Články / Reporty

Psanci, děvky a ďáblův synek Bob Wayne

Anna Mašátová | Články / Reporty | 19.06.2014

Termín outlaw country není v Čechách zrovna často skloňovaný, přesto jsou tu jeho největší hvězdy dobře známé. Johnny Cash, Kris Kristofferson nebo Willie Nelson a samozřejmě děd, otec a syn Williamsové. Outlaw, psanecké, všechny myslitelné i nemyslitelné zákony překračující country, při kterém musí Dolly Parton omdlévat, našlo odezvu i u mladší generace, která ještě přitvrdila a country prohnala rockem, bluegrassem, punkem i metalem, zkrátka čímkoliv ji napadlo.

Hank Williams III je toho více než dobrým příkladem a právě v jeho blízkosti se zrodila další hvězda, Bob Wayne, který u něj začínal jako bedňák, později mu předskakoval, začali si vypomáhat hostováním na deskách, půjčovat členy kapel; vyděděnecká country našla další čertovo kvítko. Matka zpěvačka, otec neznámý, alkoholismus v rodině a první koncert v životě a hned Johnny Cash. To je dobrý základ nevyrůst ve sladkého chlapečka, ale pěknýho hajzlíka. Wayne sice dával v mládí přednost vymetání všech punk-metalových akcí v kraji a ochutnávání většiny zakázaných látek, country mu ale zůstávalo v krvi. Když si po několika pobytech v kriminále a s prodanou kytarou uvědomil, že i jeho vzory jako Black Sabbath žijí počestným životem, a přesto jsou schopni tvořit, rozhodl se pro změnu.

Po nejrůznějších zaměstnáních ho právě Williams donutil se zamyslet, začít psát a skládat. Stylem „udělej si sám“ vydával a dodnes v USA vydává vlastní nahrávky, žije ve svých autech a dodávkách, vášnivý sběratel starožitných kousků, cadillaců především. Skládá na banjo, na koncertech ale preferuje kytaru, nebere si servítky, vousatý pupkáč v kožené vestě doprovázený stále se měnící kapelou Outlaw Carnies. Skřipky, basa, bicí, kytary, country-punk par excellance.

Wayne, kterého už měli možnost vidět návštěvníci Mighty Sounds nebo Litoměřického kořene, si dal letos v Čechách hned tři štace, aby představil novou, v pořadí čtvrtou desku Back to the Camper. V Praze nemohl mít lepší předskokany než českou partu Moonshine Howlers. Skvělá parta, která se s tím nepáře, drtí nástroje se stejnou dravostí jako jejich američtí kolegové, pecky jako Hang'em High, Hounded Man, Pearls Before Swine, pěkně odpíchlej začátek. V Rock Café to vypadalo na alternativní módní přehlídku. Načesané vlny, tetování všech vzorů, barev a velikostí, padesátkové šaty, kůže, lacláče, kde si všichni zaparkovali herky, netuším.

Outlaw Carnies nastoupili bez keců, jen z publika se okamžitě začalo sborem ozývat Wayneovo proslavené „Hell, yeah“! Bez připraveného setlistu, banda, co se sjela ze všech koutů Ameriky. Kytarista Cole Sheldon, houslista Chuck Onoffrio, basista Pete Pagel a bubeník Joe Mitchell v čele se samotným Waynem. Úvod Till the Wheels Fall Off a vlastně i závěr Spread My Ashes on the Highway byly nástinem, jak bude vypadat Bobův závěr života, třicítka písní a více jak dvě hodiny byly syrovou country-punkovou výpovědí o životě na cestě, často pravdivou, někdy trochu přibarvenou nebo fantasmagorickou. Příchozí byli v extázi, vyřvávali s Waynem každé slovo, žadonili o oblíbené písně, které jim byly okamžitě přehrány, divokej hellbilly cirkus, u kterého člověku docházejí slova. Skřipky udávaly pekelné tempo, elektrika kvílela, vzadu si naopak v pohodičce pohrával s bicíma Mitchell, člen legendární metalové party Holy Terror. A texty s označením „tohle doma nezkoušejte“. Jak zatočit s holkou, co vás podvádí, co všechno legální a ilegální je v Alabamě, co s courama, co s nima nechceš spát a jednoznačný vzkaz „Fuck the law“.

Wayne Čechy miluje, Češi milují Waynea, a pokud si ho neodchytnete dnes v Ostravě nebo zítra v Bojkovicích, jistě na něj narazíte příští rok. Bob Wayne žije na čtyřech kolech a na dálnici taky hodlá umřít.

Info

Bob Wayne & The Outlaw Carnies (usa) + Moonshine Howlers
18. 6. 2014, Rock café, Praha

foto © Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Chvilky transcendence (Roomful of Teeth)

Jan Starý 20.11.2024

Mnohokrát oceněné těleso, ze kterého vyšla také hvězdná skladatelka Caroline Shaw, se představilo u nás vůbec poprvé a očekávání potvrdila i vyprodaná kapacita.

Postřehy v modré (Blues Alive 2024)

Jiří V. Matýsek 19.11.2024

„Blues je umírající žánr,“ řekl mi v rozhovoru před osmadvacátým ročníkem festivalu Blues Alive jeho booker a majitel Štěpán Suchochleb... Jak se to vezme.

Jenny chce byť strojom (Jenny Hval)

Ema Klubisová 19.11.2024

I Want to Be a Machine nie je o performance a ukážke jej novej hudby. Pozýva nás bližšie, k svojim mentálnym pochodom, chybám počas písania a myšlienkovým odbočkám.

Pohleďte, krásný, raněný démon (Current 93)

Viktor Palák 18.11.2024

Tibet coby bosý Peter Pan morfující v maniakálního kata nás v Praze prováděl odvrácenou stranou anglického venkova i dojímal vzpomínkou na zemřelé.

Co to všechno stojí (Anki)

Filip Peloušek 17.11.2024

Je to sotva pár dnů, co jsem dočetl Piko Apoleny Rychlíkové a Pavla Šplíchala, to mi ještě nedocházelo, jak potřebný kontext mi dodává ke křtu jedné z nejzásadnějších desek letošního…

Temný půvab rapové poezie (Moor Mother & billy woods)

Viktor Hanačík 07.11.2024

Oba pojí čtyři roky staré album Brass, cit pro ponuřejší vyprávění, jazz-rapové podhoubí a kontrasty z afroamerické historie... A na dlouhém baru La Fabriky mají zemité Primitivo.

Útěk na čarodějnou horu (Stoned Jesus)

Marek Hadrbolec 31.10.2024

„Zahraj Slipknoty!“ zakřičí někdo. „This is going to sound like Slipknot, I'll even take my glasses off for it,“ odpovídá pohotově Igor, načež Stoned Jesus...

Kdo byla, je Miss Flower? (Emilíana Torrini)

Václav Valtr 28.10.2024

„I wanna taste you, taste your lips, feel your hips,“ znělo z pódia, kde stála zpěvačka v rudých šatech, od prvních okamžiků plně pohroužená do hudby.

I wanna see you fucking dance! (Gurriers)

Veronika Tichá 27.10.2024

Působivá performance irského kvintetu s vervou a nahlas pojmenovala problémy, které vidí kolem sebe a nebojí se o nich mluvit.

Lámání kostí i ducha (Pharmakon & co.)

Klára Šajtarová 25.10.2024

V hluku se setkává bolest s rozkoší, zoufalství s rezignací, otázka přežití se stává méně o fyzickém těle a více o duchu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace