Články / Recenze

Subject Lost a vnitřní vesmír

Subject Lost a vnitřní vesmír

Jakub Koumar | Články / Recenze | 05.07.2013

Jemné pohyby, pevný řád a harmonizující atmosféra. To je svět vnitřních struktur Petra Adamce, kterého nejčastěji najdete pod nálepkou post-dubstep. Nicméně tak přímá kategorizace by byla poněkud dehonestujícím aktem.

Petr Adamec, známý i svými mixy, vyrukoval s prvním autorským LP, zaštítěným labelem Exitab (Ink Midget, Pjoni…). Nutno připomenout, že přestože je Made of Numbers prvním dlouhohrajícím počinem, jako Subject Lost má zkušeností dostatek. Dvě atmosférické skladby si střihl na Red Volume Records a pod Krmelcem vydal dvě EP Redesign a Ledsen. Mixy můžete vyslechnout v napěchovaném Podcastut Spacedust s pořadovým číslem 29 nebo na kompilaci Aerotikon, což není nic menšího než remix Earotikonu od Formy.

Subject Lost měl odjakživa specifický jazyk. I Redesign ho byl plný, jen hrubější a roztěkanější (to není výtka!). A tak na dalším EP Ledsen ho proměnil do jakéhosi vnitřního hemžení, kterému se blíží i Made of Numbers.

„Číselné“ album nabízí post-dubstep nařezaný kosmickým ambientem i decentními postrockovými motivy. Všude je plno typického proklapávání a propípávání, na pozadí se choulí trochu zašpiněného zvuku. Když se jemné struktury začnou převalovat jedna přes druhou, přidá se tepající beat. A přestože je v razanci skromný, můžete si podupávat nohou, a ačkoli se rád nenápadně vytrácí, provede celým albem až do posledních tónů, od jiskrných melodií až po nestálý ambient.

Ten se místy rozprostírá do všeobjímajících ploch, aby se příště kroutil v rozsekaných smyčkách. Překvapivě dost prostoru dostávají postrockové kytary, ovšem bez gradačního ustřelování hlav. I když se závěr desky rozprostírá do hlubokých sfér, budete se namísto čekání na bohaté vrstvení propadat do nitra koláží. V Good to Be Home a Twenty Three je probarví i lidský hlas.

Subject Lost se nebojí ohledávat sám sebe znovu a z jiných úhlů. V každé jeho nahrávce je rozpoznatelný, což znamená i to, že se v souvislosti s EPs poněkud opakuje. Co mi schází víc, je hlubší vnitřní pocit, jímž by se deska vztahovala ke svému názvu. Částečně to kompenzuje vyladěný vizuál i klipy, když Made of Numbers evokuje předehru k Roads. Kdyby vyšel vinyl, v bílé barvě by byl odzbrojující.

Když Petr zmínil, že se snaží o samostatnost skladeb, dostál svému slovu. Přes slušnou dávku abstrakce mají precizní stavbu, jsou zapamatovatelné a uchopitelné. Působí přirozeně a pulzují vnitřním životem, plynou svým vlastním tempem. Nenápadně se vyhýbají rytmu, na kterém zároveň stojí, milým překvapením jsou postrockové variace a možná že větší hra s jejich gradací ukrývá výraznější potenciál. Subject Lost sice tvoří především dubstep, není ovšem pochyb, že z tohoto šuplíku nenápadně vykročil do prostoru neomezených možností.

Info

Subject Lost - Made of Numbers (Exitab, 2013)
www.soundcloud.com/subject-lost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace