Veronika Mrázková | Články / Recenze | 17.02.2014
Cloud Boat jsou dva charismatičtí mladíci Sam Ricketts a Tom Clarke, kteří po dvou letech piplání se s různými EP dokončili, co bylo třeba. Ve změti nekonečné romantiky vybojovali místo pro dvanáct kvalitních skladeb, které se snadno poslouchají. A i když deska s cituplnými přídomky většinou funguje velmi čitelně a nevynalézavě, věrohodnost a sklíčenost Rickettsova projevu pomůže debut Anglánů efektně odlišit. Tím spíš, že deska netrpí jednolitostí. Po skluzu líbivě vyklenutého hlasu se dostanete k hluboko skrytým kouskům svého já a na desce participujete svoji vůlí i zkušenostmi.
Lions on the Beach začíná strojovým datlováním, do nějž vrůstá příjemný, dubstepový beat, ukrývající vzdálené stesky. Nedlouho na to narazíte v Amber Road na temný drone, rozechvělou až ponurou elektroniku blížící se k dark ambientu, Wanderlust je zas tleskavou skladbou s éterickou kytarou a echovými lemy. Chvílemi si můžete připadat takřka průhlední, jako ta efemérní holubice na obalu. Ztrácíte hmotu a o to víc se můžete vsáknout do downtempových tenat. Dobrá polovina desky je přikryta dekou spletenou splínem, druhá je naopak vyztužená amplifikací kytar i úderností dubstepových beatů. V Youthern Ricketts zpívá, že nikdy nezažil lásku. Dokáže vzbudit porozumění, dokáže si vynutit lítost. Můžete si u nich poplakat nebo usnout. Ale druhá varianta je nepravděpodobná: do konce alba nabudou na síle a Pink Grin už je živým vzkazem nasyceným elektronikou.
Book of Hours je deska spíše prožitková než poslechová. Cloud Boat udržují opatrné tempo, slibně připomínají Bon Iver, Jamese Blakea nebo Jona McCleeryho a vedou podobná dramata v ještě intimnějších aranžmá, v tichém toku a ložnicových závojích. Dokonce i naživo mají tišící efekt. Nikdo ani nedutá, všichni zádumčiví… Až budete chtít bloumat a dumat, Cloud Boat by vás měli doprovázet.
Kristina Kratochvilová 24.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.
Sára Prostějovská 28.10.2024
Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.
Šimon Žáček 28.10.2024
Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?
Lea Valentová 25.10.2024
Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.
Michal Berec 05.10.2024
Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.
Richard Michalik 31.08.2024
Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).