Články / Recenze

Tera Melos X’ed Out aneb nová cesta matematiky

Tera Melos X’ed Out aneb nová cesta matematiky

gaga | Články / Recenze | 02.08.2013

Tera Melos na novém albu sice nepřekročili svůj stín, ale ani nezklamali. X’ed Out je podle mnoha fanoušků nejhorší, podle dalších se vyrovná obecně nejoblíbenější nahrávce Tera Melos Drugs to the Dear Youth a podle mého stojí právě někde mezi touhle a předchozí Patagonian Rats. Srovnávat se moc nedají, protože každá se vydává trochu jinou cestou. Zatímco na Drugs to the Dear Youth šlo ještě o math-blázinec, Patagonia Rats naznačila cestu, jejíž směřování se začíná vybarvovat právě na X’ed Out. Někdo tu cestu nazývá „craft-pop“, ale já bych tam rozhodně nezapomněla přidat ještě to „math“, protože matematika na X’ed Out nechybí.

Od prvních songů je patrné, na co Tera Melos navazují a že předchozí album nebylo jen bláznivý experiment šílených muzikantů s potřebou oddychu, ale legitimní vykročení novým směrem. Zdá se, že první čtyři skladby se snaží vyvolat to nejlepší z Patagonian Rats a zároveň přimíchat něco málo nových přísad, aby posluchač nebyl v šoku. Nelze jim nic upřít, všechny jsou nářez od začátku do konce, ale podbízivost je přeci jen stále znatelnější. Snad se projevila i ve skladbách Snake Lake a No Phase, které se jeví jako důsledek návštěvy jiných dimenzí. Ale dvě slabší místa hned neudělají desku špatnou. Kolem těchto dvou skladeb stojí prvotřídní songy nepostrádající náboj. Se Sunburn přichází pořádný rokenrol a následující Melody Nine je navázáním na jejich s/t album, které se skládalo pouze z „melodies“ a čítalo osm položek. Skladba by se koncepčně k ostatním melodiím hodila, nebýt Nickova rádoby nenápadného vokálu.

Tropic Lame je krásnou ukázkou toho, jak libozvučnou hitovku umí Tera Melos složit, která i přes svou „popovou“ fazónku nepůsobí uměle a pojímá a následně vyzařuje dostatek energie na to, aby jí nepohrdl ani zapřísáhlý alternativec. A i kdyby se Tropic Lame někomu opravdu znelíbila, následující Slimed, Until Lufthansa a Surf Nazis mu rozhodně spraví chuť. Nejedná se o Drugs to the Dear Youth, ale rozhodně pomůžou zapomenout na (případná) předchozí zklamání a desce prokazují ohromnou službu v podobě kytarových, méně líbivých pecek, které si ponechávají klíčovou melodičnost a podmanivost a které trochu nešťastně ústí do poslední X’ed Out and Tired. Ta, ačkoli zní meditativně a na jejím konci přichází jakási změť experimentálních zvuků, mě přivedla spíš do rozpaků, než aby mi poskytla případné rozhřešení.

A to i přesto, že si tady zpěvomilci, se mnou v první linii, mohou naplno užívat hlas Nicka Reinharta, který na X’ed Out zpívá sice ještě o něco ukňouraněji, ale je stejně jedinečný a odzbrojující jako kdykoli předtím.

Info

Tera Melos – X’ed Out (Sargent House, 2013)
www.teramelos.bandcamp.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace