Články / Recenze

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Jaroslav Myšák | Články / Recenze | 12.01.2020

OHODNOŤTE DESKU

Dlouhých sedmnáct let uběhlo od předchozí řadovky elektronických legend 808 State. Podle slov dvojice Grahama Masseyho a Andrewa Barkera, na kterou se před čtyřmi lety uskupení zredukovalo, má být aktuální Transmission Suite ponorem do minulosti i současnosti taneční scény jejich domácího Manchesteru. Na jejím utváření měli 808 State nesporné zásluhy a měli tak vliv i na podobu taneční hudby jako takové. Transmission Suite ale, spíš než by reflektoval nějakou scénu, těží z odkazu prvních nahrávek skupiny.

Na albu najdeme techno i acid house, ve srovnání s jejich prvními deskami Newbuild nebo 90 se ale do popředí dostává IDM devadesátkového střihu. Skylon, Cannonball Waltz nebo Huronic jsou v tomto příkladné. Album se ve své první polovině pohybuje na stejné půdě jako tři dekády staří předchůdci, jen klade důraz na jiná místa. Zároveň je zvukově povědomé, ostatně i zde se také pracuje se synťáky, které se objevily na starších počinech. Hned úvodní Tokyo Tokyo nicméně postupy nemění vůbec, a klidně by mohla být už na jejich debutové desce. 808 State ale hledají i prvky, kterými by svou tvorbu posunuli dál. A není jich málo Ve znamení nových nápadů a vlivů, se kterými jsme se u této skupiny zatím nesetkali, se nese zejména druhá polovina stopáže. Do skladeb jsou například zakomponovány osmibitové samply. Úderné jsou v Trinity, přestože samotná skladba působí ve finále nedotaženě. Vyloženě chaotické jsou ale v Bushy Bushy a Crab Claw. Pulcenta vrcholí tím, že se přebíjí dvě hudební vrstvy. 13 13 skáče od jednoho motivu ke druhému a nakonec je zcela roztříštěná. Výsledky těchto a podobných experimentů tedy většinou zůstávají na půli cesty. Vypadá to, že 808 State v těchto případech šlo spíše než o ucelené skladby o nalezení inovace za každou cenu.

Naopak důkazem toho, že 808 State umí některé své experimenty dotáhnout do povedené a nečekané skladby je The Ludwig Question. Té se několikrát podaří ladné vystřídání temp udávaných acidhouseovými rytmy. Skladbu ženou kupředu také vhodně vybrané vokální samply. Výsledná skladba má specifickou atmosféru a v rámci alba vyčnívá.

808 State jsou na nové desce jednoznačně jistější v dříve prozkoumaných oblastech. Skladby, které nevybočují ze zavedených postupů mají na desce kvalitativně navrch. Zároveň se ale nezdá, že by skupina měla potřebu vykrádat sama sebe. Jen se jim tentokrát nepodařilo vydat se sebevědomě novým směrem, který tu zatím zůstává převážně v náznacích.

Info

808 State – Transmission Suite (Granada, 2019)
web kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Románek pozdního léta (Julia-Sophie)

Sára Prostějovská 28.10.2024

Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.

Rod se i přes nesnáze podařilo zachovat... (Rod Draka, druhá série)

Šimon Žáček 28.10.2024

Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?

Inšpiratívna periférna osmóza (JAMA 2024)

Lea Valentová 25.10.2024

Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.

Dekonštruovať tradície (Nathan Bowles Trio)

Michal Berec 05.10.2024

Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.

Ďalší výlet dovnútra (Kee Avil)

Richard Michalik 31.08.2024

Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).

Nádej na vyslobodenie emócií z masy chladného betónu (Jack the Hipper)

Jakub Veselý 30.08.2024

Názov Doomer Music je na mieste a album nám prináša pohľad do sveta, v ktorom sú ľudské emócie potlačené, kde môžeme vidieť len drsnú schránku panelových domov.

Kluci od velkých jezer z Ohia objevili svět (Cloud Nothings)

David Stoklas 27.08.2024

Final Summer je deska, ze které čiší životní síla a touha něco dělat. A dělat to navzdory příkořím.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace