Články / Recenze

Tangerine Chicken Won’t Fool Nobody - zní to postmoderně?

Tangerine Chicken Won’t Fool Nobody - zní to postmoderně?

mexhouse | Články / Recenze | 02.01.2015

Mám za to, že psát o desce způsobem, že o každém songu utrousím jednu dvě věty, roztrhám knížečku na jednotlivé stránky, aniž bych ji složil zpátky, nemá valného smyslu. Jsou ale nahrávky, které si o to říkají, a EP s příznačně obskurním názvem Tangerine Chicken Won’t Fool Nobody je ten případ. Šest skladeb na půdorysu dvaadvaceti minut dává dohromady... co? Záleží, jestli máte raději novelu/román, nebo povídkové sbírky. V prvním případě si neškrtnete (pokud se nebudeme bavit o románu-koláži), ve druhém budete mít tendenci hledat svorník, dramatický oblouk, myšlenkovou spojnici. Nezní to moc postmoderně? Stejně jako deska.

Jazykový mix, kdy vedle češtiny, ruštiny a angličtiny slyšíme například japonštinu, doplňuje mix žánrový. Táhlý zpívaný ambient (jako když necháte Leftfield rozpustit do přízračného ranního šera), i písničkářské lo-fi kousky, přecházející tu do pompézních orchestrací, tam do ukřičené halucinogenní agrese, nebo kakofonicky roztažené, tetelivé melodie s častým využitím klasických nástrojů. Sjednocuje je zvláštní, snivá atmosféra, dojem uceleného vesmíru, na první pohled nahodile vyzobávaného. A tak je nabíledni (sick!), že temný linorytový digipack vydávají brněnští X Production, u nichž si podávají dveře (sick!!) electro-blikací Midi Lidi i metalová Insania. Máme rádi sebevražedné tendence! Což platí pro umělce i label.

Info

Fat Old Donald - Tangerine Chicken Won’t Fool Nobody (X Production, 2014)
www.fatolddonald.bandcamp.com

Text vyšel v magazínu Full Moon #43.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 24.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Románek pozdního léta (Julia-Sophie)

Sára Prostějovská 28.10.2024

Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.

Rod se i přes nesnáze podařilo zachovat... (Rod Draka, druhá série)

Šimon Žáček 28.10.2024

Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?

Inšpiratívna periférna osmóza (JAMA 2024)

Lea Valentová 25.10.2024

Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.

Dekonštruovať tradície (Nathan Bowles Trio)

Michal Berec 05.10.2024

Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.

Ďalší výlet dovnútra (Kee Avil)

Richard Michalik 31.08.2024

Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace