Richard Kutěj | Články / Seriály | 22.01.2021
Vše, co jste chtěli vědět o experimentální elektronické hudbě, na jednom albu. Martin Režný a jeho one-man projekt Säkkikangas si na desce 29 Dietlů ukrojil řádně velké sousto. Třicet tracků. Jejich základy vznikly při rezidenčním pobytu v pardubickém Divadle 29. Autor tu pracuje s vlastními nápady, se samply, terénními nahrávkami, improvizuje s prostředím - zní třeba konstrukce divadelní šatny - a vše míchá do fantazijně bezbřehých útvarů. Slyšíme ambient, drony, hlukařinu i jemnou práci s konkrétními zvuky a loopy a nechybí ani typický Režného humor a um pohybovat se mezi tím vším s noblesou a nadhledem. Komu by třicet tracků bylo málo, může si pak na Soundcloudu dát tříhodinovou sadu, tedy vše, co v Pardubicích vzniklo. Najednou.
RytmiKstr je jeden z mnoha projektů, za kterými stojí experimentátor, kompozitor a noiser Radek Kopel (Napalmed, Eine Stunde Merzbauten...). Ten patří k nejaktivnějším tvůrcům české hudební avantgardy a ročně vydává několik alb, ať již DIY nebo na labelech v Česku i zahraničí. Novinku Dumbient Rhymes vydalo v lednu 2021 nakladatelství Polí5 a jedná se o záznam Kopelových improvizací, bez další postprodukce. Povedlo se. Ačkoli živelně, vznikly propracované skladby, kterým nechybí práce s dynamikou a atmosférou. Je to temné, hypnotické a zábavné, zní barevné tracky s dubovým odérem, industriální syrovostí i ambientní magií.
Noc a den. NBDY se vydal do bunkrů, pod mosty a do lesů a přinesl odtamtud nahrávky, které smíchal do dvou tracků. Field recordings, kazetové smyčky, piano. Obě kompozice jsou povedeným mixem terénních záznamů a skřípajících nájezdů a stěn, šumy jako by přicházely ze tmy, tu a tam se ozve zlověstně jednoduchá melodie. Na finálním zvuku lednové novinky Survivalism se podílel další ze zajímavých producentů u nás, Talk=Trouble.
Britská producentka Meemo Comma se předchozím albem Sleepmoss v roce 2019 usídlila u respektovaného labelu Planet Mu. Její novinka Neon Genesis: Soul Into Matter² je první letošní release. Na Bandcampu jsou zatím k poslechu dva tracky, mystické vokály, poklidné kompozice a breakbeatové i techno spodky. Zní to svěže i atmosféricky, vychází v březnu. Samotná Lara Rix-Martin, jak zní civilní jméno umělkyně, která ráda zkouší nové postupy a mění nálady, mimo jiné sama provozuje další zajímavý label, Objects Limited.
Příjemná spolupráce na české scéně, to je v lednu vydaný remix tracku Alive brněnského projektu Plague Called Humanity. Skladbu přemíchali eklektičtí elektro-punkoví Gagarin. Vznikl energický track, který podbijí až punkově strohé bicí. Plague Called Humanity jsou na své cyberpunkové cestě, kde míchají vlivy EBM, crustu a tvrdé elektroniky vůbec, od roku 2014.
foto © Bandcamp Martina Režného
redakce 04.11.2024
Nerada škatulkuju, nechávám se překvapit. Miluju chvíle, kdy hudba prochází každým koutkem mého bytí – v ten moment na žánru vůbec nezáleží, říká Nika a vybírá.
Michal Pařízek 01.11.2024
Día de muertos, Dušičky, Halloween, všechno jedno. Dneska vyšla nová deska The Cure. Zajímalo by mě, zda to bylo plánované, nebo to tak prostě dopadlo.
redakce 30.10.2024
Playlist vytvořený jedenácti hráči orchestru, to jsme tu ještě neměli. A páteční koncert bude taky výjimečný, zve Karel Ančerl.
redakce 24.10.2024
Co chystá a kde se inspiruje slovenská zpěvačka, skladatelka a producentka?
Michal Pařízek 18.10.2024
V osm večer na Radiu 1, dneska třeba s Joan As Police Woman, Ninou Kohout, Sonic Interventions, Błoto, Greentea Peng, Neraev nebo remixem Despechá od Nusar3000. Que dices?
redakce 16.10.2024
Tučný playlist na dlouhý podzimní večer nebo na pre-party před pražským koncertem.
redakce 13.10.2024
Playlist oblíbených skladeb hudební producentky z Uruguaye, která přijede zahrát na příští Šelest.
redakce 12.10.2024
Jazz je svoboda, empatie, rytmus, komunikace, lidské příběhy, láska k hudbě, říká Vilém Spilka. Ale nechystá se jen na jazz.
redakce 05.10.2024
Jeden z veteránů evropské festivalové scény letos slaví úctyhodné šedesáté narozeniny. Který že? Kam vyrazit za hudbou, edice jazzová.
redakce 02.10.2024
Mappa funguje jako zvuková kartografie a spekulativní cestopis, zaměřující se na vytváření nepředvídatelných zvukových situací.