Články / Recenze

Crescendo largo! (Daníel Bjarnason)

Crescendo largo! (Daníel Bjarnason)

Jakub Koumar | Články / Recenze | 24.01.2014

Daníel Bjarnason je v našich končinách známý zejména díky spolupráci s Benem Frostem na neskromné interpretaci Solaris. Proto by chtělo připomenout, že tento dirigent s vystudovanou kompozicí spolupracuje s losangeleskou filharmonií a jeho skladby odřídily i kapacity typu fenomenálního Gustava Dudamela. (Pokud vám toto jméno nic neříká, tak vězte, že jeho podání Mahlera je dalším mezníkem od Abbada a berlínských filharmoniků.) Krom toho si užil kratochvíle se zasněnými krajany Sigur Rós a se souputníkem Frostem svéhlavě operují pod labelem Bedroom Community. A všichni dohromady se paktují se zvukovým inženýrem Valgeirem Sigurðssonem, jehož schopnosti využili Björk či Tim Hecker.

Daníel Bjarnason zapůsobil už svou první sólovou deskou Processions v roce 2009. Bylo to zejména díky momentům překvapení a působivé dynamice, nebál se pohrávat si s prvky jazzu i neoklasicismu, i když obojího bylo jen co by se Stravinskému za nehet vešlo, zřetelnější bylo oprášení severského kolegy Griega.

Orchestrální kompozice Over Light Earth nese jméno coby odkaz na newyorskou malířskou školu, konkrétně na Marka Rothka, jehož plátna číslo jedna a devět jsou inspirací celé první části. K nahrávání využil pro symfonickou práci poněkud nestandardní přístup, krom multitrackingu i close-miking, tedy přiblížení mikrofonu co nejblíže ke zdroji, což způsobuje jisté zkreslení frekvencí. Takové inspirační zdroje a přístupy by mohly zavánět komplikovanou postmodernou, ale žádné poslechové hardcore se nekoná. Bjarnason je zástupce citlivé avantgardy, tři obsažené kompozice jsou jedním z nejpůsobivějších zvukových zážitků, jakých se mi v poslední době dostalo.

Ta první, Over the Light, je plná až fanatického důrazu na detail. Klavír se smyčci na sebe mrkají v koketním rozhovoru, který není ani na vteřinu banální, byť při některých tónech můžete uvažovat o srdceryvnosti. Emergency polapí táhlými tóny připomínajícími Charlese Ivese, napjaté melodie se míhají v drobných okamžicích a vzápětí se vzdalují. Nezbývá než tápat v nekonečných disonancích, v nichž máte blízko k vysvobození, ale tomu zabrání poslední část Solitudes. To je Bjarnasonova starší práce prolustrovaná Sigurðssonem a Frostem a zásadně se v ní mění tempo hry. Largo se rozpadá v utlumených strunách klavíru, v její druhé části jako by autor smekal před čtvrtou sonátou pro preparovaný klavír Johna Cage.

Daníel Bjarnason rozkládá mnohovrstevnatou strukturu. Místy se musíte pekelně soustředit, jak se melodie v nejnižších patrech motají, vytrácejí a zase pokouší o návrat. Přitom je cítit, že skladby umí být i melodramatické až frenetické, pod taktovkou se kroutí crescenda a diminuenda, ale není čas ani důvod nad tím přemýšlet. Je to jen prostor pro poslech neurotických houslí či nesmělých fléten. Prostor, kde nástroje nemají pouze duši, ale i osobnost.

Info

Daníel Bjarnason ‎– Over Light Earth (Bedroom Community, 2013)

http://danielbjarnason.bandcamp.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 24.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Románek pozdního léta (Julia-Sophie)

Sára Prostějovská 28.10.2024

Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.

Rod se i přes nesnáze podařilo zachovat... (Rod Draka, druhá série)

Šimon Žáček 28.10.2024

Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?

Inšpiratívna periférna osmóza (JAMA 2024)

Lea Valentová 25.10.2024

Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.

Dekonštruovať tradície (Nathan Bowles Trio)

Michal Berec 05.10.2024

Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.

Ďalší výlet dovnútra (Kee Avil)

Richard Michalik 31.08.2024

Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace