waghiss666 | Články / Recenze | 28.03.2014
Nedávný dialog vyvolaný zcela spontánně, bezprostředně po shlédnutí klipu, ve kterém se moderní tvrdá kapela mladých ogarů nechá povraždit rusovlasou dcérkou, vyústil ve velkohubou pointu: sotva se začalo hrát, všechno prozradilo trojbarevnost vlajky. Hlavně český zvuk. Čest výjimkám, a není jich málo!
Nesnáším označení „hudební projekt“! A je to venku. Pokud se sejdou muzikanti a hrajou spolu rukama na nástroje, zasluhují si být právem označováni jako kapela. Tam, kde jsou struny a bicí, tam není místo pro projekt. Jak se to ale má s Modern Day Babylon? Muzikanti se sešli a hrajou, jenže on to celé produkuje (rukama i mašinkama) Tomáš Raclavský. Pusťte si Travelers pomalované rukou Camerona Graye, která oblékla i poslední desku Born of Osiris (nemalá trofej). A teď, bábo raď…
Hádanku rozetneme: tvoří, hraje, nahrává, aranžuje a míchá Tomáš Raclavský. Koncertuje kapela. A já se rozpouštím. Od první věci lítáme nad zemí, a to dost vysoko. Něha melodií se plazí po neprůstřelných hradbách agresivní rytmiky v rámci stále nepochopeného a těžce uchopitelného žánru. Monotónní? Jak pro koho. Raclavský zvládá kytaru čapnout pevně za krk a naložit jí, co unese, zároveň nezapomíná překvapovat každým uhnutím. Tady rytmice, jinde tempu. A ne všude se čeká (co rozsekne startovací chorál v Element?). Vokály? Jestli tenhle talent všestrannému muzikantovi schází, ve dvou věcech přizvaný Maxi Curnow dokazuje, proč se v podobném žánru nemusí jen hulákat. A bonusový Infinity remix je pouze potvrzením, že barikády mezi žánry byly prolomeny. Nic míň než světová deska.
Modern Day Babylon – Travelers (DYI, 2013)
http://bandzone.cz/moderndaybabylon
Kristina Kratochvilová 24.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.
Sára Prostějovská 28.10.2024
Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.
Šimon Žáček 28.10.2024
Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?
Lea Valentová 25.10.2024
Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.
Michal Berec 05.10.2024
Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.
Richard Michalik 31.08.2024
Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).