Články / Rozhovory

Maella: Mít v tvorbě volnost

Maella: Mít v tvorbě volnost

Anna Mašátová | Články / Rozhovory | 10.06.2016

Milovnice Kundery, Nabokova i Lynche vydává své debutové EP It Is Coming. Písničkářka Maella si umí jít za svým...

Kdy ses dostala k muzice a s jakým nástrojem jsi začínala?
Hudbu vnímám už od malička. Jednak jsem vyrůstala v hudebním prostředí a také chodila od čtyř let do mezinárodního sboru, kde jsme zpívali písničky Stevieho Wondera, Petera Gabriela, Michaela Jacksona, byla to směs jazzu, soulu, blues i popu. Úplně prvním nástrojem byl klavír, ale nepovažuji ho za svůj hlavní nástroj, hrála jsem na něj zřídka a bylo to takové to rodičovské nucení... Za něj považuji kytaru, na kterou jsem začala hrát v šestnácti letech.

Prý jsi inspirována surrealistickými filmovými motivy a lidskými dramaty. Tvá muzika nicméně dramaticky nezní, mnozí si asi při tvémm poslechu pomyslí něco o Norah Jones...
Nemyslím si, že hudba musí znít jednoznačně dramaticky, aby měla dramatický charakter. Píšu písničky inspirované příběhy, které mají většinou dramatický děj a jsou dramatické právě tou svou nenápadnou tajemnou náturou.


Jsi u ryze českého labelu Tranzistor, neuvažovala jsi o záštitě velkého vydavatelství?
Myslím si, že je teď pro mě důležité mít volnost tvořit, vyvíjet se a pracovat na tom, co jsem já. Tranzistor mi tuto volnost umožňuje, zároveň mi poskytuje výhody, takže ideální kombinace.

Akce "Open mic" jsou čím dál oblíbenější u muzikantů i posluchačů, ty máš zkušenosti ze zahraničí. Jak ses k open micům v Paříži či Berlíně dostala?
Většinou to dělám tak, že si ty kluby najdu přes internet, napíšu jim a pošlu nahrávky. Jsou různé druhy open miců, některé jsou vyloženě otevřené všem muzikantům, dá se tam přijít rovnou. Jiné kluby si vybírají, tam se musí člověk „nabídnout“ předem. Je to skvělá zkušenost, jiné národnosti – jiné vnímání.


Máš vynikající doprovodné hudebníky, jak sis je vybírala?
Muzikanti na desce jsou kombinací kamarádů a profesionálů. Basista Martin Drahoňovský a kytarista Dalibor Hrubeš se mnou hrají nejčastěji, jsme spolu absolutně sehraní, tahle sestava tomu dává jistý spodek. Zároveň se na některých písních podílel Dalibor autorsky. Bubeník Jan Chalupa je velmi šikovný kluk, se kterým jsme už v minulosti odehráli jeden koncert. Na dvě specifické písničky jsem strašně chtěla Dano Šoltise, protože má osobitý a temný cit, jaký si písně žádaly. Na dobarvování byl ideální Josef Štěpánek, který vykouzlil neotřelé a fascinující melodie. Michael Nejtek přispěl klávesami ve zvuku piana a akordeónu, což neuvěřitelně pojí všechny ty zvuky dohromady. A protože mám absolutní závislost na hammondkách, byl Jan Kořínek jasná věc. Dal tomu tu správnou retro špínu. Abychom nebyli zas tak retro, bylo potřeba ten zvuk lehce odlehčit, vytvořit kontra zvuky a rytmizace, proto jsme požádali Martina Brunnera, aby napsal part pro smyčcový kvartet, který pak se svým kvartetem nahrála Gabriela Vermelho. Při natáčení jsem využila i zkušeností svého táty – jazzmana Aleše Charváta, v jehož studiu jsem natáčela, a se kterým jsem o všem hovořila. Pomohl mi vytvořit ten zvuk, co se mi líbí.

Coby fanynka, těšíš se na novou sérii Twin Peaks? Máš nějakou oblíbenou postavu?
Strašně moc. Upřímně někdy se bojím toho, když vychází něco nového po dlouhé době, protože se málokdy vyrovnají věci původní. Lynchovi věřím, takže se těším. Moje oblíbená postava je Audrey, líbí se mi, že je svá, sexy a trošku provokuje.

Info

Maella - křest EP
12.6.2016, Malostranská beseda, Praha
www.facebook.com/maellaofficial
www.facebook.com/events/1157141604310069

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Czech Metal Studies: Metal se dá zkoumat

Abbé 06.11.2024

Přibližně hodinový blok se na Brutal Assault setkal s poměrně živým zájmem, přestože byl prostor vydýchaný už kolem jedné odpoledne. Rozhovor.

David Boháč (NOC6): Klubovnu nám svěřili na dva roky

Mariia Smirnova 03.11.2024

V rozhovoru nám David prozradí nejen detaily příprav, ale i další akce, na které se těší – a nakonec i to, jaký je jeho nejoblíbenější drink na šestce.

Jim Luijten, Micha Zaat (Tramhaus): Utéct hned na začátku

Klára Řepková 23.10.2024

Z covidové karantény vzniklé uskupení se na něm střemhlavě vzdaluje od všech vnějších i osobních škatulek.

Brendan Canty (The Messthetics): Hraní naživo je nejlepší balzám na nafouklé ego

Banán 09.10.2024

Brendan Canty byl zakládajícím členem Fugazi. Nyní je jeho hlavní hudební radostí kapela The Messthetics. Rozhovor.

Rasťo Rusnák (Kolowrat): Nové piesne vznikali pomaly

Štěpán Bolf (A.M.180) 07.10.2024

Před devíti lety oznámili košičtí Kolowrat pauzu, která se mohla zvenčí jevit jako úplný konec jedinečné kytarové kapely. Teď jsou zpátky. Rozhovor.

Red Fang: Pivo a bulšit

Abbé 03.10.2024

Parta ochmelků převrtá spousty vypitých piksel od piva na zbraně a brnění, aby srovnala účty s protivnými fantazáky, načež utrží jak černý rytíř v Monty Pythonovi a Svatém grálu spousty…

Jakub Nový (Prague Music Week): Velkou mezeru vidím ve vzdělávání

redakce 30.09.2024

Akce rovněž nabídne příležitosti pro networking mezi umělci a profesionály a představí veletrh s firmami z hudebního sektoru. Programový ředitel nám o tom řekl více.

Midirama (Fuchs2): Musí tam být oheň!

Libor Galia 26.09.2024

Jeden z nových bookerů pražského Fuchs2 je DJ s více než dvacetiletou historií, který se před několika lety stal i producentem. Set v kolumbijském lochu?

Mikuláš Svoboda (HYB4): Přivézt Sungazer je splněný sen

Mariia Smirnova 24.09.2024

Dostal Sungazery do Česka. “Líbí se jim atmosféra Kampusu, rádi se sem vrací,” říká dramaturg hudební sekce Mikuláš Svoboda.

Vlzques (Fuchs2, Swine Daily): Baile Funk jednoducho milujem

Libor Galia 05.09.2024

Jeden z dramaturgů klubu Fuchs2 se rozhodl přinést do pražské klubové scény svěží vítr, nové žánry a neotřelé hudební experimenty s pulzujícími rytmy Latinské Ameriky. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace