Články / Reporty

Na refrény zapomeňte s Her Name Is Calla

Na refrény zapomeňte s Her Name Is Calla

Shaqualyck | Články / Reporty | 19.04.2014

Ačkoliv Olomouc každoročně ožívá v půlce dubna populárně naučným festivalem AFO, scéna zdejšího Jazz Tibet Clubu žije svým vlastním životem a na úterní večer tamní pořadatelé ohlásili žánrově přelétavé Her Name Is Calla, tuze zajímavou sestavu proslulou nevšedním nástrojovým složením a totálním nasazením na koncertech. „Jo, to byla teprve zvukovka, aha!?“ ozvalo se odvedle, když kapela v půlce utnula slibně se rozvíjející antimelodickou skrumáž a vytratila se k baru. I tací se objevili.

Začínalo se v souladu s nepsaným pravidlem o půl deváté. Předvoj zajistili místní Flash the Readies, jimž loni vyšlo povedené album In Belvedere. Čacká čtyřka se na domácí půdě těší zasloužené popularitě a role předskokana se zhostila s vervou, podmanivou symbiózu kláves s kytarou doplnily rozmáchlé ataky bicích s basou v zádech. I přes instrumentálně navýsost přesvědčivý výkon mi to někdy od čtvrtého songu začalo splývat. Možná si chlapci mohli víc pohrát s aranžema, sem tam promluvit k publiku, přidat sólo, zaimprovizovat, snad vytáhnout zpěv anebo to zkusit úplně bez něj… Mělo to své kouzlo, moment překvapení scházel. Nicméně nálada se dostavila a vzduch prosytilo napjaté očekávání hlavních hvězd večera.

Tou dobou bylo v klubu už solidně natřískáno, ale lidi vyčkávali a bázlivě se krčili naňahňaní v průchodu u WeCka, takže si je Tom Morris musel na úvod přitáhnout blíž k pódiu. V popředí se uvelebily dívčí smyčce ve složení cello (lodičky) plus housle (conversky), za nima basa s bicíma, z první linie vše řídil sympatický kapelník s kytarou. Prý nemají rádi, když se o nich říká, že hrají post-rock, přesto jedou podle jeho pravidel, pravda, často jenom proto, aby je o pár taktů dál účelově porušili. Vybrnkávané folkové motivy u nich svévolně přechází v gradující divočinu bez hranic. Záchytné body nehledejte. Morrisův vokál dokáže znenadání vyklidit pole houslové mezihře, sem tam si někdo odskočí ke klávesám, bubeník co chvíli vytáhne banjo. Tam, kde ještě před minutou zuřil kytarový uragán, stojí najednou stará irská hospoda. Mrazení v zádech střídají potoky potu, rozčarování zase úsměv. Není to o slokách a jednoduchém rýmování, songy odhalují svou konstrukci pozvolna, někdy z toho vyleze symfonická báseň, jindy rocková řežba bez líbivých riffů.

Před skladbou Navigator ze stejnojmenné čerstvě vydané desky jsme vyslechli tematicky vděčnou historku o bloudění po rozestavěných silnicích. Těžko hledat pro hudbu Her Name Is Calla příznačnější metaforu. Vyrazíte z bodu A do bodu B v domnění, že víte, kam jdete, a po pár metrech skončíte zapadlí v močálu úplně mimo abecedu. Jako třeba v náladovce Roots Run Deep, které dominují temné klávesové figury a přízrak Boduf Songs. Na konci se kapela utrhla ze řetězu. Smyčce kmitaly, Tom loudil z kytary tremolo efekt za pomoci stojanu na mikrák, z perkusí šlehala extáze. Burácivá smyčka na hranici řízeného amoku byla rázným direktem na solar přizdisráčství. A to prý neměl basák Gavin kdy zkoušet, klobouk dolů. Jen logika výkřiků „Hobluj!“, případně „Ještě jiný sračky hrejte!“ adresovaných anglicky hovořícím muzikantům mi unikla, ale v každém davu se najde nějaký mamlas. Přídavek zřejmě nebyl v plánu, show dostala s poslední notou závěrečného běsnění bezchybnou tečku. Přesto se kapela nechala ryčícím davem obměkčit a na jeden bonusový kousek se na pódium za mohutného potlesku vrátila. Nezbývá než doufat.

Info

Her Name Is Calla, 15.4.14, Jazz Tibet Club, Olomouc
foto © žakelýna

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Křičet, brečet, skákat (Touché Amoré)

Marek Hadrbolec 05.02.2025

Hodinové vystoupení je plné temných mraků. Jeremy křičí a plní vzduch černými obláčky – větami o bolesti, ztrátách, smutku a každodenní nespokojenosti.

CTM II.: Berghain trochu jinak

Vojta Chmelík 03.02.2025

Před Berghainem jsme si ale všichni rovni. Není to tak dávno, co skrz jeho dveře nebylo dopřáno projít ani nejbohatšímu muži světa.

Nejlepší texty Full Moonu 2024: To, co léčí (Sonic Herbalism)

Alžběta Sadílková 31.01.2025

Nový projekt Václava Havelky se soustředí na regionální léčivé rostliny a jejich sílu. Účelem má být zvýšení povědomí o potenciálu bylin a výzva k větší všímavosti a citlivosti k přírodnímu…

CTM I: Večery v krematoriu

Vojta Chmelík 29.01.2025

Přelom ledna a února je v Berlíně spjatý s depresí, s počasím, které lavíruje na škále od šedé mlhy a deště po bílou mlhu… a déšť.

Nejlepší texty Full Moonu 2024: Návrat k primárním pudům (AfrikaBurn)

Kristina Kratochvilová 29.01.2025

Seskupení cestovatelů z celého světa uprostřed jihoafrické pouště vlnících se v rytmech elektronické hudby může působit jako elitářský, nemravný, drogový večírek.

Nejlepší texty Full Moonu 2024: Venite a casa! (Hudební scéna v Buenos Aires)

Krištof Budke 27.01.2025

Scéna v Buenos Aires očima zakladatele uměleckého webmagazínu Swine Daily.

Nejlepší texty Full Moonu 2024: Děti, které nesměly dospět (Disneyho dětské hvězdy)

Julia Pátá 27.01.2025

Na Cyrus se během několika let po opuštění vydavatelské stáje Disney Music Group, která si na adolescentních celebritách postavila jeden z hlavních zdrojů příjmu, svalila lavina kritiky.

Přátelství, co nestárne (Justice)

Kristina Kratochvilová 25.12.2024

Justice sice zestárli o jednadvacet let, v Max-Schmeling-Halle, kam jsme se přijeli podívat na show, kterou dovezou na Colours, to rozhodně vidět nebylo.

V samotách i v davu (Letní kapela)

Tomáš Jančík 15.12.2024

„Jako pes, pes,“ ozývá se šeptem z publika. Švejdík přichází přes červeně nasvětlené pódium a hlasům jejich slova oplácí.

Sonda za obzor

Viktor Hanačík 11.12.2024

Monumentální klenby připomínají sakrální chrámy. Čtyři reproduktory v rozích a čtyři výkonné lasery na vysokých stativech...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace