Jakub Béreš | Články / Recenze | 29.06.2015
VR/NOBODY - pod touto zkratkou se skrývá zpěvák Václav Rouček a producent/Dj NOBODY Listen. Společně tvoří hudební duo, které se netradičně vrhá do vod alternativního R&B. O svých velkých ambicích dali vědět na několika dřívějších singlech a vyvrcholením bylo vydání debutu Yet. Mohlo jít o událost roku, bohužel se tak nestalo.
V tuzemských poměrech patří deska k tomu nejlepšímu, málokomu se u nás povedlo dostat na světovou zvukovou úroveň. Zakřídlení pod Redbullem a nahrávání desky v Londýně jistě mělo pozitivní dopad, ale VR/NOBODY skončili na půli cesty k vytvoření přelomové nahrávky, která by konkurovala západní tvorbě. Lidem vnímajícím venkovní trendy svůdného R&B, počínaje u How to Dress Well a konče FKA twigs, se deska bude zdát plochá, přílišný emocionální nátlak ve smutných vokálech má opačný účinek, než by měl mít. Stejně tak jako hudební preciznost a odtažitost, které posluchače činí apatickým.
Problematická je i téměř hodinová stopáž, která je zbytečně natahována staršími písněmi. Deska nemá ústřední moment, ani jednu klíčovou píseň, videa napojovaná k singlům je spíš upozaďují. To, co z Yet dělá poslouchatelnou nahrávku, je pestrý způsob gradací jednotlivých písní. Jde o krátké úseky napříč skladbami, které vzbuzují pozornost posluchače, například trapové sekvence nebo post-dubstepové basy (singl Goodbay začíná jako ukolébavka s vidinou sladkého snu a následně se vkusně promění v noční můru).
Yet se vyzněním přibližuje tvorbě Weeknda, a to jak textově, tak hudebně, když nenaplněná láska a touha jsou hlavním motivem desky. Zatímco u kanadského autora písně korunuje jeho hlasový projev, v české verzi to je důraz na elektronickou část skladeb. Tím podobnosti nekončí. „</3“ je symbolem VR/NOBODY a „XO” zase Weeknda, snaha o vytvoření módní značky bije do očí. Distancovat se od vzorů je základní předpoklad, který by z desky udělal něco, co přesahuje hranice.
Přes všechny výtky nelze nevidět velký potenciál. VR/NOBODY nastavili laťku vysoko tuzemským interpretům v daném žánru a není pravda, že u nás nemůže vzniknout mainstream srovnatelný se světovými jmény. Mohl by.
VR/NOBODY – Yet (self-released, 2015)
www.vrnobody.com
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.
Sára Prostějovská 28.10.2024
Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.
Šimon Žáček 28.10.2024
Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?
Lea Valentová 25.10.2024
Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.
Michal Berec 05.10.2024
Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.
Richard Michalik 31.08.2024
Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).
Jakub Veselý 30.08.2024
Názov Doomer Music je na mieste a album nám prináša pohľad do sveta, v ktorom sú ľudské emócie potlačené, kde môžeme vidieť len drsnú schránku panelových domov.
David Stoklas 27.08.2024
Final Summer je deska, ze které čiší životní síla a touha něco dělat. A dělat to navzdory příkořím.