Jarmo Diehl | Články / Rozhovory | 13.09.2013
Pavla Malého můžete znát ze skupiny Postižená oblast, což je velmi výstižný název pro kapelu, i když možná byste místo jejich působení netipovali na Mělnicko. Kromě toho, že hraje na bicí v Postižené oblasti, se nedávno začal angažovat i promotérsky a dal vzniknout „průběžnému festivalu okrajové muziky“, který nazval Konfrontace. První koncert se odehrál v květnu a protože nedopadl špatně, je čas na plány do budoucna.
Jak vznikla Konfrontace?
Myslím, že jsem na začátku tohodle roku jsem dost poslouchal desku Lux Oxid od B4 a současně s tím jsme hráli někde společně s Bumfrang3. A mně při poslechu jejich živého vystoupení napadlo, že by mohlo být zajímavé, dostat obě tyhle kapely na jedno pódium. A tak jsem to dal dohromady. A až časem mi postupně docházelo, že by to nemusela být jednorázová akce, ale průběžný nepravidelný festival, kde by mohlo docházet ke střetávání hudebních koncepcí, ať už co se týče tvorby, nebo i prezentace hudby.
A jak to napoprvé dopadlo?
Já jsem byl a i nadále jsem maximálně spokojený. Obě kapely zahrály skvěle, lidi přišli, takže spolu s příspěvkem od města Mělník se podařilo pokrýt náklady a myslím, že i hudebníci si to užívali. Bumfrang3 odehráli svůj tradiční strhující set a pak společně s námi posluchači sledovali to tóčo, co předvedli chlapi kolem Federsela. To je neuvěřitelnej nářez.
A dali i Silhouettes, song songů?
Ále prdlajs. Oni naživo vůbec nehrajou písničky z desek. Hrajou takovou, podle mě lehce předpřipravenou improvizovanou smršť psychedelie, krautrocku, no a prostě nářezu. To se nedá popsat, to se musí slyšet.
Na organizaci jsi sám?
Sám bych to určitě nedal, je pár lidí, který mi pomáhají. Petr Pokorný, mělnický promotérský matador, pomohl radou i činem při organizaci, Marta Lávková zajistila grafický návrh a tisk plakátů a Vláďa Špulák mně jistil na pozadí případnou finanční pomocí.
Co bude dál?
Na 18. října chystám druhý koncert Konfrontace. Tentokrát ale nepůjde o kapely hrající autorskou muziku, ale o revivaly. A to ne jen tak ledajaké. Prvním, a to desetičlenným spolkem (!), budou Ma-ma, revival kultovní francouzské Magmy. Pro znalce netřeba nic dodávat. Pro náhodné kolemjdoucí můžu říci, že jde o hudbu na pomezí rocku a vážné hudby. Jako když to nejchytlavější z Orffa podepřeš hutným jazzrockovým fundamentem. Ma-ma se ale neprezentuje původním soundem předlohy, hraje skladby po svém a v jemnějším hávu, dalo by se říci. Co jsem slyšel na bandzone, vokály mají sezpívané pěkně. Druhá kapela s názvem Chinin hraje písničky amerických Morphine, kteří v 90. letech vydávali skvělé desky, tedy předtím, než jejich basák a frontman Mark Sandman zemřel na infarkt přímo na pódiu. To byla tenkrát smutná zpráva. Jak popsat hudbu Morphine? Je to vlastně takové alternativní písničkářství s přesahy do jazzu, funky… trio hraje ve složení dvoustrunná slide basa, saxofon a bicí. Myslím původní Morphine. V jakém složení hrají Chinin, to ani nevím. Ale mám na ně dobré reference od Alexe z Rybynaruby a taky tam zpívá Honza Čejka, druhdy basák Už jsme doma.
Takže krok do neznáma?
No trochu jo, ale nečekám žádný průšvih. Čekám skvělou jízdu.
A co bude ještě dál?
To víš, že přemýšlím trochu dopředu. Minimálně o krok, o dva dál, a to by měla být dua a písničkáři. Rád bych k sobě dával muzikanty, pro něž právě vzájemná konfrontace může být zajímavá. Tak, aby k vnitřnímu obohacení došlo na všech stranách. Vím jistě, že jednou z kapel budou Kontroll. Ti mají můj respekt od té doby, co jsem je na loňské Stodole na Vysoké u Mělníka viděl poprvé.
Stodola na Vysoké u Mělníka?
Festival navazující na dlouholetý festival Mělničáků v Jižních Čechách v Pístině u Stráže nad Nežárkou (od roku 1996). O původní Stodole více zde. O nové Stodole, která se pro letošek přejmenovala na Vysoká 2013, zase tady. Původní Stodolu organizoval Vláďa Špulák, dlouholetý a základající člen Postižené oblasti. Vysokou dělají Zbýňa (Bumfrang3) a Michal (Noartist).
Jaká je vůbec „mělnická scéna“? Kde jsou tvoje kořeny?
Mělnická scéna? O tom si netroufám říkat nic shrnujícího, protože si nejsem jistý svými závěry. Je tu pár punkových kapel (Cirguz, Oxx), pop-rockoví Místa v síti, kdo pamatuje Anyway, jistě zpozorní u Dead Letters, protože v ní frontmanuje Bohouš Krejza. Dead Letters jsou duo, které se zabývá energickým rock and rollem v té nejsyrovější podobě. Je to silné, dotažené. A dál? Ani vlastně moc nevím.
A moje kořeny... Jestli myslíš, co mně ovlivňovalo za muziku, pak jsou moje kořeny asi dobře patrné z toho, na jaké koncerty jsem z kraje 90. let chodil, viz www.pawell.ezin.cz. Nechtěl bych tu vyjmenovávat desítky kapel, co mně ovlivnily, ale z české scény to byli Plastici, Chadima, brněnská scéna, Národní třída, Duševní hrob... proto také Postižená oblast zní tak, jak zní. Ze zahraničí se asi o přímém vlivu nedá mluvit, poslouchal jsem hodně Residents, Zappu, Beefhearta, Neubauten, Joy Division, Magmu, Briana Ena, Coil, Nicka Cavea, Huga Race, Swans atd. atd.
Libor Galia 12.12.2024
Nejintimnější, a zároveň nejtajemnější hudební festival v Česku? Co z něj zůstalo a jaké to bylo, jaké to bude, v rozhovoru se dvěma zakladateli. Miro.
Jiří V. Matýsek 09.12.2024
Se sdílným švédským jazzovým kytaristou jsme zapadli do jedné z hospod v centru Brna. Diskuze nad typicky českým gulášem se ubírala po unikátních cestičkách.
Abbé 04.12.2024
Členové 1914 vystupují pod smyšlenými identitami vojáků, včetně služebního zařazení. Rozhovor.
Libor Galia 26.11.2024
Torr, Axonbody. Settings. O spolupráci, vzniku alba i názvu je následující rozhovor. Křest hned.
Abbé 06.11.2024
Přibližně hodinový blok se na Brutal Assault setkal s poměrně živým zájmem, přestože byl prostor vydýchaný už kolem jedné odpoledne. Rozhovor.
Mariia Smirnova 03.11.2024
V rozhovoru nám David prozradí nejen detaily příprav, ale i další akce, na které se těší – a nakonec i to, jaký je jeho nejoblíbenější drink na šestce.
Klára Řepková 23.10.2024
Z covidové karantény vzniklé uskupení se na něm střemhlavě vzdaluje od všech vnějších i osobních škatulek.
Banán 09.10.2024
Brendan Canty byl zakládajícím členem Fugazi. Nyní je jeho hlavní hudební radostí kapela The Messthetics. Rozhovor.
Štěpán Bolf (A.M.180) 07.10.2024
Před devíti lety oznámili košičtí Kolowrat pauzu, která se mohla zvenčí jevit jako úplný konec jedinečné kytarové kapely. Teď jsou zpátky. Rozhovor.
Abbé 03.10.2024
Parta ochmelků převrtá spousty vypitých piksel od piva na zbraně a brnění, aby srovnala účty s protivnými fantazáky, načež utrží jak černý rytíř v Monty Pythonovi a Svatém grálu spousty…