Tomáš Kaňka | Články / Recenze | 11.10.2017
Otreborova blackmetalová zahrádka rok po vydání EP splitka (Botanist, Oskoreien – EP 3: Green Metal / Deterministic Chaos) opět ožívá. Tentokrát je na ní však rušněji. Není to jen Otrebor, ale hned celá družina kolem Botanist, která za přípravami nového alba stojí. Proto změny ve vokální složce, proto zmínka o kolektivu v podnázvu. Collective: The Shape of He to Come.
Botanist nicméně drží nastolenou tvář a zvukově zůstávají jasně identifikovatelní. I novinkový přírůstek těží ze zcela unikátního přístupu, co se týče black metalu: cimbály místo kytar, zelená místo černi, kytička místo pentagramu. Botanist přitom nerezignují na žánrovou špinavost, a třebaže novější dílky nejsou již natolik syrové jako jejich předchůdci, kapela zbytečně nekrásní.
Kolektiv zahradníků se snaží být pestrý, neopakuje se únavná šablonovitost několika písní dlouhohrajícího předchůdce (VI: Flora, 2014). Botanist si pomáhají žánrovými přesahy, slušně pracují se změnami temp a nálad. Setkat se můžeme jak s poklidnými pasážemi se sbory, tak se sypačkami, jež tradičně doprovází nervní vokál řídícího pěstitele.
Vrcholy přicházejí se sborovými nápěvy – kapela jich užívá se střídmostí, tak, aby se vyhnula nadměrné pompéznosti. Hůř bývá ve společnosti čistého black metalu. Ten se nejednou drží tápavých melodických linek cimbálů, triviální rytmiky, a nedokáže tak zvukově bohatším momentům adekvátně sekundovat.
Druhým problémem je občasná nesourodost materiálu. Jde především o dvě nejkratší, veskrze poklidné skladby (intro a intermezzo), které působí v rámci celku nevýrazně a zbytečně odpočinkově. Ve chvíli, kdy se klid a zuřivost setkávají na ploše jedné ze tří desetiminutovek, je hned veseleji. Tady Botanist umí.
Touhy vyvíjet se a zároveň neopustit originální hudební vizi si samozřejmě cením. Botanist mám však nadále zafixované jako ty, u nichž bývá nástrojová zajímavost podpořena adekvátní skladatelskou silou jen místy. Podobně, jako tomu je na ploše letošní kolektivní práce.
Botanist - Collective: The Shape of He to Come (Avantgarde Music, 2017)
www.avantgardemusic.bandcamp.com/album/collective-the-shape-of-he-to-come
Live: Botanist (us)
Support: Tengri
11. 10. 2017 19:00
Eternia Smíchov, Praha
www.facebook.com/events/249124992261727
www.facebook.com/eterniasmichov
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.
Sára Prostějovská 28.10.2024
Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.
Šimon Žáček 28.10.2024
Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?
Lea Valentová 25.10.2024
Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.
Michal Berec 05.10.2024
Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.
Richard Michalik 31.08.2024
Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).
Jakub Veselý 30.08.2024
Názov Doomer Music je na mieste a album nám prináša pohľad do sveta, v ktorom sú ľudské emócie potlačené, kde môžeme vidieť len drsnú schránku panelových domov.
David Stoklas 27.08.2024
Final Summer je deska, ze které čiší životní síla a touha něco dělat. A dělat to navzdory příkořím.