Jiří Akka Emaq | Články / Sloupky/Blogy | 21.02.2017
V minulém díle jsme prohlédli skrze časovou smyčku až do minulého století. Dnes si opět posvítíme na zapomenuté klenoty století současného. Od žhavých novinek po starší kousky a tentokrát samí ostřílení matadoři hudební scény.
Goat – Union of Sun and Moon (Requiem, SubPop, 2016)
Objevuje se i pod názvem Union of Mind and Soul. Rozjuchaná hippie párty pod okultní maskou zla a k tomu falešně znějící flétničky. Ďábel si nasadil škrabošku a tváří se jakože já nic, já muzikant.
Giraffe Tongue Orchestra – Blood Moon (Broken Lines, 2016)
Projekt, ve kterém se potkávají hráči Mastodon, Alice in Chains, Mars Volta, Dillinger Escape Plan a Zappa plays Zappa. Trocha psychedelie jak hudební, tak vizuální.
Depeche Mode – The Sun, the Moon and the Stars (Sound of the Universe, Mute Records, 2009)
Skladba vyšla na druhém disku ze tří CD deluxe vydání, které obsahovalo i DVD s dokumentem z natáčení alba. Depešáci a ještě větší porce elektroniky.
Pantha Du Prince – Moonstruck (This Bliss, Rough Trade, 2007)
Pantátu princátka jsme tu už jednou měli. Zde je k zastižení ještě v zadumanějších postraveových kompozicích. Podmanivost se této skladbě nedá upřít. Rovný kopák a nabasovaná linka, nad níž se klenou rytmické plochy.
Nouvelle Vague – Killing Moon (Bande á Part, Peacefrog Records, 2006)
Nouvelle Vague si postavili kariéru na zpomalování a akustickém kastrování známých hitů. Je to burleskní, leč vágní. Tato předělávka v originále podstatně šlapajícího hitu Echo & The Bunnymen z roku 1983 se nese ve zmiňovaném duchu. K původní skladbě se vrátíme v některém z následujících dílů.
M83 – Moonchild (Before the Dawn Heal Us, Gooom, 2005)
Mrazivě uhrančivý francouzský post-retro-dream-pop. Nedávno vydali novinku Junk, jež zvuk posouvá spíše ke kýčovitému elektro soundu Daft Punk na Interstellar 555. Zde ovšem příjemně psychedelicky rozevlátý sound a éterické vokály. Vzhůru do království snění.
Jonny Greenwood – Moon Trills (Bodysong, 2003)
Zakládající člen a pilíř Radiohead Jonny Greenwood má se soundtrackovou potažmo orchestrální tvorbou letité zkušenosti. Tohle ale byla první vlaštovka. Film Bodysong je dokumentární filmovou koláží různých fází lidského života, režírovanou Simonem Pummellem. Něco jako Barraca a její následovníci. Hudební složce nemůžeme upřít psychedelickou nejistotu domovských Radiohead a náladu s klavírem à la Pyramid Song.
Znáte-li další písně osvětlené bledým luny svitem, pište na info@xplaylist.cz.
Michal Pařízek 10.01.2025
Tehdy jsme Jamese a spol. přemluvili, aby před setem s Lydií Lunch (v Praze se staví ve středu, mimochodem) dali ještě Gallon Drunk set...
redakce 10.01.2025
Ona zpívá: Ty píšeš básně, ale já pořádám večírky. Oni zase: My píšeme básně stejně dobře, jako děláme večírky.
redakce 09.01.2025
Romance pro nevšední den, duchovní písně ke konci světa, hledání hranic lidskosti. Ovšem o radost se podělíme.
redakce 08.01.2025
Někdo svět ztrácí, někdo nachází, všichni jsou plní radosti, nebo spíš věčného smutku. A všechny máme rádi, protože se v tom plácáme s nima.
redakce 07.01.2025
"Your natural state is threatening," říká ten, jehož hřeben umí 360°, ohledávání přirozeného stavu věcí se pak věnují i ornitoložky z Jižních Čech.
redakce 06.01.2025
"Anděli, řekni mi, že je to v pořádku," zpívá v písničce Angel nuevo a my bychom taky rádi řekli, že je to v pořádku, ale co my víme!
Michal Pařízek 27.12.2024
Vlastně jsem si myslel, že to tak dlouho není, dodnes si pamatuju, jak jsme se domlouvali se Zdeňkem Lichnovským. Bylo to u nás v kanclu, dělali jsme rozhovor u příležitosti…
redakce 22.12.2024
Dá se u nich rekapitulovat celý rok, stejně jako celý život, můžete být trudní a veselí a nejlíp všechno najednou.
Michal Pařízek 13.12.2024
Nikol Bóková vydává svoje Feathers zítra, dneska večer na Radiu 1 si dáme jednu ve světové premiéře. Feathers, peříčka.
Minka Dočkalová 12.12.2024
Hra o čtyřech hercích není pro divadelní uskupení Bazmek entertainment nic neobvyklého, prvek interaktivity mě děsil jen zpola, i když LARPy spíš nemusím.