Články / Sloupky/Blogy

Veni Vidi Video #9: BritPop

Veni Vidi Video #9: BritPop

Shaqualyck | Články / Sloupky/Blogy | 23.01.2017

Devadesátky. Vzpomínáte? Jako by to bylo včera, jenže ono už je to šlakovitě dávno. Na Ostrovech vypuklo šílensví, které brzy zachvátilo i zbytek starého kontinentu a jako lavina se nezadržitelně šířilo do všech koutů světa. Jako by se vrátili Beatles. Vše britské bylo najednou zase strašlivě cool a hrdě si razilo cestu do srdcí i peněženek poblázněné omladiny. Kinům vládl Trainspotting, hitparádám zase Blur a Oasis. Kdo chce vědět víc, nalistuje příslušné strany lednového Fullmoonu #69. V následujícím přehledu na vás pak čekají videoklipy, které si tenkrát podmanily televizní obrazovky, a skrze ně i zástupy oddaných příznivců.

The Verve – Bitter Sweet Symphony
Tahanice o autorství kolosálního hitu už dneska nikoho nedojmou, za to pohled na Richarda Ashcrofta kráčejícího sebevědomě po chodníku rušné ulice patří dodnes k nejikoničtějším výjevům devedesátkové popkultury. Arogance, elegance, styl a smyčce.



Elastica – Car Song
Pro bulvár byla Justine Frischmann tou, která chladnokrevně vyměnila Bretta Andersona (Suede) za stoupající hvězdu Damona Albarna (Blur). Pro vyznavače alternativního rocku však dodnes zůstává především vůdčí postavou kapely Elastica, jejíž eponymní prvotina v Británii svého času platila za nejprodávanější debut a nečekaně zabodovala i za mořem. Lehce surreálné video k pátému singlu Car Song přivedl na svět hračička Spike Jonze, jehož infantilní vizi ovlivnili Krotitelé duchů, Blade Runner a japonské horory s monstry. Na píseň o sexu v autě docela paradox.



Sleeper – Inbetweener
Kapelám s holkama devadesátá léta obzvlášť přála. Své o tom ví Louise Wener, která se coby ústřední postava pop-rockové formace Sleeper stala nejen obletovanou celebritou, ale také idolem bezpočtu (nejen) náctiletých obdivovatelů. Zájem o její osobu navíc ještě umocnil Boylův Trainspotting, na jehož soundtrack Sleeper přispěli hitem Statuesque a povedenou coververzí vypalovačky Atomic. Prorazit jim ale ještě o pár měsíců dřív pomohl singl Inbetweener, k němuž přináleží klip parodující televizní soutěž Supermarket Sweep. V malé roličce se před kamerou mihl i její moderátor Dale Winton, který se (jak jinak) objevil také v Trainspottingu.



Pulp – Common People
Mezi regály se smíšeným zbožím vzal svou milou i frontman kapely Pulp Jarvis Cocker. Ono kde jinde taky začít rande, když ne v supermarketu, žejo. Video, které vzývanou hymnu doprovází, je zčásti poklonou proslulé 70's špeluňce Stepney's Nightclub, zároveň vzdává hold písni Eleanor Rigby od Beatles, přesněji tedy stejnojmenné scéně z animovaného celovečeráku Žlutá ponorka. Mimochodem nevšední taneční kreace není dílem žádného šíleného choreografa, vše si vymyslel sám Cocker v den natáčení.



Oasis – D'You Know What I Mean?
To bratři Gallagherové neponechali nic náhodě a svému megalomanství dali průchod pod taktovkou velezkušeného tvůrčího tandemu Nic Goffey/Dominic Hawley, známějšího pod zkratkou dom&nic. Kouř, helikoptéry, početný komparz a navrch ještě industriální kulisy londýnského Becktonu. Velkolepé video se nedávno dočkalo omlazovací kůry, díky čemuž ještě lépe vyniknou české nápisy na okolních budovách. Fanoušci o této anomálii dodnes vedou spory, pravdou ovšem je, že singl pochází z desky Be Here Now, která vyšla 21. srpna 1997 a jedenadvacátý srpen se skví i na bookletu. Sám Noel však jakékoliv narážky na invazi vojsk varšavské smlouvy z osmašedsátého odmítl komentovat.



Supergrass – Alright
dom&nic samozřejmě nekamarádili jen s Oasis. Daleko plodnější spolupráci navázali s oxfordskými Supergrass, pro které exkluzivně natočili více než tucet videoklipů. Tím nejznámějším je bezesporu obrazový doprovod k megahitu Alright, který si vedl výborně i mimo rodnou Anglii. Kapela v ní bezstarostně dovádí na bicyklech a v pojízdné posteli si užívá jízdu malebnými uličkami welšského Portmeirionu. Když to viděl Spielberg, v tu ránu chtěl hochy ukecat na televizní seriál. Ti ale s díky odmítli a raději se pustili do další desky.



Blur – Country House
Jeden z nejlepších singlů, jaký kdy Albarnovi kumpáni poslali do světa sbírat vavříny. S tímhle navíc porazili všechny slovutné konkurenty, včetně Oasis, jejichž průměrovatá Roll With It v přímé konfrontaci neobstála. Za pozornost ale stojí i potrhlý videoklip, který pro Blur natočil slavný výtvarník Damien Hirst, jinak též milovník formaldehydu a člen sdružení Young British Artist. Kapela se v něm nechá pohltit bizarní společesnkou hrou, prožene pár kusů dobytka a v doprovodu vnadných děvčat zavzpomíná i na Queeny a Bohemian Rhapsody.



Suede – Can't Get Enough
To nejlepší na konec. Nebo spíš na začátek, protože u Suede to tehdy všechno začalo. Alespoň dle plátku NME, který londýnské sestavě zasvětil dnes již legendární obálku z dubna 1993. Album Head Music sice nepatří k tomu nejlepšímu, s čím parta okolo Bretta Andersona přišla, rázný klip k čtvrtému singlu režírovaný Johnem Hillcoatem se ale nikdy neokouká. Pryč s konzumem! Se spotřebou. S píčovinama... Jak to říkal Lester Burnham v Americké kráse? “This isn't life, it's just stuff!“

Info

Interaktivní dodatek k lednovému vydání magazínu Fullmoon, které je krom jiného věnováno fenoménu jménem britpop.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #147: James

Michal Pařízek 10.01.2025

Tehdy jsme Jamese a spol. přemluvili, aby před setem s Lydií Lunch (v Praze se staví ve středu, mimochodem) dali ještě Gallon Drunk set...

Desky roku 2024 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 10.01.2025

Ona zpívá: Ty píšeš básně, ale já pořádám večírky. Oni zase: My píšeme básně stejně dobře, jako děláme večírky.

Desky roku 2024 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 09.01.2025

Romance pro nevšední den, duchovní písně ke konci světa, hledání hranic lidskosti. Ovšem o radost se podělíme.

Desky roku 2024 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 08.01.2025

Někdo svět ztrácí, někdo nachází, všichni jsou plní radosti, nebo spíš věčného smutku. A všechny máme rádi, protože se v tom plácáme s nima.

Desky roku 2024 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 07.01.2025

"Your natural state is threatening," říká ten, jehož hřeben umí 360°, ohledávání přirozeného stavu věcí se pak věnují i ornitoložky z Jižních Čech.

Desky roku 2024 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 06.01.2025

"Anděli, řekni mi, že je to v pořádku," zpívá v písničce Angel nuevo a my bychom taky rádi řekli, že je to v pořádku, ale co my víme!

Šejkr #146: 100

Michal Pařízek 27.12.2024

Vlastně jsem si myslel, že to tak dlouho není, dodnes si pamatuju, jak jsme se domlouvali se Zdeňkem Lichnovským. Bylo to u nás v kanclu, dělali jsme rozhovor u příležitosti…

5 zimních písniček pro tichou noc podle Full Moonu

redakce 22.12.2024

Dá se u nich rekapitulovat celý rok, stejně jako celý život, můžete být trudní a veselí a nejlíp všechno najednou.

Šejkr #145: Peříčka

Michal Pařízek 13.12.2024

Nikol Bóková vydává svoje Feathers zítra, dneska večer na Radiu 1 si dáme jednu ve světové premiéře. Feathers, peříčka.

Proč je jetel špatným křesťanem? Protože si nepřeje být spasen. (Gurumánie)

Minka Dočkalová 12.12.2024

Hra o čtyřech hercích není pro divadelní uskupení Bazmek entertainment nic neobvyklého, prvek interaktivity mě děsil jen zpola, i když LARPy spíš nemusím.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace