Články / Recenze

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek | Články / Recenze | 21.01.2025

Dungeon-synth dnes připomíná košatý kořenový systém. Jen málokterý výhonek ale nad povrchem skutečně zazářil, snad jen otec zakladatel Mortiis, a i to je velmi klubová záležitost. Hudbě často tvořené jednočlennými projekty, vydávané pouze digitálně či v nízkonákladových edicích, dlení ve stínech svědčí. Povoleno je vše, i synth, který tvoří kvákání žab nebo mňoukání koček. Výše řečené platí o domácích interpretech, i těch zahraničních, třeba projektu Infamis Tenebre z Polska. Nedávno debutoval nahrávkou Widma, snažící se přijít se svěžím pohledem na dané pole zájmu.

A svým přístupem z běžných žánrových mantinelů vyčnívá. Dungeon-synth totiž většinou pracuje pouze s instrumentálními skladbami, zaměstnává posluchačovu mysl, která si může kreslit vlastní příběhy. Infamis Tenebre přidávají další rovinu – lidský hlas. Úpěnlivý, bolavý, jaksi rozervaný, ale čistý. Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z temných, vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Klenuté vokální melodie se na osmiskladbové kolekci vznáší nad hutným syntezátorovým podkladem, v němž najdeme ozvěny kovové palety martial industrialu s hřejivostí skladeb irské devadesátkové ikony Enyi; odsekávané akordové postupy dávají na tvorbu zpěvačky, která propojila lidovou hudbu zeleného ostrova s moderním zvukem, jasně odkazují. Zvuková krajina Widma působí v zásadě minimalisticky, postupy se opakují, nicméně působí to jako prostředek jak přitáhnout posluchače k vokálu. Ten je tu „to“ hlavní a funguje jako prvek, který album dokáže povytáhnout nad průměr.


Texty v polštině pracují s přírodním mysticismem, nahrávku rámují skladby, jež do centra staví prostředníky mezi skutečným světem a tím, co jej přesahuje – čarodějnici a šamana. Les se stává útočištěm, text skladby Krzyk staví na kontrastu faktu „na marmurach jest zimno, bardzo zimno“ („na mramorech (města) je chladno, opravdu chladno“) a prostého vyjmenování „krzewy jeżyn, pajęczyny, spokój padliny“ („keře ostružin, pavučiny, pokoj mršin“). Uměle lidské tu představuje nebezpečí (ocel ve stejnojmenné písní), řešením je návrat k přírodě v jakémsi pohanském slova smyslu. Celkový obraz doplňuje trojice instrumentálek, které duo Infamis (též ambientní projekt Voices of the Cosmos) a Piotr Huzar, poněkud paradoxně, pojmenovalo anglickými názvy. Všechny tři prokazují schopnost pracovat i beze slov a daří se jim budovat velmi solidní atmosféru. Zároveň fungují i jako jisté vydechnutí od dominantního, velmi expresivního vokálu.

Nechvalně proslulá temnota, jak by se dal název projektu přeložit, má slušný potenciál, jakkoliv až příliš, zejména v hudební složce, sází na povědomé. Budiž to bráno jako opatrné našlapování na novém území. V dungeon-synthovém světě je projektů, které v takové míře pracují s vokály – natož čistými – pomálu. Jako taková působí deska Widma svěže, se svébytným nadhledem a schopností si žánrové konvence ohnout.

Info

Infamis Tenebre – Widma (Fluttering Dragon Records, 2024)
Bandcamp projektu

foto © Agnieszka Janik

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace