Články / Recenze

Ženská perspektiva tvůrčího ega (Euforie)

Ženská perspektiva tvůrčího ega (Euforie)

Barbora Klempířová | Články / Recenze | 27.08.2023

Švédská učitelka a kulturní novinářka Elin Cullhed debutovala coby spisovatelka v roce 2016, ale až roku 2021 prorazila (nejen) v rodném Švédsku románem Euforie, s vypovídajícím názvem Román o Sylvii Plathové. Ten sleduje poslední rok života americké básnířky a spisovatelky a končí dva měsíce před její sebevraždou.

Fiktivní životopis provází protichůdné pocity Plathové z toxického manželství, které nedokáže opustit. Soužití dvou spisovatelů se ukazuje jako problém při rozdělování životních rolí, místo kompromisu manžel Ted uniká ke psaní poezie, zatímco těhotná Plathová se stará o dcerku a propadá zoufalství. To se změní schválením jejího románu k vydání, což muž nese nelibě a vztah ukončuje přiznáním milenky. Plathová opouští venkov a s dětmi se stěhuje do Londýna.

Euforie zachycuje rozpad manželství. Na jedné straně oběť nešťastného svazku, ale hlavně spisovatelka, žena a matka, na té druhé muž ohrožen talentem své ženy. A z něho od samotného počátku plynoucí nestabilní vztah, otřásající se při sebemenším problému. Celá kniha je tak čekáním na moment, kdy už nezbyde nic, co by mohli posbírat a slepit.

Román je nepřerušovaným tokem vyprávěním za použití jednoduchého jazyka, jehož váha a význam stojí na partnerských dialozích. Cullhed vytváří nový pohled na život umělkyně, známá fakta nemění, oživuje historické postavy vlastní empatií. A vykresluje tragický příběh ženy, de-formované tísnivou atmosférou nešťastné rodiny.

Info

Elin Cullhed – Euforie
web nakladatelství

foto © se svolením nakladatelství Argo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Trochu červené (Lelee)

Veronika Vagačová 22.01.2025

Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace