Jiří V. Matýsek | Články / Recenze | 20.12.2024
Dylan, Cohen, Donovan – na první dobrou. Na tu druhou možná Carole King, Kris Kristofferson a Woody Guthrie. Co je dál, to halí polostín a hluboký stín. A právě do světa písničkářů mimo záři všeobecné známosti a popularity se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu.
Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let, mužů a žen z obou břehů Atlantiku, příslušníků jedné muzikantské generace, na níž pak vyrůstali a stavěli a staví mnozí následovníci. Řada z nich je prakticky zapomenuta, ale zůstaly po nich písničky, které mají posluchači zasuty kdesi v nevědomé části paměti. Na rozdíl od jmen jejich autorů. Kdo si tak dnes vzpomene na Harryho Nilssona? Téměř nikdy – rozhodně méně lidí, než si vybaví jako skladbu Everybody’s Talkin’.
Sto stručných textů, které původně vycházely jako seriál v magazínu UNI, shrnuje základní životopisná data, nabízí historky ze života a letmé vzpomínky na zásadní momenty v kariérách muzikantů, mnohdy krátkých nebo přerušených a „na stará kolena“ znovu nastartovaných. Bystrov si za pojítko vybraných tváří bere jak šedesátá léta jako určující dekádu v jejich životech – buď zde začínali nebo zanechali nejhlubší stopu – a žánrový záběr sahá od vyložených lidovkářů přes country psance, protestní zpěváky až k hráčům, kteří se nebáli bohatších aranží a kapelních doprovodů. V centru jejich tvorby ale vždy najdeme důraz na příběh, na výpověď. Každý z portrétů doplňuje přehled doporučených alb a písní – a přímo tak vybízí k poslechu a vlastnímu bádání – a po jedné ukázce z tvorby společně s Bystrovovým překladem, přesněji přebásněním textu.
Udivující na Hvězdách v polostínu je obrovské množství práce, které je z každého portrétu citelné. Michal Bystrov tu vypráví o jménech, na které lze v popkultuře při hlubším ponoru skutečně narazit – Don McLean, Dave van Ronk, John Prine, Townes Van Zandt nejsou neznámé tváře. Jenže pak jsou tu tací, z jejichž životů lze nalézt pouze fragmenty a jejich hudbu najdeme jen v hlubinách internetu a zapadlých record storů. Je tak obdivuhodné, že se Bytrovovi oba tyto póly, a vše mezitím, podařilo pojednat se stejnou pečlivostí a informační výživností.
Hvězdy v polostínu jsou v domácích poměrech ojedinělý počin – tématem, záběrem i provedením. Podobně ambiciózní projekt by si jistě zasloužili i písničkáři domácí provenience. Je jich řada, která se krčí v polostínu za Krylem, Mertou či Hutkou.
3DDI3 01.01.2025
Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.