Anna Mašátová | Články / Rozhovory | 14.10.2015
Hned v sousedním Německu má základnu jeden z nejnadanějších klavíristů současnosti - Omer Klein. Ve svých čtyřiatřiceti má na kontě šest alb, vystoupení po celém světě, jazzoví kritici opěvují jeho tvorbu slovy „okouzlující, ohromující, bez hranic“, hovoří se o něm jako o jednom z „nejúchvatnějších izraelských umělců poslední doby“.
Rodák z izraelské Netanji začal hrát a komponovat v sedmi letech, chodil na uznávanou střední hudební školu Thelma-Yellin a roku 2003 spoluzaložil projekt Mura, ztvárňující texty izraelských básníků. Později studoval New England Conservatory v Bostonu, kde mu byl učitelem držitel Grammy Danilo Perez. Klein později pokračoval ve studiích New Yorku u Freda Hersche. V novém bydlišti zaznamenal úspěch se svými hravými, izraelskými i arabskými rytmy inspirovanými kompozicemi. Vystupoval v prestižních sálech a klubech jako Blue Note, Fat Cat či v Carnegie Hall.
Od roku 2007 vydal Klein šestici desek – Duet, Introducing Omer Klein, Heart Beats, Rockets on the Balcony (kterou mimochodem produkoval John Zorn), To the Unknown a letošní novinku Fearless Friday. V současné době je mu působištěm Düsseldorf, kde začal skládat hudbu pro tamější významnou divadelní scénu Schauspielhaus, vystupuje sólo nebo jako frontman Omer Klein Tria. Klein je držitelem mnoha ocenění, včetně první ceny v mezinárodní soutěži Jazz Hoeilaart International Contest.
Pamatuješ si na první desku, kterou sis koupil? Sbíráš je?
Zamiloval jsem se do tvorby několika izraelských pianistů, když mi bylo dvanáct: Mattiho Caspi, Yoniho Rechtera, Shloma Gronicha; to byla první alba, co jsem si pořídil. Později jsem utrácel za jazzové nahrávky – Coltranovu Blue Train, Light As A Feather Chicka Corey, The New Standart Herbieho Hancocka, Panamonk od Danila Pereze a Art Of The Trio vol. 2 Brada Mehldaua. Nejsem šíleným sběratelem, ale mám celkem dost desek a také jsem si teď začal s vinyly. Zbožňuji je, připadám si v mnohem užším sepjetí s hudbou, než jsem kdy měl s jinými médii.
V Izraeli jsi začínal v projektu Mura, který čerpal z děl tamějších básníků. Přiblížil by ho?
Vlastně je to nyní znovuzrozený projekt. Letos jsme konečně nahráli a vydali desku. Vybíráme a zhudebňujeme hebrejské básně, v kapele hraji jen na klávesy Fender Rhodes a dokonce zpívám. Ty básně jsou velmi intenzivní, mají silnou atmosféru a mou tvorbu dokáží odklonit do zajímavých směrů.
Studoval jsi u Danila Pereze a Freda Hersche. Dostal jsi od nich rady, které máš stále na paměti? Bezesporu. Poté, co mě Danilo poprvé slyšel, řekl mi, že mám v sobě něco velmi originálního a osobitého a že bych se měl snažit o to nepřijít, ať už se v muzice naučím v budoucnu cokoliv. To pro mě tenkrát znamenalo hodně a rezonuje to ve mně dosud. Stále se snažím myslet na to, abych dostatečně vystihl podstatu, dostal se k jádru věci. Fred mi pomohl dosáhnout větší svobody a flexibility, jak hudebně, tak v rámci samotného nástroje, což změnilo mou hru.
Skládáš i hudbu pro operu a divadlo, je to pro tebe výzva?
Tou největší výzvou – přinejmenším zpočátku – bylo naučit se hledání odlišného hudebního nápadu poté, co mě režisér požádá o přepracování. Přeci jen ze své pozice vedoucího kapely a interpreta vlastní tvorby jsem byl zvyklý vybírat si podle svého. Práce s někým, kdo mě žádal o odlišný přístup, než jsem navrhoval, mě z počátku vyváděla z míry. Nakonec jsem si to oblíbil a užíval si to, v té práci je mnoho svobody i zábavy.
Jsi autorem velmi silných melodií, až to svádí k prozpěvování si. Upřednostňuješ volnou improvizaci, nebo píseň?
Má rovnocenná láska k obému – improvizaci i písni – je podstatou mé hudby. Jedna moje část stále pátrá po krásných melodiích, je tu však i druhá, snažící se odpoutat a hrát z odlišného časoprostoru. Když se setkají, je má tvorba
úplná.
Jak důležitá je pro tebe značka či kvalita nástroje?
Samozřejmě značně, ačkoliv mě občas inspiruje i oprýskané pianino v cizím bytě... Mým nejoblíbenějším výrobcem je Steinway, už jsem měl tu čest s mnoha vynikajícími piany z jejich dílny. Nedávno jsem si dokonce jako vůbec první pianista zahrál na úchvatný Steinway model B, který si pro sebe vybrala sama Martha Argerichová. Měl překrásně zpěvné kvality.
Nedávno ses představil na konferenci TEDx v Hamburku. Mottem setkání TED jsou „myšlenky hodné šíření“. Jakými myšlenkami mohou podle tebe přispívat hudebníci?
To, co mohou muzikanti ideálně šířit, nejsou ideje, je to spíše pocit. Pocit, že existuje něco většího než my, co je nicméně naší součástí, se kterou se můžeme spojit. Bach, Stevie Wonder, Debussy, Wayne Shorter – z jejich hudby mám přesně takový pocit. Beethoven napsal v jednom ze svých dopisů: Jsou to Umění a Věda, které nám ukazují lepší život a dávají nám naději k jeho dosažení.
Jsi milovníkem krásné literatury a umění, co tě v poslední době zaujalo?
Kniha, která nedávno upoutala mou pozornost, je Free Play Stephena Nachmanovitche. Četl jsem ji asi před deseti lety a teď ji opět oprášil. Zabývá se improvizací i utvářením mysli, dokonale popisuje to, co dělám. Četba toho textu je prazvláštní zážitek. Dále je to klavírní hudba Clauda Debussyho, který uměl jasně definovanými a dokonale vyváženými návrhy vytvořit kouzelné tajemno.
Omer Klein Trio (isr)
23. 5. 2016, Nuselská radnice, Praha
www.omerklein.com
www.facebook.com/events/1573225829660442/
Abbé 06.11.2024
Přibližně hodinový blok se na Brutal Assault setkal s poměrně živým zájmem, přestože byl prostor vydýchaný už kolem jedné odpoledne. Rozhovor.
Mariia Smirnova 03.11.2024
V rozhovoru nám David prozradí nejen detaily příprav, ale i další akce, na které se těší – a nakonec i to, jaký je jeho nejoblíbenější drink na šestce.
Klára Řepková 23.10.2024
Z covidové karantény vzniklé uskupení se na něm střemhlavě vzdaluje od všech vnějších i osobních škatulek.
Banán 09.10.2024
Brendan Canty byl zakládajícím členem Fugazi. Nyní je jeho hlavní hudební radostí kapela The Messthetics. Rozhovor.
Štěpán Bolf (A.M.180) 07.10.2024
Před devíti lety oznámili košičtí Kolowrat pauzu, která se mohla zvenčí jevit jako úplný konec jedinečné kytarové kapely. Teď jsou zpátky. Rozhovor.
Abbé 03.10.2024
Parta ochmelků převrtá spousty vypitých piksel od piva na zbraně a brnění, aby srovnala účty s protivnými fantazáky, načež utrží jak černý rytíř v Monty Pythonovi a Svatém grálu spousty…
redakce 30.09.2024
Akce rovněž nabídne příležitosti pro networking mezi umělci a profesionály a představí veletrh s firmami z hudebního sektoru. Programový ředitel nám o tom řekl více.
Libor Galia 26.09.2024
Jeden z nových bookerů pražského Fuchs2 je DJ s více než dvacetiletou historií, který se před několika lety stal i producentem. Set v kolumbijském lochu?
Mariia Smirnova 24.09.2024
Dostal Sungazery do Česka. “Líbí se jim atmosféra Kampusu, rádi se sem vrací,” říká dramaturg hudební sekce Mikuláš Svoboda.
Libor Galia 05.09.2024
Jeden z dramaturgů klubu Fuchs2 se rozhodl přinést do pražské klubové scény svěží vítr, nové žánry a neotřelé hudební experimenty s pulzujícími rytmy Latinské Ameriky. Rozhovor.