Anna Mašátová | Články / Profily | 15.10.2015
Cheveyo. Jméno, kterým se pyšní indiánští chlapci, nepochybně hrdí na jeho význam – duše bojovníka. Nositelé tohoto jména mají prý niternou potřebu ticha, klidu, snaží se dobrat hlubších pravd, jsou spirituálně zaměření, s vysokou mírou představivosti, intuice i snílkovství.
Indierocková parta z Hradce Králové si tak do vínku nadělila slušný potenciál. Trio Cheveyo, složené z bubeníka Martina Zemanského, kytaristy a zpěváka Tomáše Sejkory a basáka Jakuba Horského, se dalo dohromady po ukončení činnosti známé královéhradecké kapely PavilonM2.
Do roka byla připravená debutová deska Spirit Warrior se skvělým zvukem ze studia Václava Vlachého. Syrovost a autentičnost nástrojů vynikla díky absenci samplů, z nahrávky promlouvá přirozenost, obohacená nečekanými „hosty“ – harmoniem, violoncellem, lesním rohem i exotičtějšími instrumenty, jako jsou tibetské mísy, zvony a šamanské nástroje.
V Sejkorových textech zaznívají klasické variace na téma mezilidských vztahů i aktuální sociální problémy. Zamýšlí se nad lhostejností lidské rasy k ničení životního prostředí či vykořisťování zemí třetího světa. Některé písně protkávají Cheveyo neoromantismem, v jiných zažíváme zběsilou noční jízdu.
Neméně působivá je vizuální tvář kapely, málokdy se setkáte s tak propracovaným designem. Spirit Warrior se honosí nápaditou obálkou z recyklovaného papíru s ručně potištěnými motivy ze souboru linorytových ilustrací příběhu bojovníka Cheveya, vyhotovenými grafičkou Evou Hronovskou. Na světě už jsou také dva klipy, Summer Ease a Glamour Wood.
Devítipísňový debut pokřtil Václav Havelka na společném koncertě s Please The Trees v Náplavka café & music bar v Hradci Králové. Nedávno trojici doplnila kytaristka a hráčka na klávesové nástroje Jitka Jägerová. Cheveyo už dokonce hlásí nové kousky na další desku, plánovanou na rok 2016.
Cheveyo rozhodně stojí za poslech i pohled. Snoubení skvělého indie rocku s neotřelým vizuálem je příjemným osvěžením české scény.
Jan Krejča 05.08.2024
Nepotlačovat emoce, touhy, ani chuť po zvukové dekonstrukci. Ve středu společně s Lakoon v Bike_Jesus.
Jiří Moravčík 08.07.2024
Tak jak ho podle něho Pánbůh umístil do nepatřičného těla, je mu těsné i flamenco a než by se jeho pravidly nechal omezovat, identifikuje se jako ex-flamenco. Letos na Colour…
Jan Krejča 29.06.2024
Každá osobnost bývá potomkem svého díla, každá osobnost bývá poměřována silou charizmatu. Ne každá však dosáhne ideální kumulace zkušenosti, přehledu a nadčasového přístupu v pozdějším věku.
redakce 22.03.2024
Hutné a pestré taneční rytmy doplňuje industriální produkce i jasně psychedelické poselství, daleko nejsou karibští experimentátoři a rukodělná elektronika Nyege Nyege.
redakce 21.03.2024
Projekt, za kterým stojí někdejší srbský kulturní publicista, bývalý člen noiserockové kapely Klopka za pionira a dua Pamba Vladimir Lenhart.
redakce 20.03.2024
Její rýmy vždy krájející správný beat s precizností skalpelu jsou jedním z nejvýraznějších exportních produktů Hakuna Kulala po boku dalších raperek jako MC Yallah.
redakce 20.03.2024
Pětice pokračuje v ADHD produkci scény okolo klubu Windmill (Black Midi, Squid), tamní kapely se nerozpakují mixovat téměř cokoli, co projde kolem nich.
redakce 19.03.2024
Fenomén anatolské psychedelie pronikl do širších kruhů před více než dekádou, skupiny jako Baba Zula jej prosadily mezi hudební fajnšmekry.
redakce 18.03.2024
Jejich improvizovaný, konfrontační způsob hraní v propojení s mluveným slovem je zbaven jakékoliv abstrakce a místo toho volí formu jasného, ritualistického apelu plného hněvu.
redakce 18.03.2024
Za jemnými elementy R&B, jazzu a neosoulu nasátými něžností a křehkostí na míru Lauryn Hill se skrývá prosté motto „be free. be kind“.