Tomáš Tkáč | Články / Recenze | 05.09.2013
Ruchy, hluky, špína a pravidelně tepající přívaly deště přerušující zpěvy R’n’B hvězd. Taneční beaty slyšené skrze chladné cihlové zdi. Poznáváme? Ano, toto je sladký zvuk good ol’ Britain, jak nám jej v posledních letech servírují prominentní angličtí producenti aneb elektronická elegie nad umírajícím impériem na začátku jednadvacátého století. A když se zdá, že nejvěrohodnější (a snad i nejšpinavější) soundtrack k tomuto neustále zrychlujícímu se filmu složil introvertní spasitel post-dubstepu Burial, objeví se na scéně ještě osamělejší, ale o to intenzivnější umělec: Matthew Barnes alias Forest Swords.
Jeho EP Dagger Paths z roku 2010 nabídlo mix vokálních a instrumentálních samplů zabalených do hiphopových beatů, pokřivených kytarových riffů a rozladěných klavírů. Na svém prvním dlouhohrajícím LP Engravings v tomto směru pokračuje, avšak nyní se jeho rozsáhlé a s největší pečlivostí vytvořené plochy zažírají pod kůži jako nikdy předtím. Barnes se na rozdíl od svých souputníků netopí pouze v metaforické džungli velkoměsta; nyní čerpá ze zvuků džungle opravdové. Hned druhý track Thor’s Stone je postaven na hypnotické šakuhači lince, která frázuje svůj part mezi dubové bicí a zkreslené vokální samply. Na porozumění textu se tu nehledí, prim hraje pouze jeho akustický efekt. Stejně tak jednotlivé tóny samy o sobě nic neznamenají, dohromady však tvoří pospolitý celek, jeden nádherný čistý zvuk, stvořený z desítek zvuků špinavých.
Barnesovo žánrové chameleónství a všudy prosakující hauntologie dávají vzniknout mnoha odstínům zamyšleného koukání na boty. Radostný orchestrální sampl na začátku Irby Tremor jen klame tělem a po jeho skončení se opět vrací melancholie v podobě zmutovaných hlasů a fléten. Vzpomínky se však vrací a ke konci tracku se přeci jen objeví záblesky orchestrální radosti. V následující skladbě Onward je našim zvukovým kurátorem neidentifikovatelná noisová smyčka, která se při své autistické cestě do neznáma nechává podmalovávat hlubokou basou a melancholickým klávesovým motivem, aby nás nakonec dovedla k dalšímu orchestrálnímu výstupu. Praskající smyčce ze zaprášené gramofonové desky však znamenají jen další potvrzení věčného osamění. Než se jejich síla projeví naplno, Barnes sampl bez slitování zastaví. A jsme zase na začátku.
Je vůbec s čím srovnávat? S podobnými kousky skládačky pracuje kdekdo, ale takto umělecky silná a zároveň lidsky zranitelná výpověď je ojedinělá. Co se týče práce se zvukovým prostorem, kde je imperativ kladen na celkovou texturu a nikoliv na jednotlivé části, vidím spřízněnost (nejen) s Boards of Canada. Nicméně s touto nahrávkou se Barnesova poetika definitivně staví na nový piedestal, který sice stojí notnou dálku od všech ostatních, ale to mu nic neubírá na jeho kráse. Či spíše špinavosti.
Forest Swords – Engravings (Tri Angle Records, 2013)
www.forestswords.tumblr.com
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.
Sára Prostějovská 28.10.2024
Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.
Šimon Žáček 28.10.2024
Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?
Lea Valentová 25.10.2024
Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.
Michal Berec 05.10.2024
Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.
Richard Michalik 31.08.2024
Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).
Jakub Veselý 30.08.2024
Názov Doomer Music je na mieste a album nám prináša pohľad do sveta, v ktorom sú ľudské emócie potlačené, kde môžeme vidieť len drsnú schránku panelových domov.
David Stoklas 27.08.2024
Final Summer je deska, ze které čiší životní síla a touha něco dělat. A dělat to navzdory příkořím.