Zprávy / Nové desky

Vánoční nadílka od KLaNGundKRaCH

Vánoční nadílka od KLaNGundKRaCH

redakce | Zprávy / Nové desky | 31.12.2017

Kazeta tria Klamm–Klapper–Pelikán je další hmatatelnou položkou již několik let probíhající spolupráce pražsko-kodaňského multimediálního umělce Martina Klappera s Janem Klammem a Patrikem Pelikánem, respektive triem Ruinu, jehož jsou oba součástí. Klapper si tentokrát na nahrávání místo diktafonů, walkmanů a kazet přivezl kufr akustických hraček a s jejich pomocí vytvořil pestrou paletu zvukových prostředí – od zvířecí farmy přes džungli až k podmořskému světu. Do těchto prostředí vkrádají Klamm s Pelikánem se svými diktafony, saxofonem, amplifikovanou kalimbou, kontaktními mikrofony a dalšími pofidérními nástroji, aby je trochu zasvinili, nebo naopak pročistili, což mnohdy závisí jen na úhlu pohledu. Tep nahrávky nespočívá ve společném přehrabování, ale v konfrontaci. Obrazně řečeno: není důležité, co kdáká – hlavní je, aby do kurníku vždycky něco vtrhlo.


Free jazz, improvizace, sveřepý experiment, odstup, žánrové variace, makabrózní deformace, exces forem, nezřetelná avantgarda – to jsou oblasti, v nich se pohybuje debutová nahrávka maďarsko-slovenského tria Thisnis Variationes Calvariae Locus, která zároveň vyšla na netlabelu Meteorismo. Thisnis dali dohromady v Praze v roce 2016 bubeník Áron Portoleki (12z, Дети Picasso), akordeonista Ádam Móser a saxofonista Miroslav Tóth. Trojice suverénních improvizátorů, kteří spolu hrají také ve formaci Funeral Marching Band, nový projekt popisují jako "trio metažánrových variací". Variační technika jim dovoluje pohybovat se v různých stylech, žánrech a dramaturgiích koncert od koncertu, Tóthův neartikulovaný, až dadaistický vokální projev tuto volnost místy umně využívá, místy ještě dále rozrušuje. O perfektní zvuk třepícího se instrumentáře (od akordeonu a perkusí po naprosto nepříznakově znějící dudy či třístrunnou violu) se postaral mix Mira Tótha a mastering Michala Rataje.


Materiál ke splitu Plej Granda Surprizo a Poprvé a za peníze byl nahrán během zářijového moravského turné, který oba projekty absolvovali společně se skupinou Naše ANO. Plej Granda Surprizo je spolupráce Jana Klamma (Ruinu, Klamm & Pelikan, No Pavarotti, Mooncup Accident) a Romana Krzycha (ex-Bülanz Orgabar, I R, ŽuŽu). Jan Klamm používá nejrůznější elektronické přístroje, ozvučené objekty, diktafony, strunné i klávesové nástroje používá jako instrumenty k vytváření značně fragmentarizovaných, těkavých, přerušovaných zvukových událostí, které se vzpírají jednoznačnému vyvrcholení. V Praze usazený francouzský hudebník Romano Krzych pracuje s elektronickými ruchy, mixpultovými vazbami, zkresleným vokálem či diktafonovými nahrávkami a všechno, co dělá, dokáže převrátit tak, aby každá investice byla předem zabitá a každý deficit maximálně zúročen. Hlavní tvůrčí tajemství Romana Krzycha spočívá v tom, že nikdy nepustí, co se mu už dávno rozpadlo pod rukama.


Elektroakustický improvizační projekt malířky Ivety Plné Poprvé a za peníze je založený na soustředěném zkoumání zvukových možností hudebních nástrojů (kytara, foukací harmonika), vibrujících elektrických přístrojů i nejrůznějších předmětů, které buď zní či rozeznívají, anebo naopak ve vztahu ke zvuku fungují jako překážky. Jako hlavní prostředek – nástroj ohledávání – slouží kontaktní mikrofon. Třením, vibracemi a různými manipulacemi vzniká pestrá sonická matérie, která je v nejlepším slova smyslu nepředvídatelná: je mnohdy přebuzená a třeskutá, přitom ale křehká a plná detailů. Občas se z hlukového podhoubí překvapivě vynoří i zárodky harmonie.


Zatímco glitch devadesátých let, úzce spojený s laptopovou hudbou, byl založen na estetizaci odpadních zvuků, projekt Mooncup Accident se pomyslně vrací do doby, kdy slovo glitch ještě neoznačovalo nic jiného než poruchu. Hlasy, diktafony, kytara, zvukové hračky, piezosnímače i neurotické pohyby rozvíjejí etiku smetiště: odpadky se neskládají do promyšlených koláží, nýbrž se kupí v nestejnoměrné skrumáže. Tvorba Mooncup Accident je – stejně jako každá správná skládka – dezorganizovaná, vrstevnatá, trochu nebezpečná, a přitom lákavá a dá se v ní najít spoustu obskurních věcí. EP Dead End Street kombinuje materiál nahraný doma a na koncertech a je v diskografii skupiny čtvrtým kazetovým titulem.

Info

KLaNGundKRaCH

www.klangundkrach.bandcamp.com
www.klangundkrach.net

Foto © Siki (Czechcore.cz)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Whithe vydáva debutový album

redakce 21.11.2024

Spolupráce so zahraničnými umelcami z Londýna, Bristolu, Prahy a Tokia dodávajú albumu medzinárodný charakter.

Giudi debutuje albem Chemical Wedding

redakce 20.11.2024

Po dvouletém období introspekce a odmlky na sociálních sítích se Giudi rozhodla sdílet svou osobní cestu a transformaci, na které spojila svou energii i s Fallgrapp.

Drť vydávají Drôtenky

redakce 19.11.2024

Bludičky z povier, ktoré nesú blikajúce svetlá a v noci ľudí navigujú do močiarov, sú vo videoklipe metaforou vysporiadania sa s klamármi a zavádzačmi.

Ghost of You vydávají Eyes Shut

redakce 18.11.2024

Kapela na scénu vrací svůj charakteristický psychedelický art pop, který kombinuje taneční rytmy, jazzové prvky a math rockové zvraty.

Nový album Mammatus Sisy Fehér

redakce 17.11.2024

Samotný pojem mammatus označuje špecifický typ mrakov, ktoré sa zvyčajne nachádzajú pod veľkým búrkovým mrakom tesne pred jeho rozpadom.

Michal Němec slaví společným albem Jablkoně a Krajiny Ró

redakce 12.11.2024

Přibližně v tu dobu přišel návrh oslavit Němcovo nadcházející jubileum poněkud veřejněji a slavněji, než u něj bývá zvykem.

Škrábanice Michala Rataje a Jaromíra Typlta

redakce 10.11.2024

Základem „škrábanic“ zůstává lidský hlas zachycovaný a proměňovaný živou elektronikou, ale obohacovaný také o zvukové barvy hudebních nástrojů a různých nazvučených předmětů.

Miss Petty vydává album J’adore Petty

redakce 08.11.2024

Deska, inspirovaná europopem, je plná výrazných melodií, které doprovázejí chytré, ironické texty.

Hudební obrazy Sylvaina Chauveaua v limitovaném boxsetu

redakce 07.11.2024

S osobitou lehkostí spojuje elektronické prvky, ruchy, ambientní roviny s monumenty smyčců a klavírních preludií.

Květy vydávají desátou řadovku

redakce 05.11.2024

Název alba upozorňuje na dobu, ve které je těžké získat pozornost na déle než několik desítek vteřin.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace