Články / Sloupky/Blogy

Preview: Alternativa 2019

Preview: Alternativa 2019

waghiss666 | Články / Sloupky/Blogy | 14.10.2019

Povšechně nazvaný, ale vlastně specificky vyprofilovaný festival Alternativa se nepolíbenému těžko podbízí. Vlastně spíš naopak. Nesnaží se být poplatný trendům, ani vytvářet pomyslnou síň slávy a neoklešťuje hudbu od nutných kotextů, kam patří. Autenticita? Rozhodně jedno z těch silnějších měřítek. „Prostě hudba, která tě buď pohladí, nebo i pořádně profackuje, ale jejíž dotyk pocítíš,“ říká o dramaturgii letošního ročníku jeden z pořadatelů Roman Odjinud v nedávném rozhovoru a lehce doostřuje nejasné mantinely akce, kterou týden před hlavním programem otevře večer pojmenovaný výstižně Jednota meets Alternativa. Zkusili jsme z lineupu, kde žánry nehrají roli, prosít pár zajímavých jmen.

BUTCHER'S CLEAVER
Brutální pojmenování a mezinárodní sestava, která se dala dohromady speciálně na pozvání festivalu, jsou jediné nápovědy, co od vystoupení Butcher's Cleaver očekávat. DJ a basák z projektu Sudden Infant, bubeník TOC, kytarista Made to Break, neuchopitelný klávesák Philipp Quehenberger, v čele uskupení hrdě Pasi Mäkelä a hlučný domorodec Petr Vrba. Improvizace v sehranosti, pomalé tempo a frenetické výbuchy. Jedinečná záležitost.

THOMAS ANKERSMIT
U speciálních setů (ne že by snad ostatní byly fádní) ještě zůstaňme. V roce 2000 se Thomas Ankersmit setkal a spřátelil s americkou umělkyní Maryanne Amacher, jež se mu stala stěžejní inspirací, její muž navíc Ankersmitovi vyrobil na míru syntezátor Serge Modular, stavební kámen jeho tvorby. Na něm a na klubu, ve kterém Ankersmit zrovna vystupuje a jemuž každý set šije na míru, bude záviset vystoupení Perceptual Geography. To je inspirované právě Amacher a jejím výzkumem možností vícekanálového prostorového zvuku.

KRK LARGE GROUP
Digitál a analog. Formální techniky a postupy v neomezeném vesmíru jedniček a nul. Synťáky a kontrabas. Postindustrial? Newyorská dvojice Ostrowski - Cremaschi existuje jako KRK už patnáct let, v rámci pomyslných oslav půldruhé dekády elektro-akustického lomození vystoupí i na Alternativě. A nebudou sami. Pro tento večer je doprovodí domácí Renata Raková na klarinet a Michaela Turcerová na saxofon, minimalistickou rytmikou vše propojí berlínský perkusionista Burkhard Beins. Tentokrát černobílé konfety k zemi ani nedopadnou...

RASHAD BECKER
Už dávno víme, že i žánr jako techno vyžaduje naprostou preciznost, slovo producent ale může na elektronické scéně zastávat dvě role. Detailista a puntičkář Rashad Becker zvládá obě profese. Jako producent a zvukový inženýr ve studiu Dubplates & Mastering Studio Basic Channel má za sebou mix a master necelých dvou tisíc dubových, houseových i techno nahrávek a spolupráci se jmény jako Ryoji Ikeda nebo Richie Hawtin. Naproti tomu jeho vlastní tvorba a živé sety namísto repetitivních rytmických smyček vypráví projasněné příběhy vrstvením plachých i rušivých zvuků. Není producent jako producent.

LEBANON
Kapela, o které nikdo nic neví. Kapela, která si s releasem dává načas, aby pak namísto vinylu nebo kazety poslala do světa papírový zine v kolaboraci s osmadvaceti spřízněnými umělci. A stejně ze všeho nejvíc připomíná leporelo. Psychedelie v neduhových odstínech, neortodoxní noise rock z Olomouce se zpěvačkou Terezou v čele. A notná dávka improvizace. Dostanete něco jiného, než čeho jste se báli.

KSIĘŻYC
Začalo to před šesti lety vinylovou reedicí debutu, o rok později pokračovalo cédéčkem. Comebackové vystoupení v krakovském Kostele Svaté Kateřiny v rámci festivalu Unsound 2014 se vyprodalo lusknutím prstu a internetový humbuk nalákal i polsky nemluvící, mladší publikum. Už není pochyb - kultovní polská skupina Księżyc je zpátky se svou minimalistickou poctou tradičnímu slovanskému folku s prvky svébytné psychedelie. Jo, v devadesátkách se děly věci... A budou znovu.

INTERVALLE
Světovou premiérou večera Jednota meets Alternativa bude projekt Intervalle, kde se potkávají White Wigwam a False Trance. Hudební dětství obou sahá až k death-grindu, aktuální tvorba je ale čistokrevná elektronika. Zatímco White Wigwam pomocí modulárního syntezátoru pozvolně proplétá snové, až cimenatické vrstvy do naboptnalého zvuku, False Trance se po rozpadu romantického dua Sister/Body soustředí na rituální rytmiku, víc a víc samplů a dává prostor jisté porouchanosti a omezenosti hardwaru. Teď a tady. Bratři ve zbrani.

Info

Alternativa festival 2019
26. 10. a 1. – 3. 11. 2019
MeetFactory, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

5 zimních písniček pro tichou noc podle Full Moonu

redakce 22.12.2024

Dá se u nich rekapitulovat celý rok, stejně jako celý život, můžete být trudní a veselí a nejlíp všechno najednou.

Šejkr #145: Peříčka

Michal Pařízek 13.12.2024

Nikol Bóková vydává svoje Feathers zítra, dneska večer na Radiu 1 si dáme jednu ve světové premiéře. Feathers, peříčka.

Proč je jetel špatným křesťanem? Protože si nepřeje být spasen. (Gurumánie)

Minka Dočkalová 12.12.2024

Hra o čtyřech hercích není pro divadelní uskupení Bazmek entertainment nic neobvyklého, prvek interaktivity mě děsil jen zpola, i když LARPy spíš nemusím.

Preview: Le Guess Who? 2024

Maria Pyatkina, David Čajčík, Michal Pařízek 29.10.2024

Pokud někde objevovat, tak právě tady. Vybíráme z napěchovaného programu devět jmen.

Šejkr #140: V obraze

Michal Pařízek 04.10.2024

Dneska v osm večer na Radiu 1 spolu s Angeles Toledano, Melike Şahin, Autumnist, Juliánem Mayorgou nebo Cindy Lee. If You Hear Me Crying… leave me alone.

Šejkr #139: „I’m sure we’re not the only ones“

Michal Pařízek 20.09.2024

Šest dní u moře uplynulo tak rychle, že jsem se ani neotočil, a určitě nejen proto, že tam bylo 15 stupňů. Ale ve stínu toho, co se dělo/děje tady, už…

Šejkr #138: Prsten

Michal Pařízek 06.09.2024

Okruží severu sedí kolem mozku pevně a (možná) napořád, podobně jako prsten, který mám na prstě snad po třiceti letech. Přišel ke mně před Rouge, komu tak asi patří? Forget…

Tak daleko, tak blízko: Mario „Dust“ La Porta (Psychopathic Romantics)

redakce 29.08.2024

Mario „Dust“ La Porta si zařídil svůj bar, aby se měl kde zašít, taky si tam hrává. A se svojí kapelou jezdí po světě. Přijedou i do Kaštanu.

Šejkr #137: V přízemí

Michal Pařízek 23.08.2024

Štvanice minulý pátek hořela. První pražský Underground Overtake se povedl náramně, atmosféra euforická a velká stage, která u Bike Jesus vyrostla, byla zatraceně funkční i slušivá.

Válová a Janáček, abstrakce na třetí

Veronika Mrázková 13.08.2024

Současně je právě marnost a nevědomost, kde začít a kde skončit, vzrušující. Tlumí racio a vynucuje si takové oddání dílu, které se obejde bez faktického výkladu či pointy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace