Adéla Polka | Články / Recenze | 11.12.2023
Přecitlivělost a introvertnost jsou považované spíše za slabosti. Lidé s takovými vlastnostmi se často moc neprojevují, nejsou draví, dostatečně odvážní, odvázaní a tak dál. Lenka Blažejová chtěla toto téma otevřít široké veřejnosti a rozhodla se pro způsob jí vlastní a vyšla z toho výtvarně a graficky bohatá knížka.
V první části se dozvídáme něco ze života autorky, které v dětství částečně mizí otec, což je plnohodnotné trauma, které je potřeba zpracovat. Naštěstí se tomu nevěnuje celá kniha. Naopak, Blažejová se snaží uchopit svět bolestného a přecitlivělého prožívání komplexně a nápomocné jsou jí vkusné a nápadité modročerné kresby. Ty jsou zároveň způsobem, jak tíživé téma odlehčit.
Mezi terapeutickým vypsáním a vymalováváním se se objevují citace známých psychologů a Blažejová dokazuje, že málokdo je vlastně výhradně absolutní introvert nebo úplný extrovert. Pozoruhodným poznatkem pak je, že v přírodě přežijí snadněji tvorové introvertní, kteří dobře promýšlí svou strategii přežití a množí se mnohem pomaleji a výjimečněji. Tvořivost a práce o samotě je pak skrytá „super síla“ introvertů. Pomalý, ale intenzivní vývoj věcí v režii citlivek mohl měnit dokonce běh dějin, vysvětluje v kapitole o vlivných osobnostech, mezi nimiž byli Václav Havel, Nicholas Winton, Isaac Newton a další.
Teorie a názory, které v knize zaznívají, jsou zdařile otisknuty do samého díla. Kvalita papíru, důraz na detaily, rešerše, zpochybňování, že by bylo dílo perfektní, a skromnost potvrzují, že knihu zhotovila křehká a přemýšlivá duše, která se do jisté míry vypořádala s tím nejhorším, co tato povaha přináší, a už s tím umí docela pohodlně žít. Cíťa je zároveň projevem hluboké empatie, kterou autorka cítí vůči všem, kteří vše prožívají přehnaně moc a jejichž perfekcionismus může být přítěží pro ně samotné i pro jejich okolí.
Lenka Blažejová – Cíťa (Blaze.je, 2023)
web nakladatelství
foto © se svolením nakladatelství Blaze.je
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.
Sára Prostějovská 28.10.2024
Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.
Šimon Žáček 28.10.2024
Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?
Lea Valentová 25.10.2024
Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.
Michal Berec 05.10.2024
Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.
Richard Michalik 31.08.2024
Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).
Jakub Veselý 30.08.2024
Názov Doomer Music je na mieste a album nám prináša pohľad do sveta, v ktorom sú ľudské emócie potlačené, kde môžeme vidieť len drsnú schránku panelových domov.
David Stoklas 27.08.2024
Final Summer je deska, ze které čiší životní síla a touha něco dělat. A dělat to navzdory příkořím.