Články / Recenze

Houpací koně v zajetí dystopických světů

Houpací koně v zajetí dystopických světů

Jakub Šilhavík | Články / Recenze | 20.11.2013

Houpací koně na české nezávislé scéně rozhodně nepatří mezi nováčky – aktuální deska Everest je šestým studiovým dílem a za sebou mají stovky odehraných koncertů na domácích i zahraničních pódiích, přesto se nikdy nedočkali „masového“ úspěchu, který by si za vynaloženou dřinu zasloužili. Tuzemský rádiový éter bohužel stále vzhlíží k normalizačnímu popu a zkostnatělé mediální struktury neobměkčí ani vcelku přístupný pop rock protnutý ozvěnami indierockové minulosti.

Formace kolem charismatického frontmana Jiřího Imlaufa tentokrát neponechala nic náhodě a vydání novinky doprovodila zdařilou kampaní. Její součástí se stala klipová trilogie ze stáje spřízněných Ideamakers, titulní motiv desky nasprejovaný na omšelých ústeckých fasádách nebo guerilla koncert na tamním vlakovém nádraží. V dnešní době zní takové „maličkosti“ téměř samozřejmě, ovšem na české scéně nejsou pravidlem, a každá deska dotažená do nejmenších detailů působí nanejvýš osvěžujícím dojmem.

Novinka Everest začíná přesně tam, kde skončil předchozí Hotel Palace – úvodní skladba 40,5 představuje čirou esenci léty vybroušeného rukopisu, který si stále udržuje živelnou energii a bezprostřední civilní autenticitu. S přibývajícími vráskami ve tváři kapela vyměnila frenetický noční život v centru města za průmyslovou periferii, kde za okny improvizovaného nahrávacího studia problikávají výstražná světla majestátních komínů továren a skřípají neúnavné výrobní linky. Až zbývá jenom krůček k Deckardovi a replikantům z kultovního sci-fi Blade Runner: „Viděl si někdy něco takovýho jako já?/ Něco takovýho jako já?/ Viděl jsem hořet lodě v Orionu/ Tam jsem stál na zadní palubě snu/ v noci sám.“ Naléhavá vize dystopické budoucnosti vyvolává mrazení v zádech a okamžitě se řadí mezi vrcholy alba.

Tíživý pocit se během poslechu neustále prohlubuje a atmosféra houstne, přesto nechybí kýžené okamžiky naděje – zvolna gradovaná balada Z popela, titulní Everest, vyzařující nezdolné odhodlání překonat všechny nástrahy osudu, nebo závěrečná dětská ukolébavka Vteřinou, přetékající pocity důvěry a bezpečí. Známý tvůrčí rukopis oživuje kacířský gospel Neber – zemitý zvuk amerického jihu, hammondky, padlý kazatel Imlauf spílající Bohu a působivé repetitivní sborové vokály. Na závěr zamrzí absence mrazivého hitu Desire City, který byl doslova předurčený pro zařazení na Everest, ale Houpací koně singl zužitkovaly už na jarním splitu s Please The Trees.

Kultovní formace z industriálního Ústí nad Labem stárne s elegancí a vysokou laťku kvality si udržela i na nejnovější desce Everest, která se vypořádává s nelichotivou vizí budoucnosti lidstva. Nejsilnější momenty však paradoxně vytanou, když zataženou oblohou melancholie proniknou nepatrné paprsky naděje.

Info

Houpací koně - Everest (Yannick South, 2013)

http://www.houpacikone.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace