Články / Reporty

Dvě hodiny krásy s CocoRosie

Dvě hodiny krásy s CocoRosie

Vojta Chmelík | Články / Reporty | 24.06.2013

Sestry Casadyovy jsou v České republice častými hosty. Od jejich poslední návštěvy v Praze v rámci turné s indickým folklorním souborem Rajasthan Roots neuplynul ani rok. A zatímco tehdy se repertoár skládal téměř výhradně ze staršího materiálu v nových aranžmá, letošní vystoupení se neslo ve jménu čerstvé desky Tales of a Grass Widow.

Před CocoRosie se na pódiu objevila s dvacetiminutovým setem Nomi Ruiz, zpěvačka mísící hip hop, R’n’B a disco. Temperamentním projevem, sametovým altem, rapem a svůdným pohybem rozehřála do té doby poměrně chladnou Archu a dala vzpomenout na horké počasí v ulicích Prahy.
Následovala chvíle čekání a vyvolávání hlavních hvězd večera. Z míry mě vyvedl vedle stojící chlápek, který se mocným hlasem dožadoval příchodu Dresden Dolls. Naštěstí se brzy ukázalo, že jsem na správném koncertě a na pódiu se objevila pětice známých tváří, krom Bianky a Sierry multiinstrumentalista Tak, baskytarista Josh Werner a brilantní beatboxer TEZ, věrný souputník sesterského dua. Otvírákem večera se stala poněkud ponurá píseň Child Bride, část jejíhož textu posloužila jako název pro album i celé turné. Navazovaly další písně z nové desky a až ve třetině koncertu byly přerušeny songem Smokey Taboo z předchozí desky. Ze starších alb zazněly jen Werewolf z The Adventures of Ghosthorse and Stillborn a Beautiful Boyz z Noah’s Ark, když part Antony Hegartyho převzala předskokanka Nomi Ruiz.

Atmosféra koncertu byla temnější, než jsme u sestřiček zvyklí, i když hudebníci dávali najevo svou radost z hudby a kontaktu s publikem. Na rozdíl od loňského, spíše akustického představení, které spojovalo hudbu CocoRosie s indickou world music, letošní bylo posunuto směrem k elektronice. Multiinstumentalista Tak obsluhoval klávesové nástroje, elektronické bubeníky, trubku a klavír, u něhož ho občas střídala Sierra, která zas velkou část koncertu strávila u oblíbené harfy. Bianca střídala různé flétny a tentokrát ani jednou do rukou nevzala žádnou ze svých obligátních dětských hraček. Nade vším ale vynikal základní kámen hudby CocoRosie, spojení operně školeného hlasu Sierry s jedinečnou barvou Bianky.

A to je přesně ta věc, která posluchačům dokáže vyvolat řádnou husí kůži a mrazení v zádech, o živých vystoupeních to platí několikanásobně. Silných momentů se za celý koncert odehrála celá řada, například dvojhlas v R.I.P. Burnface, improvizovaná operní předehra k Far Away nebo největší zážitek, píseň Harmless Monster a její nádherné finále.

Až na pár zádrhelů, mezi které patřil i zvuk v Arše (nebyl optimální) nebo „hostování“ maličké zpěvačky ve dvou písních, jehož důvod mi nebyl jasný, zvlášť když její zpěv nebyl vůbec slyšet, jsme zažili dvě hodiny čisté krásy a umění.

Info

CocoRosie (usa)
19. 6. 2013, Divadlo Archa, Praha

foto © Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Chvilky transcendence (Roomful of Teeth)

Jan Starý 20.11.2024

Mnohokrát oceněné těleso, ze kterého vyšla také hvězdná skladatelka Caroline Shaw, se představilo u nás vůbec poprvé a očekávání potvrdila i vyprodaná kapacita.

Postřehy v modré (Blues Alive 2024)

Jiří V. Matýsek 19.11.2024

„Blues je umírající žánr,“ řekl mi v rozhovoru před osmadvacátým ročníkem festivalu Blues Alive jeho booker a majitel Štěpán Suchochleb... Jak se to vezme.

Jenny chce byť strojom (Jenny Hval)

Ema Klubisová 19.11.2024

I Want to Be a Machine nie je o performance a ukážke jej novej hudby. Pozýva nás bližšie, k svojim mentálnym pochodom, chybám počas písania a myšlienkovým odbočkám.

Pohleďte, krásný, raněný démon (Current 93)

Viktor Palák 18.11.2024

Tibet coby bosý Peter Pan morfující v maniakálního kata nás v Praze prováděl odvrácenou stranou anglického venkova i dojímal vzpomínkou na zemřelé.

Co to všechno stojí (Anki)

Filip Peloušek 17.11.2024

Je to sotva pár dnů, co jsem dočetl Piko Apoleny Rychlíkové a Pavla Šplíchala, to mi ještě nedocházelo, jak potřebný kontext mi dodává ke křtu jedné z nejzásadnějších desek letošního…

Temný půvab rapové poezie (Moor Mother & billy woods)

Viktor Hanačík 07.11.2024

Oba pojí čtyři roky staré album Brass, cit pro ponuřejší vyprávění, jazz-rapové podhoubí a kontrasty z afroamerické historie... A na dlouhém baru La Fabriky mají zemité Primitivo.

Útěk na čarodějnou horu (Stoned Jesus)

Marek Hadrbolec 31.10.2024

„Zahraj Slipknoty!“ zakřičí někdo. „This is going to sound like Slipknot, I'll even take my glasses off for it,“ odpovídá pohotově Igor, načež Stoned Jesus...

Kdo byla, je Miss Flower? (Emilíana Torrini)

Václav Valtr 28.10.2024

„I wanna taste you, taste your lips, feel your hips,“ znělo z pódia, kde stála zpěvačka v rudých šatech, od prvních okamžiků plně pohroužená do hudby.

I wanna see you fucking dance! (Gurriers)

Veronika Tichá 27.10.2024

Působivá performance irského kvintetu s vervou a nahlas pojmenovala problémy, které vidí kolem sebe a nebojí se o nich mluvit.

Lámání kostí i ducha (Pharmakon & co.)

Klára Šajtarová 25.10.2024

V hluku se setkává bolest s rozkoší, zoufalství s rezignací, otázka přežití se stává méně o fyzickém těle a více o duchu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace