Vojta Chmelík | Články / Reporty | 24.06.2013
Sestry Casadyovy jsou v České republice častými hosty. Od jejich poslední návštěvy v Praze v rámci turné s indickým folklorním souborem Rajasthan Roots neuplynul ani rok. A zatímco tehdy se repertoár skládal téměř výhradně ze staršího materiálu v nových aranžmá, letošní vystoupení se neslo ve jménu čerstvé desky Tales of a Grass Widow.
Před CocoRosie se na pódiu objevila s dvacetiminutovým setem Nomi Ruiz, zpěvačka mísící hip hop, R’n’B a disco. Temperamentním projevem, sametovým altem, rapem a svůdným pohybem rozehřála do té doby poměrně chladnou Archu a dala vzpomenout na horké počasí v ulicích Prahy.
Následovala chvíle čekání a vyvolávání hlavních hvězd večera. Z míry mě vyvedl vedle stojící chlápek, který se mocným hlasem dožadoval příchodu Dresden Dolls. Naštěstí se brzy ukázalo, že jsem na správném koncertě a na pódiu se objevila pětice známých tváří, krom Bianky a Sierry multiinstrumentalista Tak, baskytarista Josh Werner a brilantní beatboxer TEZ, věrný souputník sesterského dua. Otvírákem večera se stala poněkud ponurá píseň Child Bride, část jejíhož textu posloužila jako název pro album i celé turné. Navazovaly další písně z nové desky a až ve třetině koncertu byly přerušeny songem Smokey Taboo z předchozí desky. Ze starších alb zazněly jen Werewolf z The Adventures of Ghosthorse and Stillborn a Beautiful Boyz z Noah’s Ark, když part Antony Hegartyho převzala předskokanka Nomi Ruiz.
Atmosféra koncertu byla temnější, než jsme u sestřiček zvyklí, i když hudebníci dávali najevo svou radost z hudby a kontaktu s publikem. Na rozdíl od loňského, spíše akustického představení, které spojovalo hudbu CocoRosie s indickou world music, letošní bylo posunuto směrem k elektronice. Multiinstumentalista Tak obsluhoval klávesové nástroje, elektronické bubeníky, trubku a klavír, u něhož ho občas střídala Sierra, která zas velkou část koncertu strávila u oblíbené harfy. Bianca střídala různé flétny a tentokrát ani jednou do rukou nevzala žádnou ze svých obligátních dětských hraček. Nade vším ale vynikal základní kámen hudby CocoRosie, spojení operně školeného hlasu Sierry s jedinečnou barvou Bianky.
A to je přesně ta věc, která posluchačům dokáže vyvolat řádnou husí kůži a mrazení v zádech, o živých vystoupeních to platí několikanásobně. Silných momentů se za celý koncert odehrála celá řada, například dvojhlas v R.I.P. Burnface, improvizovaná operní předehra k Far Away nebo největší zážitek, píseň Harmless Monster a její nádherné finále.
Až na pár zádrhelů, mezi které patřil i zvuk v Arše (nebyl optimální) nebo „hostování“ maličké zpěvačky ve dvou písních, jehož důvod mi nebyl jasný, zvlášť když její zpěv nebyl vůbec slyšet, jsme zažili dvě hodiny čisté krásy a umění.
CocoRosie (usa)
19. 6. 2013, Divadlo Archa, Praha
foto © Barka Fabiánová
Tomáš Jančík 15.12.2024
„Jako pes, pes,“ ozývá se šeptem z publika. Švejdík přichází přes červeně nasvětlené pódium a hlasům jejich slova oplácí.
Viktor Hanačík 11.12.2024
Monumentální klenby připomínají sakrální chrámy. Čtyři reproduktory v rozích a čtyři výkonné lasery na vysokých stativech...
Viktor Palák 08.12.2024
Střih, více než deset let poté vyprodávají oba hudebníci Archu a koncert znovu začíná Bargeldovým žlučovitým máváním směrem ke zvukaři, který nejprve nemá svůj den.
Richard Michalik 03.12.2024
Hudba dokáže otvárať nové perspektívy, ktoré neustále potrebujeme ohýbať, a NEXT si je toho veľmi dobre vedomý. Report.
Michal Pařízek 30.11.2024
Sevilla. Město plné barev, chutí a života, vonící po všudypřítomných pomerančích. Tamní showcase festival se svému městu podobá...
Viktor Hanačík 28.11.2024
Bylo to na hraně mozkové kapacity, hrozilo smyslové přetížení a nevolnost. Být snímek kratší, získal by si zřejmě pozitivnější přijetí, bez nežádoucích somatických následků.
Jan Starý 20.11.2024
Mnohokrát oceněné těleso, ze kterého vyšla také hvězdná skladatelka Caroline Shaw, se představilo u nás vůbec poprvé a očekávání potvrdila i vyprodaná kapacita.
Jiří V. Matýsek 19.11.2024
„Blues je umírající žánr,“ řekl mi v rozhovoru před osmadvacátým ročníkem festivalu Blues Alive jeho booker a majitel Štěpán Suchochleb... Jak se to vezme.
Ema Klubisová 19.11.2024
I Want to Be a Machine nie je o performance a ukážke jej novej hudby. Pozýva nás bližšie, k svojim mentálnym pochodom, chybám počas písania a myšlienkovým odbočkám.
Viktor Palák 18.11.2024
Tibet coby bosý Peter Pan morfující v maniakálního kata nás v Praze prováděl odvrácenou stranou anglického venkova i dojímal vzpomínkou na zemřelé.