Zuzana Malá | Články / Seriály | 22.03.2023
Jedním z hlavních lákadel holandského festivalu Rewire je vystoupení Fever Ray, kterým jsme věnovali i titulní stranu březnového Full Moonu. Nabídka je ale široká a těšit se lze i na světové premiéry a vystoupení překračující leckterou myslitelnou hranici. Rewire proběhne v Haagu od 6. do 9. dubna, vřele doporučujeme.
ALTO ARC
Na papíře to zní minimálně nepravděpodobně, naživo dává ale produkce Alto Arc naprostý smysl. Superskupinu totiž tvoří frontman Deafheaven George Clarke, hyperpopový producent Danny L Harle, Trayer Tryon z Hundred Waters a maskérka Isamaya Ffrench a společnou inspiraci nachází napříč operou, metalem a dekonstruovanou elektronikou. Debutové album Alto hraničí s groteskou, éterický vokál Ffrench střídá pokřivené chrčení Clarkea a podtrhuje jej Harle/Tryonova produkce. Děsivá krása Alto Arc zažije na Rewire premiéru.
ELVIN BRANDHI
Nebojácná experimentátorka Elvin Brandhi představí nový materiál ve společném vystoupení s egyptskou producentkou Nadah El Shazly. Poznávacím znamením improvizátorky a hudebnice se staly abnormální beaty z terénních nahrávek, pásků, vinylů, nástrojů a hlasu. Během živých vystoupení je pak zvuk i její hlas deformován v reálném čase.
GRAND RIVER
Tvorba Grand River je ovlivněná minimalistickými skladateli i ambientní hudbou a zahrnuje širokou škálu současných kompozičních a produkčních technik. Její třetí album All Above, které vyšlo v únoru u Editions Mego, navíc pracuje s celou škálou nástrojů - včetně hlasů, smyčců, varhan, kytar a syntezátorů -, soustředěných kolem klavíru. Během festivalu představí složitou instrumentaci aktuálního alba jako zbrusu novou živou show se světelným designem Marca Ciceriho a s pianistou Andertem Tysmou.
HATIS NOIT
Původem japonská hudebnice došla v šestnácti letech během treku do Buddhova rodiště v Nepálu k tomu, že zpěv je jejím posláním. Setkání s tamní mniškou, která sama zpívala buddhistické zpěvy, ji dojalo tak intenzivně, že si uvědomila niternou sílu lidského hlasu: prvotního a instinktivního nástroje, který nás spojuje se samotnou podstatou lidstva, přírody a vesmíru. Dnes se vokální umělkyně inspiruje širokou škálou vlivů, od klasické japonské hudby gagaku, operních stylů, bulharského a gregoriánského zpěvu až po avantgardní vokalistky, jako jsou Meredith Monk a Holly Herndon.
KELELA
Máte rádi dobrodružný pop? Kelela se vždy hodila jak na klubové akce, tak na intimní domácí poslech a její úspěšné letošní album Raven to jen potvrzuje. V duelu k Desce měsíce v magazínu Full Moon to Karel Veselý uvádí jasně: „Černá queer kultura, v níž se zrodila moderní taneční hudba, si na Raven jde vzít zpět svůj výsadní prostor. Klub jako safespace pro lidi, kteří mají pocit, že nikam jinam nepatří.“ Hudba chytlavá, angažovaná a chytrá, vzácný průsečík. Kelelino živé vystoupení bude bezpochyby emocionálně nabitým zážitkem.
LUCINDA CHUA
Londýnská umělkyně absolvovala jako zkušená violoncellistka turné v živé kapele Stars of The Lid a s FKA twigs a poté vydala dvě EP Antidotes 1 a 2 jako zpěvačka, producentka a skladatelka. Debutové album Yian vychází co nevidět u 4AD a má být meditací o identitě, lásce, smutku a osobním růstu. V hluboce introspektivních písních se mísí smyčce, jemné klávesy a intimní vokály.
RACHIKA NAYAR
Brooklynská skladatelka si bere všeobjímající zážitek z rituálního tance a noří se s kytarou do mlhavých ambientních krajin. Její opěvované loňské album Heaven Come Crashing nachází způsoby, jak obsáhnout vzrušení skladištního raveu s napumpovanými amen breaky a dunivými elektronickými breakdowny. Je to hudba, která naživo, v oblaku kouře, umožňuje naprosté ponoření.
SARAHSSON
Vystoupení Sarahsson mají něco do sebe. Spojením klasické hudby s metalem, experimentální elektronikou a hardcorem vytváří bristolská skladatelka, producentka, performerka a DJka osobitý zvukový svět, v němž se zabývá tématy jako queer, identita, historie a sounáležitost. Svůj jedinečný přístup prokázala i na debutovém albu The Horgenaith, na kterém snoubí svůj cit pro melodii s dramatickým vyprávěním. Intenzivní a bezprostřední je i živé provedení, niterný zážitek, který odmítá kategorizaci a který je třeba zažít.
UPSAMMY & JONATHAN CASTRO
Nizozemská DJka a producentka Thessa Torsing, známá jako upsammy, vytváří zasněné, abstraktní taneční skladby, které plynule přecházejí mezi styly jako electro, techno a IDM. Umělkyně z Amsterdamu se objevila koncem roku 2010 a získala si uznání za své odvážné DJské sety, které se pohybují v širokém rozmezí BPM a klouzavé, prostorové produkce inspirované přírodou a science fiction. Po několika EP vydala v roce 2020 debut Zoom. Na festivale doplní její světovou premiéru audiovizuální show Germ in a Population of Building grafický designér a multidisciplinární umělec Jonathan Castro Alejos.
redakce 17.01.2025
Rádi chodíme na akce Rachotu, Fource, do Akropole a MeetFactory, programová nabídka ARCHY+ stojí za zmínku. A nejen to, kam letos?
redakce 16.01.2025
Nejvíc srdíček zasáhly Eljel, Califato ¾, English Teacher, Petr Bursa a další.
redakce 15.01.2025
Útěky a potěšení. Koukejte s námi.
redakce 14.01.2025
Bangerů máme plné kapsy, stejně jako tanečních hitů, písniček o lásce, vzteku, ale i těch, co pohladí a zaléčí rány.
redakce 13.01.2025
V loňském roce si kromě Charli xcx a jejího alba Brat nebylo možné nevšimnout mnoha dalších nahrávek, detailnější přehled z různých koutů redakce níže.
redakce 12.01.2025
Na stagi "zapaluje rap, nechá ho hořet a háže si na hlavu jeho ostatky". Prostě rituál, další z nich bude hned zkraje února ve Fuchsu.
redakce 03.01.2025
Optali jsme se, co je provází vyjma velkých jmen.
redakce 25.12.2024
Posledné dva roky kapela strávila prácou na novom materiáli pre ďalší album, pričom v pláne je ešte jeden rok tvorivých príprav.
redakce 16.12.2024
Jaké hudební tipy nám dal začínající autor a fanoušek popkultury vyžívající se v antihrdinech?
redakce 11.12.2024
Nahrávka je o tom, jak se dostat z toxického vztahu, a vznikla během dvou let na cestách autobusem. Hudba jak na taneční parket, tak na dlouhou jízdu.