Články / Recenze

Pohled do inspiračního zázemí Forest Swords

Pohled do inspiračního zázemí Forest Swords

blueskin | Články / Recenze | 26.07.2018

OHODNOŤTE DESKU

Taneční kluby umožňují setkání s elektronickou hudbou v jejím přirozeném prostředí. Mixované kompilace a podcasty jsou pak nejjednodušší cestou, jak se tomuto setkání přiblížit, aniž byste museli opustit komfort svého domova. A řada DJ-Kicks patří k nejstarším pokusům o přenesení klubového zážitku do pohodlí obýváků posluchačů v podobě cédéčka. Kromě ortodoxních houseových a techno setů se v sérii nachází i několik úkroků směrem k náročnější poslechové elektronické hudbě. Aktuální příspěvek Matthewa Barnese, známějšího jako Forest Swords, jde podobnou cestou jako tři roky starý díl, který namíchal Actress.

Zatímco ten byl ale ve znamení rytmické a stylové jednolitosti, Barnes sází na větší rozmanitost. Jeho díl tak připomíná spíše mixtape, jejichž dramaturgie je z povahy věci více nahodilá než předem připravené a studiově vycizelované mixy, které podobné CD kompilace obvykle nabízejí. Zejména první čtvrthodina disku trpí značnou neujasněností koncepce – ambientní tracky se prolínají s terénními nahrávkami a leftfield elektronikou různých dat vzniku (spolupráce Anny Homler se Stevem Moshierem na fantastickém albu Breadwoman, které vyšlo původně v roce 1985).

Teprve s šestým trackem, moderním reggae projektu Rhythm & Sound, vstupujeme do zajímavější části alba, v níž do sebe skladby přirozeně zapadají a mix si drží jasnou jednotící linku. Barnesovi se daří nacházet spojnice mezi tak rozdílnými styly, jako je postpunk Anny Domino, new age elektronika Dead Can Dance či devadesátkové IDM projektu Disjecta. Dojde i na novější skladby od Laurel Halo, Demdike Stare či vlastní track Crow s výraznou syntezátorovou melodií. K nejlepším momentům mixu patří ten, kdy se k jeho konci dubstepová skladba Showreel Pt. 2 od Djrum překlopí v klasický track The Box (Part 1) od Orbital.

Závěrečné minuty mixu pak charakterizuje stejný eklekticismus, jaký desku otevírá. Ve směsi etnických i terénních nahrávek a skladeb stojících mimo čas i prostor, jako je píseň Here Before z třináct let staré comebackové desky Vashti Bunyan, pak doznívá předchozí hodinový zážitek. Lehké nepohodlí z náročného poslechu je při něm bohatě vyváženo radostí z množství zajímavých tracků a jejich místy nečekaných spojení. Tenhle mix se stěží stane klasikou, přináší ale nadmíru zajímavý pohled do inspiračního zázemí Forest Swords a už pro tuhle šanci stojí nabízený uneasy listening za to.

Info

Forest Swords – DJ-Kicks (!K7, 2018)
bandcamp interpreta

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace