Články / Reporty

Ptáček zpěváček Regina Spektor

Ptáček zpěváček Regina Spektor

Anna Mašátová | Články / Reporty | 15.08.2013

Podle fronty by si náhodný kolemjdoucí mohl myslet, že se na terase Jízdárny Pražského hradu vystavovaly korunovační klenoty. Čekající však nepřišli obdivovat drahý kov, ale zlato v hrdle rusovlasé písničkářky Reginy Spektor.

Důstojná atmosféra místa byla zachována – pečlivě dodržovaný dresscode, hloučky hostesek, šumivý mok tekl proudem, upravený trávník a pult zvukaře hlídaný členem Hradní stráže. Komu při tom pohledu nepřišly na mysl obrázky utahující si z modrokabátníků při likvidaci povodní? Jemný úder do gongu ohlásil začátek předkapely Only Son, tedy sólového projektu Jacka Dishela, manžela hvězdy večera. Mají nejen společného koníčka, ale i obdobný osud – oba se narodili v Moskvě, ale vyrostli v New Yorku. Několikapísňový set prokládal vtipnými poznámkami, ze kterých bylo jasné, že ví, na koho jsou všichni natěšení. Díky pomalému západ slunce prý po dlouhé době viděl na publikum a mohl tak účinně penetrovat duši každého z nás, navíc pokud jste to nevěděli, postavil Pražský hrad. Za týden. Dishela doprovázel klávesista Brad Whiteley, cellista Yoed Nir a bubeník Mathias Kunzli, kteří zároveň doprovází zpěvačku. Průřez dvěma deskami Drop to the Top a Searchlight zahrnoval skladby Long Live the Future, You Stayed at Home, Magic či It's a Boy s vážnějším obsahem genetického inženýrství. Snad mohla být Dishelova snaha odměněna delším potleskem, jenže lidé byli jaksi bez energie a aplaus brzy utichl.

Noc je noc, pro efekt se čekalo na setmění. Chvíli po deváté už k černému křídlu zasedla „Spektorka“, upřednostňující toho dne německo-amerického Steinwaye před tuzemským Petrofem. V nočním osvětlení nemohla být katedrála romantičtější, muzikantům se tak naskýtal úchvatný pohled. Nesmělá zpěvačka v puntíkovaných šatech s mašlí na zádech začala typicky a capella Ain't No Cover, který vyšperkovala klezmerovým daj, daj, daj. Že by židovský původ? Štíhlé prsty poletovaly nad klapkami piana v rytmu The Calculation, Small Town Moon i On the Radio, zima však rozechvívala nejen příchozí, ale i okatou zpěvačku. Po každé písni si mnula ruce, aby si je zahřála, přesto působila oproti ostravskému vystoupení před několika lety mnohem uvolněněji a radostněji. Obligátní zvolání z publika „Regina, I love you!“ sice vzápětí pohřbila ódou na rozvod, přesto nešetřila úsměvy ani děkováním. Potemnělé All the Rowboats i Blue Lips vystřídal duet s Dishelem, Call Them Brothers. Vysoký, zarostlý kytarista se svou ženou vypadali jak bibličtí David a Goliáš.

Nejen You've Got Time, z amerického seriálu Orange Is the New Black, ale i brzy vyčerpaná česká slovní zásoba omezená na „ahoj“ a „děkuji“, vyvolávaly potlesk po každém pípnutí do mikrofonu. Spektor trylkovala jako ptáče po ránu, chvíli hladila, poté se snesla do nížin nebo vplula do vln beatboxu. Jemný doprovod kapely byl spíše upozaděn, jen cello občas probublalo, stejně jako elektro vychytávky. Ačkoliv někdy zní její tvorba podobně, nenudí. Aktuální deska What We Saw from the Cheap Seats je povedená, o čemž jsme se přesvědčili i naživo v kouscích Don't Leave Me a Ballad of a Politician. Jak výstižné, zpívat o zpupnosti našich představitelů právě v těchto dnech a hradních prostorách. A konečně zněla terasou i Reginina rodná řeč v Modlitbě Francoise Villona od Bulata Okudžavy. Moment, kdy se ruský ptáček zpěváček oprostil od všech hlasových her, zvážněl a zbyla jen čistá krása klavíru a ženského hlasu. Jenže zima byla přeci jen silnější, zrzka si nechala donést sako a po dvou desítkách písní se odmlčela. S přídavkem se neotálelo, tisícovka lidí se ještě dočkala Us, Fidelity, Hotel Song a nejdojemnějšího Samsona. A pak už opravdu konec. Nezbývá než popřát těm, na které se nedostalo vstupenek, aby jí chladnější pražské přijetí neodradilo od brzkého návratu. Ať už na Hradě nebo v podhradí, koncert Reginy Spektor je a bude vždy velkým zážitkem.

Info

Regina Spektor (usa)
13. 8. 2013, Jízdárna Pražského hradu, Praha

foto © Tomáš Moudrý

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co to všechno stojí (Anki)

Filip Peloušek 17.11.2024

Je to sotva pár dnů, co jsem dočetl Piko Apoleny Rychlíkové a Pavla Šplíchala, to mi ještě nedocházelo, jak potřebný kontext mi dodává ke křtu jedné z nejzásadnějších desek letošního…

Temný půvab rapové poezie (Moor Mother & billy woods)

Viktor Hanačík 07.11.2024

Oba pojí čtyři roky staré album Brass, cit pro ponuřejší vyprávění, jazz-rapové podhoubí a kontrasty z afroamerické historie... A na dlouhém baru La Fabriky mají zemité Primitivo.

Útěk na čarodějnou horu (Stoned Jesus)

Marek Hadrbolec 31.10.2024

„Zahraj Slipknoty!“ zakřičí někdo. „This is going to sound like Slipknot, I'll even take my glasses off for it,“ odpovídá pohotově Igor, načež Stoned Jesus...

Kdo byla, je Miss Flower? (Emilíana Torrini)

Václav Valtr 28.10.2024

„I wanna taste you, taste your lips, feel your hips,“ znělo z pódia, kde stála zpěvačka v rudých šatech, od prvních okamžiků plně pohroužená do hudby.

I wanna see you fucking dance! (Gurriers)

Veronika Tichá 27.10.2024

Působivá performance irského kvintetu s vervou a nahlas pojmenovala problémy, které vidí kolem sebe a nebojí se o nich mluvit.

Lámání kostí i ducha (Pharmakon & co.)

Klára Šajtarová 25.10.2024

V hluku se setkává bolest s rozkoší, zoufalství s rezignací, otázka přežití se stává méně o fyzickém těle a více o duchu.

Až na krev (Dušan Vlk)

Filip Peloušek 22.10.2024

Na druhé straně se starší, očekávající kopající beaty a moshpit, drží zatím u stěn s půllitry, snaží se přečkat útrapy čerstvé dospělosti: „Jak mám žít, aby to tak nebolelo?!“

Život je zhluk náhod (The Ills & co.)

Mišo Berec 22.10.2024

Unravel naberá naživo silné rozmery, kataklyzmatický zvuk gitár a synthov, sample a rytmy Jiřího Bendla vytvárajú pocit niečoho nadpozemského a vy tam chcete naskočiť tiež.

Řád industriální písně (Einstürzende Neubauten)

Akana 21.10.2024

Bargeld vůbec působil velmi vstřícně a uvolněně. V ničem nepřipomínal odměřeného pedanta, v jakého se někdy umí proměnit při rozhovorech s méně kompetentními novináři.

Písně o lásce a radosti (Nick Cave & The Bad Seeds)

Jiří V. Matýsek 20.10.2024

„He's a ghost, he's a god / He's a man, he's a guru,“ zní verš z Red Right Hand. Nick Cave přijel dobře naladěn.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace