Články

Full Moon 10: Editorské tipy Jiřího Špičáka

Full Moon 10: Editorské tipy Jiřího Špičáka

redakce | Články | 29.04.2020

Jiří Špičák dělá editora Full Moonu něco přes rok, výběr tak měl o něco snazší. "Když jsem dostal za úkol vybrat tři články za dobu, co v časopise pracuju, o jednom jsem měl hned jasno," říká a ze svého editorského archivu vybírá text o pětadvacátém výročí desky Live Through This od kapely Hole. "Aneta Martínková dovedla ten článek zaplnit informacemi, ale zároveň mu dala velmi osobní hranu. A přiblížila zkušenost z dospívání, kterou nikdo z nás editorů nemá, protože je hodně podmíněná tím, jakým způsobem vyrůstá žena a jakým způsobem vyrůstá muž."

Dál Jirka doporučuje vrátit se k rozhovoru Jonáše Kucharského s britským hudebníkem Richardem Dawsonem. "Tady v tom textu se taky povedlo něco, co mám hodně rád. Jonáš má Dawsona naposlouchaného od začátku do konce, ví o něm úplně všechno, jeho tvorbu zná skrz naskrz. A z rozhovoru je tak velmi cítit láska k hudbě a tématu, přesto to ale nepřebíjí sdělení. Jonáš tohle umí vybalancovat a neříká, že Richard Dawson je nejlepší na světě, že byste neměli poslouchat nic jiného." Svůj výběr uzavírá textem z čísla věnovaného The Beatles, které máme ještě v živé paměti. "To, co napsal Karel Veselý o Beatles a elektronické hudbě, o jejich spojení s hudbou Karlheinze Stockhausena, šedesátkovou avantgardou a páskovými experimenty, jsou věci, který jsem aspoň já v češtině ještě nikde nečetl. A to je přesně to, co jsme chtěli, takže rozhodně doporučuju."

Full Moon 10: Říkala si o to hezky? Dvacet pět let desky Live Through This od Hole

Druhé album grungeové skupiny Hole na začátku dubna slaví kulaté výročí pětadvacet let. Skandály, mýty a vášně obklopující manželství jejich frontwoman Courtney Love a Kurta Cobaina zaplaťpámbů zajímají méně a méně lidí. A konečně je možné se soustředit hlavně na to, co deska vlastně říká. (čtěte dále)

Full Moon 10: Strach jako jediná racionální reakce. Rozhovor Richard Dawson (uk)

"Chvilku vydrž, musím vyjít z baráku, mám v tu hrozně blbej signál. Jo a kdyžtak se nelekej, kdybych někoho občas pozdravil, udělám si s tebou takovou malou procházku," říká mi do telefonu přátelským hlasem Richard Dawson. O pár minut později ho ze zamyšleného proudu slov vytrhává první žoviální pozdrav jednoho ze sousedů. Celý náš rozhovor tak získává surreálný podtón. Nedokážu totiž úplně uvěřit tomu, že mluvím s tím samým člověkem, který mi před pár lety kvílel do ucha rozvleklý příběh, ve kterém se míchají vzpomínky na úrazy z dětství s vyprávěním o spolužácích souložících s učitelkami. Ten, se kterým jsem se procházel britskými vřesovišti kolem roku 500 a který mě spolu se svou kapelou Hen Ogledd zmenšil na mikroskopickou úroveň a provedl tajemným světem mezi molekulami. (čtěte dále)

Full Moon 10: Jak nahrát LSD. Téma Beatles a elektronická hudba

Jaká je nejzáhadnější skladba z diskografie Beatles? Ta, kterou si nemůžeme nikde poslechnout a vše, co o ní víme, pochází z vyprávění a historek hrstky šťastlivců, kteří jí skutečně slyšeli. Pásku s bezmála čtrnáctiminutovou avantgardní kompozicí Carnival of Light, kterou Beatles nahráli v lednu 1967, má ve svém vlastnictví Paul McCartney a moc neví, co si s ní počít. A přitom to byl do jisté míry milník v jejich kariéře, která od tohoto momentu nabrala úplně novou cestu. Mohl by to být pomník odvaze liverpoolského kvarteta vykročit do světa experimentální elektronické hudby, která v následujících dekádách způsobila v populární hudbě revoluci. Beatles byli u toho jako první, ale dnes se za to možná trochu stydí. (čtěte dále)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Trochu červené (Lelee)

Veronika Vagačová 22.01.2025

Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

ESNS 2025: To nejlepší

redakce 20.01.2025

Vrcholy, zážitky a vzpomínky z populárního festivalu Eurosonic Noorderslag, zatím letem světem, podrobnější report čekejte brzy.

Vstupní prohlídka: Housekeepers

redakce 20.01.2025

Housekeepers debutovali v roce 2023 na brněnském Kumstu a nyní pracují na mixech nových skladeb, které slibují další experimenty s nádechem hravé nadsázky.

10 + 1 = Guillaume de Kadebostany

redakce 19.01.2025

Prezident Kadebostany. Tomuhle švýcarskému producentovi sebevědomí nechybí, ostatně s miliardou streamů na YouTube se není co divit. Deset a jeden oblíbený song.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2024

redakce 17.01.2025

Rádi chodíme na akce Rachotu, Fource, do Akropole a MeetFactory, programová nabídka ARCHY+ stojí za zmínku. A nejen to, kam letos?

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2024

redakce 16.01.2025

Nejvíc srdíček zasáhly Eljel, Califato ¾, English Teacher, Petr Bursa a další.

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2024

redakce 15.01.2025

Útěky a potěšení. Koukejte s námi.

Žebříčky Full Moonu: song roku 2024

redakce 14.01.2025

Bangerů máme plné kapsy, stejně jako tanečních hitů, písniček o lásce, vzteku, ale i těch, co pohladí a zaléčí rány.

Žebříčky Full Moonu: album roku 2024

redakce 13.01.2025

V loňském roce si kromě Charli xcx a jejího alba Brat nebylo možné nevšimnout mnoha dalších nahrávek, detailnější přehled z různých koutů redakce níže.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace