Články / Recenze

Řezané lilie HAHA CREW

Řezané lilie HAHA CREW

Mikuláš | Články / Recenze | 26.02.2015

Mladý kolektiv HAHA CREW z východoslovenských Košic vzbudil rok zpátky videosinglem Rap a móda na československé scéně pozdvižení. Podmanivý beat, vizuálně zajímavé osobnosti a čerstvě nadrzlá lyrika zafungovala jako červený hadr na posluchače adorující klasické interprety. Paralelně s masou kritiky od vydání singlu rostla skupina lidí ochotných akceptovat něco na první pohled méně autentického, z globálního hlediska možná nepříliš originálního, ale pulzujícího čerstvou energií a touhou měnit zavedené pořádky, což se HAHA CREW daří i debutovým releasem.

Vlna je autorským dílem dvou osobností, které spolupracují roky a jejich koexistence je sladěná a funkční. Za instrumentální vrstvou stojí Dalyb, mladý producent, který v rozhovorech odkazuje k inspiračním zdrojům spíše klasického hiphopového formátu, jakkoli jsou výsledné kompozice naprosto aktuální a místy evokují tvůrce typu Clams Casino a další méně konvenční ikony. Dalybovi se na Vlně podařilo vytvořit konzistentní materii, která svým zvukem a atmosférou nemá na scéně obdoby. Ve srovnání s devadesáti procenty současné lokální impotentní produkce, která je generována na klíč jen proto, aby bylo do čeho usadit průměrnou flow, Dalyb tu funguje jako komplexnější skladatel ochotný pracovat s hudbou jako se svébytným materiálem. A právě prostor pro hudbu a zvuk jsou zároveň faktory, které odrazují spoustu posluchačů navyklých na stereotypní schémata. V komentářích se lze často dostat k výtkám týkajících se relativně malého množství rapu na nahrávce, z mého pohledu je právě tento přístup grál, který posouvá žánr, alespoň v místním měřítku, na jinou úroveň. Samey je ojedinělý úkaz citlivého lyrika, který si vystačí s opracováváním různorodých impresí místo generování záplav textů s pochybnou hodnotou. Mezi nečekaně sebereflexními nárazy můžeme zahlédnout probleskující reliéf zabahněného dna, kterým se dnešní mladá generace více či méně úspěšně brodí. Peníze, čas, surová reflexe rychle nabyté slávy, materiální touhy, absence citů, vše citlivě osekané na menší útvary pečlivě usazené do klidně tekoucí zvukové hmoty. Deklamativní flow i práce s hlasem je jedinečná, ale je to rovněž výstřední prvek, se kterým může a má řada posluchačů problém.

Máme před sebou podivný šperk autorů, kteří si jsou na jedné straně vědomi vlastní výjimečnosti, jsou ale také vláčeni bahnem na různých úrovních a nebojí se tuto látku po svém zpracovat. Vlna budiž symbolickou očistou a doufejme, že přijde i regulérní příliv.

Info

HAHA CREW – Vlna (ILPP, 2014)
www.facebook.com/hahacrw

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Románek pozdního léta (Julia-Sophie)

Sára Prostějovská 28.10.2024

Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.

Rod se i přes nesnáze podařilo zachovat... (Rod Draka, druhá série)

Šimon Žáček 28.10.2024

Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?

Inšpiratívna periférna osmóza (JAMA 2024)

Lea Valentová 25.10.2024

Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.

Dekonštruovať tradície (Nathan Bowles Trio)

Michal Berec 05.10.2024

Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.

Ďalší výlet dovnútra (Kee Avil)

Richard Michalik 31.08.2024

Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).

Nádej na vyslobodenie emócií z masy chladného betónu (Jack the Hipper)

Jakub Veselý 30.08.2024

Názov Doomer Music je na mieste a album nám prináša pohľad do sveta, v ktorom sú ľudské emócie potlačené, kde môžeme vidieť len drsnú schránku panelových domov.

Kluci od velkých jezer z Ohia objevili svět (Cloud Nothings)

David Stoklas 27.08.2024

Final Summer je deska, ze které čiší životní síla a touha něco dělat. A dělat to navzdory příkořím.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace