Články / Recenze

Hudba starých mistrů (Last Influence of Brain)

Hudba starých mistrů (Last Influence of Brain)

Richard Kutěj | Články / Recenze | 18.04.2020

OHODNOŤTE DESKU

Slovenští Last Influence of Brain aka LIOB vydali letošní album Insomnicons po deseti letech mlčení a odkazují na něm především na svou lásku ke klasické electronic body music. Trio LIOB jinak patří k tomu nejzajímavějšímu, co se dnes děje na slovenské elektronické scéně, a platí to nejen pro tvorbu v této kapele. Solo, Bop a Blazena se během oné dekády věnovali svým dalším pojektům. Oživili zvukově temnější a masivnější Samhain, vytvořili i nezkrotně experimentující elektronický projekt Eclipsed, kde jejich sestavu rozšířila další osobnost domovské scény, producent a člen Kifoth, Key Head. Nestát na místě, hledat vlastní zvuk, překvapovat a neomezovat se žánry. Právě takový neuchopitelný feeling vkládají LIOB do všech svých prací a ani novinka Insomnicons není výjimkou.

Electronic body music s lehce industriálním podkresem tu pilují ve skladbách, kde hraje příjemně vyrovnanou roli tepající elektronika, samply i energicky řezavý zpěv. Insomnicons bere na energickou a nekompromisní taneční jízdu od prvního tracku a album na ploše jedenácti songů a jednoho remixu neztrácí dech ani na chvíli. Jízda zvukovým vesmírem LIOB ovšem není bezhlavá. Je proměnlivá, překvapující a vtahuje do děje i tím, jak mění drsnější plochy za místa a tracky, kde si posluchač naopak užije zamyšlenější pasáže a krásu sonických propletenců a linek. S dynamikou a několika výrazy pracuje i zpěv v roli dokonalého společníka a průvodce „dějem“, který zejména v refrénech posouvá celek výš a dál.

Insomnicons tak nabízí několik pohledů, jak EBM s industriálním podtextem podat coby poctu stylu a zároveň tak, že žánr, který nejsilnější období zažíval v 90. letech, zní i dnes současně a baví. LIOB vytvořili jeho živelnou podobu, jejíž další hodnotou je povedený a znělý zvuk, na kterém se podílela i jedna z nejpovolanějších person mezinárodní scény – master vytvořil kanadský producent a hudebník Ken Hiwatt Marschall, člen jedné z nejkultovnějších kapel žánru Skinny Puppy.

Hudba starých mistrů bere na Slovensku stále dech a podíl na tom má svou letitou podporou a vydavatelsky vždy dotaženou prací i label Aliens Production. Ten nahrávku Insomnicons přinesl jako první letošní švih do své pestré a zajímavé kolekce česko-slovenské i mezinárodní, nejen temné a tvrdé experimentální elektroniky.

Info

Last Influence of Brain – Insomnicons (Aliens Production, 2020)
album na Bandcampu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace