prof. Neutrino | Články / Recenze | 27.10.2022
Svět kryptoměn je čím dál populárnější a mnoho lidí se ptá, co to ten bitcoin vlastně je a k čemu slouží. K pochopení zdánlivě tajemného fenoménu světa kryptoměn je ideálním průvodcem kniha autorů Dominika Stroukala a Jana Skalického. Stroukal jako liberální ekonom se tématu kryptopeněz věnuje už dlouhá léta a stal se jejich vlivným mediálním propagátorem. Po zdařilých knihách Dark web: Sex, drogy a Bitcoiny (2020) o temných zákoutích internetu a Ekonomické bubliny (2021), pojednávající o historii ekonomických krizí, se pustil do třetího, rozšířeného vydání knihy o fenoménu kryptoměn.
Bitcoin (BTC) je dnes pro některé zasvěcence téměř náboženstvím. Jak by ne, když jeho tvůrce Satoshi Nakamoto je i po třinácti letech po vytěžení prvního bitcoinu stále záhadnou postavou, o které nikdo nic neví. Spiklenecká teorie, že jde o skupinu vývojářů, a také není jistá. Nakamoto přišel s geniálním nápadem virtuální decentralizované měny, která není regulovaná žádnou bankou ani státem. Platby se provádějí P2P (peer-to-peer), jednotlivec platí přímo jednotlivci bez prostředníka a hlavně zůstává anonymní. Dokonalý sen libertariánů, ale i „black hat“ hackerů, kteří ho hojně využívají k nekalým účelům. Transakce se potvrzují v blockchainu – digitální účetní knize, kde najdete všechny záznamy od prvotního „genesis bloku“ z roku 2009 až po současnost. Každých deset minut se blok uzavře a už nemůže být padělán.
Postupně z otevřeného kódu bitcoinu vzniklo tisíce odvozených měn – altcoiny jako ethereum, ripple, litecoin nebo monero. I o nich se v knize dozvíte mnohé. Stejně tak o tom, kde a jak kryptoměny získat a jak je bezpečně uchovávat. Nutno dodat, že česká kryptoscéna je světová, takže u nás vznikly první bankomaty nebo první hardwarová peněženka Trezor. Zdá se, že se vše posunulo směrem do mainstreamu, zvláště po tom, co Salvador loni vyhlásil bitcoin za státní měnu, což je však zcela proti jeho smyslu.
Nevýhodou kryptoměn je jejich velká nestabilita, hodnota směrem k běžným měnám se mění jako na houpačce, problém je i velká energetická náročnost při jeho těžbě, což je dnes ožehavé téma. Minusem je i to, že bitcoin se stal spíš než alternativní měnou komoditou pro movité spekulanty – kryptooligarchii, která s nám už nenakládá dle původních cílů komunity.
Publikace Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti vás velmi čtivým způsobem seznámí se světem kryptoměn. Možná s nimi budete chtít začít a pořídit si alespoň nějaký ten satoshi na kryptoburze, než čekat na to, co s vašimi penězi udělá inflace. Jen pozor, abyste v nich neutopily všechny svoje úspory. Někde se už dá za bitcoin oficiálně nakupovat, to je jeho částečná výhra, ale zároveň i počátek jeho zkrocení. Uvidíme, co bude dál – třeba jednou půjde o první globální měnu, která je čistě virtuální a není ničím podložena, jen sama sebou. Prostě velmi cenné nic.
Dominik Stroukal, Jan Skalický - Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti (Grada, 2021, třetí rozšířené vydání)
web
foto © se svolením nakladatelství Grada
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.
Sára Prostějovská 28.10.2024
Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.
Šimon Žáček 28.10.2024
Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?
Lea Valentová 25.10.2024
Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.
Michal Berec 05.10.2024
Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.
Richard Michalik 31.08.2024
Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).
Jakub Veselý 30.08.2024
Názov Doomer Music je na mieste a album nám prináša pohľad do sveta, v ktorom sú ľudské emócie potlačené, kde môžeme vidieť len drsnú schránku panelových domov.
David Stoklas 27.08.2024
Final Summer je deska, ze které čiší životní síla a touha něco dělat. A dělat to navzdory příkořím.