Michal Pařízek | Články / Recenze | 19.11.2012
Sophie Hunger si ovací a pochval užívá v posledních letech až nad hlavu, ostatně žádná poklona se nedá zpochybnit nebo napadnout. Nejdůležitější ale je, že si je zatraceně dobře vědomá toho, jak rychle by se na ni mohlo zapomenout. Tady je to riziko, ta past, to nebezpečí. S předchozím albem 1983 totiž vystoupila ze stínu, najednou míří reflektory přímo na ni, tak co holka, co teď uděláš? Máš na to? The Danger of Light definitivně potvrzuje opatrnou nálepku „zrodila se hvězda“ a přidává za něj velký vykřičník.
Většina recenzentů nebo novinářů mluví o Sophie jako o novodobé Alence, ze sloganů o písních z krajin za zrcadlem se stala mantra. Přitom jde o hrubé nepochopení. Sophie Hunger je bezpochyby čarodějka, ale naprosto civilní. Za jinotaji v textech a nečekaným úspěchem nehledejte laciné duchovno nebo bazarovou spiritualitu. Vůle a slovo, tohle bylo na počátku. Rovněž příznačně vybraný pseudonym sedí jako ulitý, Sophie Hunger je skutečně hladová. Po zážitcích, notách a samozřejmě i úspěchu. Odtud se bere to sebevědomí, jistota a suverenita, tady pramení přirozenost. Novinku natáčela po celém světě, výčet spolupracovníků by zabral půlku strany, ale to není podstatné. Důležité je, že se to na albu nijak extra nepodepsalo, stále zůstává hlavně její.
Rererevolution na úvod, briskní jiskřivá melodie s vypjatými pasážemi a kouzelným zklidněním v refrénu. Kde je moje revoluce? Nezaměnitelný přidušený trombón poprvé v akci, jedno z hlavních poznávacích znamení jejího zvuku naštěstí trvá. Písně, ve kterých se přirozeně proplétá sympatický pop, jazz a folk; žádná revoluce. Hlas pak pečetí výjimečnost, Sophie uchvátí už prvními verši. Soulová balada Soldier s dominantním pianem, rozpustilé Like Like Like, „mardigrass“ v němčině Das Neue; každá píseň je unikátní, každá má vlastní osobnost a všechny spojuje zářivá nit Sophiina vokálu a nadšení. Sophie Hunger je hudbou doslova prostoupena, přirozeně formuje to, co z ní prýští. Jednotkou světla je tón, kořením harmonie a melodie šperkem. Málokdy se stane, že vlastně nezáleží na tom, jaký song je, že nezáleží na stylu nebo na situaci. Tady je ten dar tak zřejmý, že není o čem diskutovat.
Mezi ozdoby alba patří tajemná Heharun, vypjatá Holy Hells s fantastickými dechovými frázemi nebo zmíněná Das Neue, ale drobit světlo na atomy nemá smysl. The Danger of Light září hlubokou, tajemnou krásou, podobně jako předchozí kolekce 1983, byť je zase trochu jiné a možná chytřejší. Komu by nestačila základní verze alba, má k dispozici dalších šest plnohodnotných bonusů, včetně osobitě uchopených klasik Ne me quitte pas a hlavně Mistrova One Too Many Morning. (Bob Dylan patří mezi největší Sophiiny hrdiny a jsou si podobní schopností „vrůst“ do písničky.)
Sophie Hunger míří světlu vstříc, nebezpečí navzdory. Nebojí se. S novinkou ani není čeho, spolu se Sun Cat Power a The Haunted Man od Bat For Lashes patří The Danger of Light mezi tři nejsilnější ženská alba letošního roku.
Sophie Hunger - The Danger of Light (Two Gentlemen, 2012)
www.sophiehunger.com
Foto © Augustin Rebetez
Sophie Hunger live, 20. 11. 2012, Palác Akropolis, Praha
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.
Sára Prostějovská 28.10.2024
Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.
Šimon Žáček 28.10.2024
Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?
Lea Valentová 25.10.2024
Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.
Michal Berec 05.10.2024
Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.
Richard Michalik 31.08.2024
Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).
Jakub Veselý 30.08.2024
Názov Doomer Music je na mieste a album nám prináša pohľad do sveta, v ktorom sú ľudské emócie potlačené, kde môžeme vidieť len drsnú schránku panelových domov.
David Stoklas 27.08.2024
Final Summer je deska, ze které čiší životní síla a touha něco dělat. A dělat to navzdory příkořím.