Jan Starý | Články / Rozhovory | 12.11.2017
Rozlámaná hudba, bolavé texty, andělský hlas. Charlie Looker se v Zs, Extra Life, Seaven Teares, Psalm Zero a dalších projektech (včetně štace v Dirty Projectors) nesmazatelně zapsal do historie famózní brooklynské avantgardy po bok lidí jako Toby Driver (Kayo Dot): od math rocku přes industriální metal po gotický folk a ještě dál, až k experimentům se současnou klasikou. Před jeho pražskou premiérou jsme se s ním bavili o míchání stylů, negativních emocích a učení dětí.
Do naší země ses vlastně dostal ještě dlouho předtím, než začaly tvoje kapely jezdit evropská turné, a to v rámci festivalu současné vážné hudby Ostravské dny. Jaké to bylo? Dostáváš podobné nabídky často?
To už je dlouho, bylo to v roce 2005. Ostravské dny jsem si tehdy extrémně užil a hodně mi to dalo. Ten program pořád běží a je čím dál lepší, jde vlastně o kombinaci festivalu a rezidence pro studenty a začínající skladatele. Dost se drží zvyků „klasické“ hudby, ale v jejich rámci je otevřený radikálnímu přístupu. Vede ho Petr Kotík, což je uznávaný flétnista a nadšenec, který se v 70. letech dobře znal s Cagem a Stockhausenem a tím pádem patří do celé téhle historie.
Tehdy jsem byl ještě v Zs a pozvánku na rezidenci jsme dostali všichni! Pohybovali jsme se tam jako uzavřená partička kamarádů s vlastními vtipy a slangem, což nepochybně spoustu lidí rozčilovalo, ale my se královsky bavili. Byli mi 25 a teprve jsem začínal vážně uvažovat nad tím, že bych mohl být skladatel ve smyslu psaní kompletního notového zápisu pro někoho jiného. Ještě jsem nenašel vlastní výraz a v tehdějších skladbách se hrozně snažil splnit požadavky, které se podle mě na „plnohodnotnou“ modernistickou komorní hudbu kladly: žádný zpěv/text, určitý stupeň a druh složitosti.
V současnosti se nepovažuju vyloženě za skladatele vážné hudby, ale za hudebníka, který využívá klasickohudební nástroje a skladatelské postupy jako jeden z možných přístupů. Loni jsem měl koncert s Mivos Quartetem, na kterém jsme zahráli skladby Psalm Zero, Seaven Teares a Extra Life v aranžích pro smyčce a dopadlo to skvěle, což vlastně není žádné překvapení vzhledem k tomu, jak úžasní Mivos jsou. Zakázky na orchestrální projekty dostávám tak jednou ročně a rád využiju každou příležitost.
Tvoje hudba je dost různorodá, ale ve všech tvých projektech vidím jakýsi kontrast krásy a jejího narušení nebo popření. Pracuješ s tím záměrně? Nebo bys vypíchl jiné společné prvky?
Co se týče hudby samotné, tedy vlastních melodií, akordů atd., nedělám si dopředu nějakou strategii, jestli to má být krásné nebo ohavné. Používám disonantní akordy a neobvyklé harmonie, ale málokdy pracuju přímo s hlukem. Většinou se to všechno vejde do rámce „písniček“. Kontrasty a napětí v hudbě většinou jsou intuitivní, „přirozené“, ne přímo cílené.
Zato v textech se často zcela vědomě snažím vyjádřit dva protikladné pohledy nebo emoce: lásku a nenávist, empatii a chladné opovržení, aroganci a sebekritiku nebo zkrátka lidskost a nelidskost. Snažím se tam více vyvážit protiklady a přímo uvažuju o tom, jak určité verše pochopí posluchač.
V textech se taky dotýkáš celé řady zajímavých témat z oblasti psychoanalýzy, sexuality, náboženství a negativní teologie, anebo třeba dětství a snů. Tím vším ale prostupuje bolest a pocit ublížení. Proč? Jde z tvé strany spíš o empatii nebo o jakousi zpověď?
Nemysli si, mám ve svém životě a srdci spoustu lásky, míru a vděčnosti. Ale o těch nepotřebuju psát. Je ve mně taky moře nenávisti a nějaká manická amorální energie a touha po chaosu, které je rozhodně potřeba nějak zpracovat, přeměnit a zadržet, minimálně kvůli mně samému... Píšu, abych se vyrovnal s nějakým konfliktem, s věcmi, které jsou buď „negativní“, nebo aspoň tak intenzivní, že člověka úplně smetou.
Moje texty většinou vychází z osobní zkušenosti, ale nepovažoval bych to vyloženě za zpovídání, protože to většinou není přímo autobiografické. Beru si materiál ze svého života, ale přidávám k tomu něco z literatury nebo filosofie nebo ze životů lidí kolem mě.
„Empatie“ je v dnešní době ošemetné slovíčko... V některých skladbách se zabývám problémy ostatních lidí, ale kdybychom to měli analyzovat, musel bych přiznat, že taková empatie může sklouznout k voyeurismu, nebo dokonce určitému zneužívání lidských příběhů. Takže si nechci gratulovat k tomu, jak jsem soucitný člověk, protože to je prostě moc jednoduché. Doufám, že moje texty někomu pomohou a vždycky mě zasáhne, když mi někdo napíše, že mu moje texty v nějaké situaci pomohly. Ale ve finále musím upřmně říct, že v mé tvorbě jde především o to, že si sám řeším vlastní problémy na čistě osobní (nebo sobecké) úrovni.
Nějakou dobu jsi učil. Pomáhá ti stabilní zaměstnání v hudební kariéře, nebo to je jen brzda? Inspirovalo to nějak tvou tvorbu (třeba poslední desku Extra Life)?
Práce na plný úvazek hudební kariéru vždycky brzdí prostě proto, kolik času a energie si bere. Na druhou stranu pro mě tyhle práce, hlavně ve vzdělávání, byly pozitivní v tom, že mě postavily do mnohem skromnější role pomocníka mladých lidí, kteří neví nic o mé hudbě a které nemusí nijak oslovovat.
Hudba, kterou dělám, není pro všechny. Samozřejmě by bylo super, kdyby začala bavit všechny lidi na zemi, ale realisticky vzato je hlavně pro určité lidi s určitým vkusem. Pro exoty. Když učím děti o hudbě, někdy mě to víc spojuje s lidstvem jako celkem. Začíná to vypadat, že snad budu moct dělat jen hudbu a už neučit. To by bylo skvělé, ale až bude učení za mnou, určitě mi bude trochu chybět.
Už dlouho patříš do newyorské experimentálně rockové (nebo jaké) scény. Jak se za tu dobu vyvinula? Předpokládám, že s růstem nájmu a „cool faktoru“ muselo dojít k nějakým změnám.
Vzhledem k růstu nájmů je pro mladé lidi, kteří jsou chudí nebo z nižší třídy, neskutečně těžké se sem přestěhovat. Kdo sem chce, musí mít potenciál vydělat si určité peníze, jinak to prostě není možné. Ten klasický romantický příběh o mladém nadšenci z malého města, který uteče a začne žít v undergroundu mezi ošumělými umělci, už přestává platit. A tím pádem jsou ve městě míň zastoupené některé druhy vyjádření, což podle mě škoda. Skladba Real Rain od Psalm Zero se těmhle problémům trochu věnuje.
Ale lidi jako já, kteří mají tituly z dobrých univerzit a dokážou si sehnat poměrně dobré práce, si pořád můžou dovolit tu bydlet. A upřímně, i když jsem se narodil a vyrůstal v NY a pamatuju si jeho drsnější minulost, moje dílo je víc středostavovské, buržoazní, a nejde přitom o záměr, ale prostě to tam je. Takže i když mi gentrifikace přijde odporná a smutná, mě osobně ale ještě nesemlela...zatím. Ale uvidíme... Dokážu si představit, že za 30 let budou v New Yorku jen prázdninové domy boháčů, kteří tu ani nebudou trávit moc času. Moje vize budoucnosti jsou občas tak dystopické, že by takhle v mých představách mohla vypadat celá Země.
V poslední době o tobě nebylo moc slyšet. Co za tím stojí? Co plánuješ se Seaven Teares a Psalm Zero? Můžeš představit svou připravovanou orchestrální skladbu Simple Answers?
V posledních dvou třech letech jsem vydával pomaleji a soustředil se jen na Psalm Zero. Ale zároveň jsem dělal neviditelnou práci a připravoval se na další veřejné aktivity. Studoval jsem orchestrální hudbu, učil se dělat produkci, pracoval s Abletonem, využíval víc elektronických prvků. U Extra Life jsem v letech 2008–2012 čerpal z návalu kreativní energie, používal jsem určité metody a prostě se na té vlně vezl. Chrlil jsem album ročně a k tomu nějaké singly. Alba Psalm Zero si vyžádala mnohem důkladnější technickou přípravu a samostatné učení. A tohle orchestrální album je ještě náročnější.
Simple Answers bude první nahrávka, kterou vydám pod vlastním jménem. Hraje na ní 15členný orchestr smyčcových a dechových nástrojů ještě s perkusemi, elektronikou, kytarou a dvěma doprovodnými soprány. Vychází z moderní komorní klasiky, ale je tam rap, na produkci mělo vliv R’n’B a prosakuje tam temný synth pop, protože Depeche Mode jsou pro mě pořád zásadní. Texty vycházejí z práce francouzsko-bulharské feministické psychoanalytičky Julie Kristevy a buranského amerického baviče Patrice O’Neala. Celý ten projekt je hrozně osobní, a to nemyslím autobiograficky, ale v tom, že jde zkrátka o bizarní shluk vlivů, se kterým by nikdo jiný na světě nepřišel. Na českých koncertech zahraju zjednodušené akustické verze několika skladeb. A příští rok pro mě bude dost divoký, co se týče vydávání: orchestrální album, noví Psalm Zero, a dokonce i nová deska Seaven Teares...
Charlie Looker
Solo acoustic mini-tour /w Jakub Šimanský
12. 11. 2017 Brno, Kafara
www.facebook.com/events/364848167254027/
13. 11. 2017 Praha, Punctum
www.facebook.com/events/1945847775738869/
www.facebook.com/charlielookermusic/
www.extralife.bandcamp.com/
www.seaventeares.bandcamp.com
www.profoundlorerecords.bandcamp.com/album/stranger-to-violence
Abbé 06.11.2024
Přibližně hodinový blok se na Brutal Assault setkal s poměrně živým zájmem, přestože byl prostor vydýchaný už kolem jedné odpoledne. Rozhovor.
Mariia Smirnova 03.11.2024
V rozhovoru nám David prozradí nejen detaily příprav, ale i další akce, na které se těší – a nakonec i to, jaký je jeho nejoblíbenější drink na šestce.
Klára Řepková 23.10.2024
Z covidové karantény vzniklé uskupení se na něm střemhlavě vzdaluje od všech vnějších i osobních škatulek.
Banán 09.10.2024
Brendan Canty byl zakládajícím členem Fugazi. Nyní je jeho hlavní hudební radostí kapela The Messthetics. Rozhovor.
Štěpán Bolf (A.M.180) 07.10.2024
Před devíti lety oznámili košičtí Kolowrat pauzu, která se mohla zvenčí jevit jako úplný konec jedinečné kytarové kapely. Teď jsou zpátky. Rozhovor.
Abbé 03.10.2024
Parta ochmelků převrtá spousty vypitých piksel od piva na zbraně a brnění, aby srovnala účty s protivnými fantazáky, načež utrží jak černý rytíř v Monty Pythonovi a Svatém grálu spousty…
redakce 30.09.2024
Akce rovněž nabídne příležitosti pro networking mezi umělci a profesionály a představí veletrh s firmami z hudebního sektoru. Programový ředitel nám o tom řekl více.
Libor Galia 26.09.2024
Jeden z nových bookerů pražského Fuchs2 je DJ s více než dvacetiletou historií, který se před několika lety stal i producentem. Set v kolumbijském lochu?
Mariia Smirnova 24.09.2024
Dostal Sungazery do Česka. “Líbí se jim atmosféra Kampusu, rádi se sem vrací,” říká dramaturg hudební sekce Mikuláš Svoboda.
Libor Galia 05.09.2024
Jeden z dramaturgů klubu Fuchs2 se rozhodl přinést do pražské klubové scény svěží vítr, nové žánry a neotřelé hudební experimenty s pulzujícími rytmy Latinské Ameriky. Rozhovor.