Články / Rozhovory

Matěj Kubíček: Neděláme festival sami pro sebe (Vývrtka)

Matěj Kubíček: Neděláme festival sami pro sebe (Vývrtka)

redakce | Články / Rozhovory | 14.06.2017

Festival Vývrtka s radostí dává prostor kapelám moderního alternativního proudu, které pro širokou veřejnost nemusí být známé. Přesto, anebo právě proto, si pozornost zaslouží – pro svou kvalitu, autenticitu a energii živých vystoupení. Na otázky odpovídal Matěj Kubíček.

Jakou pozici zastáváš na festivalu a jako ho vidíš v průběhu času, jaký byl a jaký je teď?
Po letech organizování jednotlivých koncertů se konečně projevila chuť uspořádat něco rozsáhlejšího a Vývrtka je výsledek. Ten prvotní impuls vyšel ode mě, ale nikdy bych akci nedokázal udělat bez nejbližších spolupracovníků Ondry Kubíčka, Báry Novotné a Tomáše Brzoně a množství dalších lidí, kteří se postupně nabalili. Takže jedním z mých osobních cílů je momentálně delegovat co nejvíc práce na jiné, abych se před festivalem nezbláznil, jak hrozilo minulý rok. Chci si zachovat hlavní slovo v dramaturgii a bookingu, což je oblast, kterou dělám i v „běžném“ životě, ale jinak teď za svůj úkol považuju nalézt a kultivovat v sobě schopnost předávat práci dál.

Co se týká vývoje festivalu: letos máme druhý ročník, a přestože první proběhl ke všeobecné spokojenosti návštěvníků, kapel i organizátorů, je hodně co zlepšovat. Téměř o polovinu jsme zvýšili rozpočet na kapely a snažíme se vyvarovat několika dramaturgických failů, které tam minulý rok byly, takže letos by skutečně každý jednotlivý střípek programu měl stát za to. Výrazně jsme rozšířili doprovodný program, se kterým nám pomůžou chlapci a dívky ze sdružení Zvedni Zadek, s několika výtvarnými umělci jsme domluvili instalaci jejich děl a také jsme zajistili větší pódium a důstojnější osvětlení. Vizuální stránka festivalu a hledání neotřelých interpretů, to jsou momentálně dvě hlavní oblasti, kam směřujeme nejvíc sil.

V jakém prostoru se odehrává váš festival a jak se do něj odráží? Záleží vám na konkrétním místě, je festival „přenositelný“?
Prostor je jedinečný. Vývrtka se odehrává v kempu v Peruci u Loun, je to místo uprostřed přírody, kde nás nikdo neruší a ani my nikoho nerušíme, součástí areálu je koupaliště, kamenné sprchy a záchody, čímž se mnoho festivalů pochlubit nemůže. Přátelská a komorní atmosféra festivalu je neopakovatelná a soudě podle reakcí návštěvníků i účinkujících je pro leckoho snad důležitější než program samotný. Komě toho jsme velmi vděční za pozitivní vztah obce, která je k nám velmi vstřícná a pomáhá, kde může. Lounsko je zároveň krajina protkaná atmosférou keltské mytologie (poblíž Peruci, v obci Klobuky se nachází největší český menhir) a tisíciletou koexistencí člověka a přírody – přestává tu platit dichotomie divočiny a obydlené krajiny, je tu takový až lynchovský pocit sepětí duše člověka s duší lesa. Takže přenositelný asi těžko, my ani nemáme potřebu, aby festival nějak výrazně kvantitativně rostl, upřednostňujeme růst kvalitativní.


Hlavní body programu? Bude letošní ročník něčím zvláštní?
Osobně se těším na naši první zahraniční návštěvu – Shtubyho, který letí na Vývrtku na otočku z Izraele. V posledním roce jsme pořádali dva jeho koncerty v mé „domácí“ Dejvické Klubovně a pokaždé to byla neuvěřitelná jízda. Celá izraelská scéna je extrémně progresivní a zajímavá, a i když u nás taky máme moderní kapely fúzující živou a elektronickou hudbu jako Vložte Kočku nebo Ježíš táhne na Berlín, které na Vývrtce taky vystoupí, v Izraeli je to úplně jiná liga. Kromě toho u nás odehrají premiérový koncert po téměř dvouleté pauze prog-alternativci První Hoře a taky smart-folkové uskupení Hm..., které jinak na festivalech téměř nevystupuje. A vždy znovu mi běhá mráz po zádech při představeních kapel Vložte kočku a Mutanti hledaj východisko, tam nelze udělat chybu. Z méně známých kapel jsou pak mým favoritem Between the Planets – coby muzikant oceňuju jejich skladatelské a instrumentální schopnosti, myslím, že je to kapela mezinárodního formátu. Novinkou je druhé pódium zajištěné pražským klubem Café Trilobit, kde budou přes den v mezičasech mezi hlavním programem vystupovat folkaři a večer se změní na DJ/afterpatry stage.

Kolik očekáváte lidí a jste na tom závislí?
Na návštěvnících samozřejmě závislí jsme, neděláme festival sami pro sebe, ale chceme šířit muziku a všeobecně umění, které považujeme za hodnotné a vytvářet platformu pro umělce z nekomerční, ale o to progresivnější sféry. Návštěvníky potřebujeme i pro zajištění finanční stránky věci, nechceme mít velké sponzory a vlastně ani moc těch malých. Proto nedokážeme udělat festival se vstupným sto padesát korun, ovšem myslím, že návštěvník na tom určitě netratí, může si užít čistý prostor bez reklamy, hostesek, všudypřítomných bannerů a videí... Očekáváme kolem tří set lidí, přičemž za úplně maximální kapacitu prostoru považujeme pět set návštěvníků. Průchodnost a vzdušnost prostoru je jednou z důležitých devíz Vývrtky a určitě nechceme areál přetěžovat.


Jak se díváš na tuzemské festivaly, jejich úroveň, nabídku a celkovou tvář? Není jich moc?
Nechci hodnotit kvalitu kapel, ale jistá unifikovanost samozřejmě vidět je a my se do ní s Vývrtkou snažíme trochu záškodnicky vyvrtat díru a trochu té rockové normalizace vypustit. Co se týče kvantity, snažím se na ni pohlížet pozitivně. Mnoho lidí si stěžuje na obrovské množství kapel, které se snaží prosadit, paradoxně jsou to většinou právě lidi, kteří v těch kapelách hrají. Je to pravda, kapel jsou kvanta, všichni chtějí hrát a nechodí na ně už ani kamarádi, kluby pak musejí zavádět pronájem, protože jinak by se staly veřejnými zkušebnami. Prosadit se je nesmírně těžké. Jenže právě z tohoto podhoubí pak můžou vyrůst opravdu zajímavé věci, z plovoucího ledovce vždycky kouká nad hladinu jedna desetina, a dokud je ta neviditelná část pod hladinou malá, nemůže vyrůst ani to viditelné a zajímavé. Je dobře, že jsou dostupné hudební nástroje, že lidi zakládají kapely a jiní pořádají festivaly, kde ty kapely hrají. To, že podstatná část z nich nepřináší nic nového, je prostě daň a nutný předpoklad toho, že někdo nakonec přece jen s něčím zajímavým přijde. A právě setkáním takových umělců, inspirativních a originálních, se snaží Vývrtka být.

Info

Festival Vývrtka
16. - 17. 6. 2017
Kemp Peruc u Loun
Vstupné na místě: 450 Kč

www.vyvrtkamusic.cz
www.facebook.com/vyvrtkamusic

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jakub Jirásek, Matyáš Švejdík: Mělo to ducha letního táboru pro dospělý

Libor Galia 12.12.2024

Nejintimnější, a zároveň nejtajemnější hudební festival v Česku? Co z něj zůstalo a jaké to bylo, jaké to bude, v rozhovoru se dvěma zakladateli. Miro.

Alf Carlsson: Zkouším nehrát moc rychle

Jiří V. Matýsek 09.12.2024

Se sdílným švédským jazzovým kytaristou jsme zapadli do jedné z hospod v centru Brna. Diskuze nad typicky českým gulášem se ubírala po unikátních cestičkách.

1914: Krev, smrt a utrpení

Abbé 04.12.2024

Členové 1914 vystupují pod smyšlenými identitami vojáků, včetně služebního zařazení. Rozhovor.

Simon Kounovský, Oliver Torr: Dorostli jsme do Axontorr

Libor Galia 26.11.2024

Torr, Axonbody. Settings. O spolupráci, vzniku alba i názvu je následující rozhovor. Křest hned.

Czech Metal Studies: Metal se dá zkoumat

Abbé 06.11.2024

Přibližně hodinový blok se na Brutal Assault setkal s poměrně živým zájmem, přestože byl prostor vydýchaný už kolem jedné odpoledne. Rozhovor.

David Boháč (NOC6): Klubovnu nám svěřili na dva roky

Mariia Smirnova 03.11.2024

V rozhovoru nám David prozradí nejen detaily příprav, ale i další akce, na které se těší – a nakonec i to, jaký je jeho nejoblíbenější drink na šestce.

Jim Luijten, Micha Zaat (Tramhaus): Utéct hned na začátku

Klára Řepková 23.10.2024

Z covidové karantény vzniklé uskupení se na něm střemhlavě vzdaluje od všech vnějších i osobních škatulek.

Brendan Canty (The Messthetics): Hraní naživo je nejlepší balzám na nafouklé ego

Banán 09.10.2024

Brendan Canty byl zakládajícím členem Fugazi. Nyní je jeho hlavní hudební radostí kapela The Messthetics. Rozhovor.

Rasťo Rusnák (Kolowrat): Nové piesne vznikali pomaly

Štěpán Bolf (A.M.180) 07.10.2024

Před devíti lety oznámili košičtí Kolowrat pauzu, která se mohla zvenčí jevit jako úplný konec jedinečné kytarové kapely. Teď jsou zpátky. Rozhovor.

Red Fang: Pivo a bulšit

Abbé 03.10.2024

Parta ochmelků převrtá spousty vypitých piksel od piva na zbraně a brnění, aby srovnala účty s protivnými fantazáky, načež utrží jak černý rytíř v Monty Pythonovi a Svatém grálu spousty…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace