Jakub Koumar | Články / Reporty | 26.10.2018
Ji.hlava. Heslo známé každému Jihlavanovi se stalo symbolem mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, který zde vybudovala parta lidí kolem Marka Hovorky a dotáhla ho z původně skromného studentského projektu na jeden z nejrespektovanějších dokumentárních festivalů v Evropě. Dvacátý druhý rok se do největšího města na Vysočině sjíždějí (nejen) filmoví profesionálové a nadšenci z celého světa a zaplňují veškeré kapacity místních hotelů, penzionů, i tělocvičen.
Letos se nepodíváme do hudebního klubu Soul, s čímž se vytratila i určitá míra pestrosti, odskočit si na klubový koncert byla jedna z nejpříjemnějších jihlavských kratochvil. Možná dramaturg hudebního programu Pavel Klusák naznal, že klubová scéna se pro jeho koncepci nehodí. Z hudebního programu vůbec poprvé poskládal tematický okruh, s nímž navazuje na svůj projekt 40 let ambientní hudby. Ta vybízí ke zpomalení a klidu, experimentální hudební stage v Kostele svatého Ducha v parku stojícím na bývalém hřbitově slouží i jako svatostánek klidu a tichého naslouchání.
Slavnostní zahájení je každoročně spojeno s filmovou projekcí. Z nějakého ne úplně zřejmého důvodu byl prvním kusem snímek Robina Kvapila Máme na víc a nutno říct, že se jednalo o jednu z nejzbytečnějších projekcí, jaké jsem na festivalu viděl. Kvapil coby osobní poradce prezidentského kandidáta Michala Horáčka dokumentuje jeho prezidentskou kampaň a film je zajímavý snad jen tím, že nabízí pohled do zákulisí Horáčkova tažení. Nevyvolává žádné otázky, a když už, přijde uspěchaný názor režiséra, který do filmu vstupuje snad častěji než sám Horáček. Celé to brzdí formulování vlastního názoru, který není podložen žádnými argumenty. Nejsilnějším zážitkem večera tak byla festivalová znělka od Jeana-Luca Godarda.
22. MFDF Ji.hlava
25. - 30. 10. 2018
Jihlava
fb událost
Jan Starý 20.11.2024
Mnohokrát oceněné těleso, ze kterého vyšla také hvězdná skladatelka Caroline Shaw, se představilo u nás vůbec poprvé a očekávání potvrdila i vyprodaná kapacita.
Jiří V. Matýsek 19.11.2024
„Blues je umírající žánr,“ řekl mi v rozhovoru před osmadvacátým ročníkem festivalu Blues Alive jeho booker a majitel Štěpán Suchochleb... Jak se to vezme.
Ema Klubisová 19.11.2024
I Want to Be a Machine nie je o performance a ukážke jej novej hudby. Pozýva nás bližšie, k svojim mentálnym pochodom, chybám počas písania a myšlienkovým odbočkám.
Viktor Palák 18.11.2024
Tibet coby bosý Peter Pan morfující v maniakálního kata nás v Praze prováděl odvrácenou stranou anglického venkova i dojímal vzpomínkou na zemřelé.
Filip Peloušek 17.11.2024
Je to sotva pár dnů, co jsem dočetl Piko Apoleny Rychlíkové a Pavla Šplíchala, to mi ještě nedocházelo, jak potřebný kontext mi dodává ke křtu jedné z nejzásadnějších desek letošního…
Viktor Hanačík 07.11.2024
Oba pojí čtyři roky staré album Brass, cit pro ponuřejší vyprávění, jazz-rapové podhoubí a kontrasty z afroamerické historie... A na dlouhém baru La Fabriky mají zemité Primitivo.
Marek Hadrbolec 31.10.2024
„Zahraj Slipknoty!“ zakřičí někdo. „This is going to sound like Slipknot, I'll even take my glasses off for it,“ odpovídá pohotově Igor, načež Stoned Jesus...
Václav Valtr 28.10.2024
„I wanna taste you, taste your lips, feel your hips,“ znělo z pódia, kde stála zpěvačka v rudých šatech, od prvních okamžiků plně pohroužená do hudby.
Veronika Tichá 27.10.2024
Působivá performance irského kvintetu s vervou a nahlas pojmenovala problémy, které vidí kolem sebe a nebojí se o nich mluvit.
Klára Šajtarová 25.10.2024
V hluku se setkává bolest s rozkoší, zoufalství s rezignací, otázka přežití se stává méně o fyzickém těle a více o duchu.