Články / Reporty

Tankista Dulli a jeho good spirit

Tankista Dulli a jeho good spirit

Akana | Články / Reporty | 15.02.2015

Afghan Whigs, stále svěží pamětníci časů, kdy rock v první polovině 90. let válcoval hitparády, mají u nás slušnou fanouškovskou základnu. Ta o sobě na pátek třináctého v Lucerna Music Baru dala určitě vědět početně, po emotivní stránce bych si ale dokázal představit bouřlivější atmosféru. Je fakt, že Greg Dulli a spol. už vizuálně taky působí poněkud usedlejším dojmem a jejich show není taková divočina jako kdysi, ale energie, která z nich leze, je pořád ohromná, jen jaksi vyzrálejší. Proto mě statičtější publikum překvapilo. Je ale možné, že kapela to vnímala jinak, protože vypadala spokojeně, a Dulliho slova o tom, že pod pódiem vládne „good spirit“, snad nebyla jen zdvořilostní, stejně jako krátký výlet mezi diváky.

V loňském roce se skupině mimořádně vydařil studiový comeback s deskou Do to the Beast a současné turné tuhle skutečnost hrdě deklaruje. Afghan Whigs se ještě zdaleka nezařadili mezi rockové dinosaury, kteří, aby se neřeklo, zahrají dvě, tři novinky a jinak ládují do nostalgicky naladěného publika osvědčené hity. Dulliho parta si v novém repertoáru očividně libuje a písně z Do to the Beast v pátek přehrála skoro všechny. Hned na úvod to byly, stejně jako na albu, energické pecky Parked Outside a Matamoros. Skvělá volba, protože kytarový riff první z nich byl snad pro účely zahajování koncertů přímo napsaný.

S velkým ohlasem se setkaly i další novinky The Lottery nebo Algiers, při níž se Greg Dulli chopil akustiky, jiné podle očekávání hrály významnou roli ve zpomalenějších pasážích setu. Při It Kills, uvozené krátkým úryvkem z písně Morning Theft od Jeffa Buckleyho, se Dulli posadil ke klávesám, které jinak střídal s violou nováček Rick Nelson. I Am Fire pro změnu přešla do coveru Tusk od Fleetwood Mac a zpěvák to provázel vojenským bušením do promptně přineseného bubnu. Mocně vygradovaná Lost in the Woods se zase propojila s beatlesovskou Getting Better a vykouzlila tak skoro dojemné finále základní části.

Pomalejší, ale dramaticky vyklenuté pasáže se šikovně střídaly s infarktově nabuzenými jízdami, při nichž se více vzpomínalo a kdy také dav nejvíce bouřil. Největší kasaštyk skupiny, album Gentleman, zastupovaly nesmrtelné kusy Fountain and Fairfax, Debonair a především titulní skladba, která spolu s John the Baptist (1965) a My Enemy (Black Love) patřila k těm nejžhavějším momentům večera. Třípísňový přídavek pak vrcholil dalším „doublem“, v němž se prolnul soulový trhák Bobyho Womacka Across 110th Street (známý ze stejnojmenného filmu, ale taky třeba z Tarantinovy Jackie Brownové) s hymnickou písní Faded. Očistný závěr.

Výkon kapely byl bezchybně seřízený, a i když pořádně utažený zvukový šroub příliš nedovoloval vychutnávat si detaily, dynamiku měl koncert úžasnou. Relativně nové tváře, mezi nimiž vedle Nelsona vynikal zejména kytarista Dave Rosser, byly Dullimu stejně spolehlivou oporou jako jeho dlouholetý souputník, basák John Curley. Ale tím největším magnetem Afghan Whigs zůstává (samozřejmě kromě skvělých songů) hlavně frontman. Jak se jeho postava stala s léty robustnější, jako by i jeho hlas ještě zmohutněl a ve vypjatých pasážích má průraznost tanku. To, co na deskách občas mate a působí jako intonační nedostatky, teprve koncert ozřejmí jako dotaženou práci s výrazem, který mistrně propojuje rockovou drsnost se soulovým feelingem. Jestli mi tedy něco ten večer opravdu nakopalo zadek, byl to Dulliho pěvecký výkon.

Info

The Afghan Whigs (us)
13. 2. 2015, Lucerna Music Bar, Praha
foto © Vlastimil Vojáček

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Přátelství, co nestárne (Justice)

Kristina Kratochvilová 25.12.2024

Justice sice zestárli o jednadvacet let, v Max-Schmeling-Halle, kam jsme se přijeli podívat na show, kterou dovezou na Colours, to rozhodně vidět nebylo.

V samotách i v davu (Letní kapela)

Tomáš Jančík 15.12.2024

„Jako pes, pes,“ ozývá se šeptem z publika. Švejdík přichází přes červeně nasvětlené pódium a hlasům jejich slova oplácí.

Sonda za obzor

Viktor Hanačík 11.12.2024

Monumentální klenby připomínají sakrální chrámy. Čtyři reproduktory v rozích a čtyři výkonné lasery na vysokých stativech...

Čočkový dortík (Blixa Bargeld & Teho Teardo)

Viktor Palák 08.12.2024

Střih, více než deset let poté vyprodávají oba hudebníci Archu a koncert znovu začíná Bargeldovým žlučovitým máváním směrem ke zvukaři, který nejprve nemá svůj den.

Predĺžený víkend sónických rituálov (Next Festival 2024)

Richard Michalik 03.12.2024

Hudba dokáže otvárať nové perspektívy, ktoré neustále potrebujeme ohýbať, a NEXT si je toho veľmi dobre vedomý. Report.

Andalusian Crush (Monkey Week 2024)

Michal Pařízek 30.11.2024

Sevilla. Město plné barev, chutí a života, vonící po všudypřítomných pomerančích. Tamní showcase festival se svému městu podobá...

Sonické prostory ve světle minimalismu (Sonda 2024)

Viktor Hanačík 28.11.2024

Bylo to na hraně mozkové kapacity, hrozilo smyslové přetížení a nevolnost. Být snímek kratší, získal by si zřejmě pozitivnější přijetí, bez nežádoucích somatických následků.

Chvilky transcendence (Roomful of Teeth)

Jan Starý 20.11.2024

Mnohokrát oceněné těleso, ze kterého vyšla také hvězdná skladatelka Caroline Shaw, se představilo u nás vůbec poprvé a očekávání potvrdila i vyprodaná kapacita.

Postřehy v modré (Blues Alive 2024)

Jiří V. Matýsek 19.11.2024

„Blues je umírající žánr,“ řekl mi v rozhovoru před osmadvacátým ročníkem festivalu Blues Alive jeho booker a majitel Štěpán Suchochleb... Jak se to vezme.

Jenny chce byť strojom (Jenny Hval)

Ema Klubisová 19.11.2024

I Want to Be a Machine nie je o performance a ukážke jej novej hudby. Pozýva nás bližšie, k svojim mentálnym pochodom, chybám počas písania a myšlienkovým odbočkám.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace