David Čajčík | Články / Recenze | 26.08.2013
Americká scéna a kapely typu Wolves in the Throne Room a Agalloch si z norských devadesátek berou hudební postupy očištěné od satanistické mytologie a posílají je zpět do Evropy ve formě, kterou zarytí „černokabátníci“ ztěžka dešifrují. Stejně jako obal druhého LP kapely Deafheaven – Sunbather. Ta se v domovském San Francisku skutečně koupe ve slunci a barva artworku tomu odpovídá. Ve srovnání s autenticky kontroverzním obalem bootlegu Mayhem Dawn of the Black Hearts můžeme mluvit o black kýči. Nebo o dospělosti.
Jedna encyklopedická informace, která se hodí. Sunbather vyšlo, stejně jako předchozí album Roads to Judah, na labelu Deathwish Inc., jehož úctyhodné soupisce dominují zejména Converge jako domovská kapela zakladatele Jacoba Bannona (ten epileptický maniak za mikrofonem). A proč jsou tam zrovna i Deafheaven? Snad díky screamu? Nebo protože jsou prostě dobří?
Sedm songů na desce rozhodně nenásleduje tradiční kompozici sloka-refrén-sloka (sleduje ji vůbec ještě někdo?), ale místo toho staví dlouhé, více než desetiminutové opusy. Ty pak prokládá kratšími experimentálními díly, jejichž hlavní smysl tkví pravděpodobně v tom, abychom si alespoň na chvíli odpočinuli, což ani není třeba. Ačkoli deska není tak dlouhá, aby popisovaná regulace začala nudit, přesto budete „výplňkové“ skladby dřív nebo později přeskakovat. Zbytek je totiž až moc sexy.
Čtveřice delších kusů ukazuje přesně to, o čem už byla řeč. Blackmetalová agresivita a brutální blast beaty jsou zakomponovány do líně se převalujícího postrockového aranžmá a vzletné bicí se vznášejí jako mlha nad San Francisco Bay. Místo těžkých úderů na hi-hat se dočkáme spíš lehkého šimrání na rideu, jež mimo jiné neutápí vokál George Clarka a „dovoluje“ textům vystoupit do popředí, ač jim ve výsledku příliš rozumět není. Jsou abstraktní, výrazově bohaté a slovo satan v nich zazní přesně... ani jednou.
První song Dream House startuje ostře. V průběhu se mění v totální post-rock, kdy od sebe harmonické pasáže oddělují čtyři tupé údery kytar, jako by na znamení pro zvednutí rukou a jejich opětovné spuštění pod vlivem emočně vypjaté sólové linky. I’m dying. Is it blissful? It’s like a dream. I want to dream. Po typicky postmetalové a ještě typičtěji skvělé Sunbather následuje Please Remember, nejexperimentálnější věc alba. Kytarové smyčky puštěné pozpátku (asi?), do nich promlouvající zmatený a zdeformovaný hlas Neige z Alcest. Jaké poselství se za tím skrývá, asi nezjistíme, noise postupně přehluší veškeré pokusy o identifikaci jakýchkoliv slov, smyslu, melodie a akustická kytara nás přesvědčí o tom, že nic z toho se nestalo. Nakonec The Pecan Tree, poslední ukázka mistrovství v inteligentním bordelu, subtilních harmoniích a neotřelé „blackgazeové“ kompozici.
Dřív jsem měl tendenci nejdelší skladby na albech přeskakovat. Při přehrávání Sunbather si přeju, aby vše trvalo ještě dvakrát tak dlouho. Můžu to brát jako životní posun? Nebo jako důkaz toho, že Deafheaven vytvořili výbornou desku, ve které (a uvědomuju si to klišé) při každém poslechu objevíte něco nového? Spíš bych řekl, že to jsou Deafheaven, kteří se posunuli blíže k dokonalosti.
Deafheaven – Sunbather (Deathwish Inc., 2013)
www.deafheaven.com
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.