Články / Recenze

Beznaděj svobodných otroků (Zeal & Ardor)

Beznaděj svobodných otroků (Zeal & Ardor)

Daniel Šimáček | Články / Recenze | 22.09.2022

OHODNOŤTE DESKU

Vydáním EP Wake of a Nation (2020) dali Zeal & Ardor průchod svému vzteku, jenž byl adekvátní reakcí na nekončící systematický rasismus a vraždy nevinných Afroameričanů v USA. Tomu také odpovídal opětovný zvukový posun k přímočařejšímu metalu. Manuel Gagneux, frontman a mozek kapely, plive více growlů a screamů než na předchozích dvou deskách Devil Is Fine (2016) a Stranger Fruit (2018) a při tom v necelých dvaceti minutách naznačuje směřování té třetí, kterou zlost přímo otřásá.

Na aktuální eponymní nahrávce se vrací k původní myšlence, která Zeal & Ardor nastartovala: co kdyby černí otroci přijali Satana namísto Boha? Devil Is Fine je o životě v zajetí, Stranger Fruit o útěku, zatímco „tohle album je o životě na útěku, o omezené míře svobody a tázání se ‚co teď sakra budeme dělat?‘“ řekl Gagneux pro magazín Kerrang!. Beznaděj je tu slyšet snad na každém kroku. „Jsme jediní přeživší,“ řve doslova o život v závěru skladby Erase. Když se tenhle prázdný pocit prokouše do lidského nitra, nezbývá než se oddat čirému hněvu.

Přestože deska tematicky navazuje na alternativní historii černých otroků, dá se také interpretovat jako komentář k současné afroamerické existenci, ostatně jejich „omezená míra svobody“ je stále aktuální. Strach z bílé autority je sice postupem času menší, ale stále se projevuje hlavně prostřednictvím policejního násilí. Jeho obětem Gagneux vzdává hold na skladbě Bow a ptá se: „Kdo bude plakat pro mrtvé?“ jen aby v závěru kapituloval a prohlásil, abychom se „klaněli americkému způsobu“. Toto „krmení“ americké velmoci životy menšin odsuzuje v následující Feed the Machine, přičemž se obrací k okultním modlitbám jako jediné záchraně. Následky se zhmotní v apokalyptické Götterdämmerung. Nahromaděné emoce kulminují v démonických skřecích oslavujících „velkého černého boha“, jenž změní řád světa. Ten Afroameričanům nabízí zcela odlišnou realitu od té skutečné – rasistické.

Gagneux skládá svými satanskými spirituály poctu jak gospelu, tak metalu. Nezvyklou fúzí nezrazuje svoji vizi ani základy hudby, kterou obdivuje. Ví, jak na své posluchače – hýčká si je malými a návykovými sousty, hypnotizuje hudební obratností. Nová deska dává volnější průchod agresivitě, je vokálně expresivnější, jako by nezbývalo nic jiného, než se z krvavé historie i současnosti vyřvat. Zeal & Ardor své umělecké vyjádření opět posunuli o něco výš – vnitřní vypětí podávají v dosud nejsurovější podobě.

Info

Zeal & Ardor – st (MKVA, 2022)
Bandcamp kapely

foto © Nat Wood

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace