemhlavě vzdaluje od všech vnějších i osobních škatulek.
Banán 09.10.2024
Brendan Canty byl zakládajícím členem Fugazi. Nyní je jeho hlavní hudební radostí kapela The Messthetics. Rozhovor.
Štěpán Bolf (A.M.180) 07.10.2024
Před devíti lety oznámili košičtí Kolowrat pauzu, která se mohla zvenčí jevit jako úplný konec jedinečné kytarové kapely. Teď jsou zpátky. Rozhovor.
Abbé 03.10.2024
Parta ochmelků převrtá spousty vypitých piksel od piva na zbraně a brnění, aby srovnala účty s protivnými fantazáky, načež utrží jak černý rytíř v Monty Pythonovi a Svatém grálu spousty…