redakce | Články / Profily | 10.04.2019
Nevšední skupina čtyř Japonců Bo Ningen, jejichž fyzická konstituce a vůbec pódiová prezentace, image, pohyby a ustrojení nechává diváka na pochybách, jakého pohlaví jednotliví členové jsou. A létající kytary na tom příliš nemění… Baskytarista a zpěvák Taigen Kawabe, kytaristé Kohhei Matsuda a Yuki Tsujii, bubeník Monchan Monna, milovníci improvizovaného noiseu, dlouhých hudebních jamů, tradičního japonského umění i multimédií se potkali roku 2006 v Londýně a tam už zůstali.
Přes nezřízené hlukové seance se vydali směrem k noise rocku, hard rocku i psychedelii, to, co je ale doprovází stále, je nespoutanost a zdánlivá nahodilost. První nahrávka vyšla až o tři roky později, a i když šlo pouze o jednoskladbové EP, kritici psali o střetnutí Jimmyho Hendrixe s At the Drive-In a Melt Banana nebo, jak prohlásil Paul Lester, „jako Faust křížení s Fugazi“.
Mohlo by se zdát, že studiová píle Bo Ningen je spíše liknavá, ostatně v diskografii jsou pouze tři dlouhohrající desky, všechny vydané u Stolen Recordings, to poslední v roce 2016. Ovšem japonská scéna nikdy nehleděla jen na ty „oficiální“ releasy a Bo Ningen mají v merchi několik „samopalných“ CDr, několik živáků, taky kolaboraci s Damem Suzukim z legendárních Can nebo s divoženkami Savages, nemluvě o nějakých těch sedmipalcích, dvanáctipalcích a singlech. Studiový materiál je jedna věc, živáky druhá. Těmi jsou schopni dovést i neznalé publikum k nekontrolovanému nadšení, doprovázenému strháváním oděvů, na hranu šílenství.
„Kytary víří vzduchem, z pódia se tříští zvuk činelů a kytarové stěny. Na konci se kapela kutálí po zemi a bourá aparaturu nebo šplhá po nejbližším sloupu. Už pořadatelé dublinského Offset Festivalu je prosili, ať nic nezničí. Jediný způsob, jak zachytit tuhle sílu, bylo živé nahrávání. Těžké doomové riffy střídají až popové refrény a zasněné melodie, ale ve chvíli, kdy by se posluchač rád nechal hypnoticky ukolébat, Bo Ningen opět útočí sonickými výpady. Lze vystopovat návaznost na psychedelickou linii, kterou v Japonsku nastavily kapely jako Marble Sheep nebo Les Rallizes Dénudés, se kterými sdílí krautrockové vlivy, spacerockové nálady, vřískání a zběsilé vazbení kytar a chuť k improvizaci. Při živém vystoupení se z tříminutové skladby může stát dvacetiminutový blok. Do šeptandy kolem čtveřice přispěly i podivné hábity, střihem připomínající dámské šaty, což v kombinaci s přerostlým mikádem často vede k omylu, že se jedná o převážně ženskou kapelu,“ psal zasvěceně magazín Full Moon, jehož redaktoři viděli jejich vystoupení v různých evropských destinacích a jsou věrnými fanoušky skupiny. Bo Ningen a jeden z vrcholů Colours of Ostrava? Nepochybně.
Bo Ningen
fb interpreta
Živě:
Colours of Ostrava 2019
17. – 20. 7. 2019 12:00
Areál Dolní Vítkovice, Ostrava
fb událost
Jan Krejča 05.08.2024
Nepotlačovat emoce, touhy, ani chuť po zvukové dekonstrukci. Ve středu společně s Lakoon v Bike_Jesus.
Jiří Moravčík 08.07.2024
Tak jak ho podle něho Pánbůh umístil do nepatřičného těla, je mu těsné i flamenco a než by se jeho pravidly nechal omezovat, identifikuje se jako ex-flamenco. Letos na Colour…
Jan Krejča 29.06.2024
Každá osobnost bývá potomkem svého díla, každá osobnost bývá poměřována silou charizmatu. Ne každá však dosáhne ideální kumulace zkušenosti, přehledu a nadčasového přístupu v pozdějším věku.
redakce 22.03.2024
Hutné a pestré taneční rytmy doplňuje industriální produkce i jasně psychedelické poselství, daleko nejsou karibští experimentátoři a rukodělná elektronika Nyege Nyege.
redakce 21.03.2024
Projekt, za kterým stojí někdejší srbský kulturní publicista, bývalý člen noiserockové kapely Klopka za pionira a dua Pamba Vladimir Lenhart.
redakce 20.03.2024
Její rýmy vždy krájející správný beat s precizností skalpelu jsou jedním z nejvýraznějších exportních produktů Hakuna Kulala po boku dalších raperek jako MC Yallah.
redakce 20.03.2024
Pětice pokračuje v ADHD produkci scény okolo klubu Windmill (Black Midi, Squid), tamní kapely se nerozpakují mixovat téměř cokoli, co projde kolem nich.
redakce 19.03.2024
Fenomén anatolské psychedelie pronikl do širších kruhů před více než dekádou, skupiny jako Baba Zula jej prosadily mezi hudební fajnšmekry.
redakce 18.03.2024
Jejich improvizovaný, konfrontační způsob hraní v propojení s mluveným slovem je zbaven jakékoliv abstrakce a místo toho volí formu jasného, ritualistického apelu plného hněvu.
redakce 18.03.2024
Za jemnými elementy R&B, jazzu a neosoulu nasátými něžností a křehkostí na míru Lauryn Hill se skrývá prosté motto „be free. be kind“.