Články / Sloupky/Blogy

Co právě v elektru kutěj: americká krása ve městě perníku

Co právě v elektru kutěj: americká krása ve městě perníku

Richard Kutěj | Články / Sloupky/Blogy | 11.05.2018

Aktivní americká bubenice a experimentátorka Ashley Spungin je v současnosti známá především z dvojice Insect Ark. Hudbu tvoří také v drone/ambientním projektu Ormus, ten je mj. i tou nejlepší "výkladní skříní" zvuku oscilátorů a pedálů, které hudebnice sama vlastnoručně vyrábí. Na tyto nástroje nahrála i povedené debutové album Ormus, které vyšlo digitálně pod názvem Negentropic Times, o jeho kazetovou edici Negentropy se pak postaral pardubický label obsedante! Šest silných skladeb tvoří táhlé a takřka nehybné meditativní plochy i psychedelicky rozkmitané oscilující drony, výsledný zvuk doplňují samply. Vše vrcholí takřka dvanáctiminutovou zvukově proměnlivou meditací, kde se elektronika mísí se silou ženského hlasu, která se útržkovitě ozývá také v dalších skladbách této vyrovnaně kvalitní a opojné kolekce.


Švédsko je zemí dark ambientu zaslíbenou a tamní scéna patří k nejsilnějším nejen v evropském kontextu. Mezi její vůdčí osobnosti patří i Peter Andersson a jeho projekt Deutsch Nepal. Na březnové novince Eating the Dust se Deutsch Nepal spojil s ruskými kolegy Reutoff, kteří se postarali o hudební složku, zpěv a texty jsou dílem Anderssonovým. Eating the Dust přináší osm skladeb temné, poklidné, ale také melodické elektroniky s procítěným zpěvem. Některé skladby díky vokální složce dostávají až neo-folkový či gothický ráz.


S novým singlem přišel majitel jednoho z nejsilnějších loňských alb, projekt Blanck Mass, za kterým stojí Benjamin John Power z Fuck Buttons. Progresivita a až psychopatická barevnost a neuchopitelnost z alba zde ustupuje agresivitě přímočaré industriální palby, zůstává zvířecká intenzita a tlak.


Merak je respektovaný producent a DJ, doma nejvíce v temném tanečním dubstepu a drum and bassu, jeho stylový rozstřel je ale širší - remixoval třeba i grime rebela Smacka. Multiverse EP přináší dva nové DnB tracky s přesahy. Apex je atmoféricky zádumčivý, nastřelený přímou rytmickou energií, Integral drží potemnělou atmosféru, rezonuje ovšem přímočařeji. Oba tracky mají i remixy, kde dal Merak sympaticky prostor svěžím talentům scény. Remixovali PWP a Mellifera. Vyšlo u io.lab records.


Volnomyšlenkářský improvizační rej, mix elektroniky a dalších nástrojů. To je split projektů Ruinu a Fokumé, který vyšel u labelu Stoned to Death. Ruinu přinášejí dva tracky, oba záznamy živých vystoupení. Jde o avantgardní free jízdu na elektonické krabičky, kytaru, saxofon i živé bicí. Fokumé jsou ve své více jak dvacetiminutové ploše decentnější, track se rozvíjí pozvolna, experimentující a zkreslenou elektroniku a basu skvěle rozvíjí sólová trubka.

Rovnou tři alba vypustili během dubna Blue Lizard, label úzce spjatý s ambientními Kora Et Le Mechanix, další přidal v květnu. Live at Klub FAMU je záznam letošního lednového sólového aktu Michala Kořána. Sedm skladeb vtahujícího a magického ambientu.



Volné improvizace na tracky z ceněného loňského Kořánova alba Čtyři barvy přináší deska Live at HIS Office, February 8., 2018. Free ambient plný omamnosti, dlouhých ploch i cinkavých ruchů a zvuků, kterému sluší více jak desetiminutové stopáže skladeb. Improvizovali Michal Kořán a Pavel Richter.



Jak zněl tuzemský ambient před třiceti lety? Odpovědi přináší nahrávka Selected Ambient 1988–1989 skupiny Dia Archa. Modrá ještěrka ho vydala 21. dubna k oslavě Record Store Day. A vzhledem k zázemí Blue Lizard asi příliš nepřekvapuje, že Dia Archa byla dřívější skupinou pánů Kořána a Homoly, tedy i předchůdkyní Kora Et Le Mechanix.



Z archivu vychází i album Dia Archa nazvané Koncert pro Davida. Ambient plný ptačího zpěvu byl nahrán v červenci 1988 a vydán 1. května jako příspěvek k oslavám Vítání ptačího zpěvu.


Info

foto © archiv ormus.bandcamp.com (ORM4 pedál z dílny Ormus Electronic)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

5 zimních písniček pro tichou noc podle Full Moonu

redakce 22.12.2024

Dá se u nich rekapitulovat celý rok, stejně jako celý život, můžete být trudní a veselí a nejlíp všechno najednou.

Šejkr #145: Peříčka

Michal Pařízek 13.12.2024

Nikol Bóková vydává svoje Feathers zítra, dneska večer na Radiu 1 si dáme jednu ve světové premiéře. Feathers, peříčka.

Proč je jetel špatným křesťanem? Protože si nepřeje být spasen. (Gurumánie)

Minka Dočkalová 12.12.2024

Hra o čtyřech hercích není pro divadelní uskupení Bazmek entertainment nic neobvyklého, prvek interaktivity mě děsil jen zpola, i když LARPy spíš nemusím.

Preview: Le Guess Who? 2024

Maria Pyatkina, David Čajčík, Michal Pařízek 29.10.2024

Pokud někde objevovat, tak právě tady. Vybíráme z napěchovaného programu devět jmen.

Šejkr #140: V obraze

Michal Pařízek 04.10.2024

Dneska v osm večer na Radiu 1 spolu s Angeles Toledano, Melike Şahin, Autumnist, Juliánem Mayorgou nebo Cindy Lee. If You Hear Me Crying… leave me alone.

Šejkr #139: „I’m sure we’re not the only ones“

Michal Pařízek 20.09.2024

Šest dní u moře uplynulo tak rychle, že jsem se ani neotočil, a určitě nejen proto, že tam bylo 15 stupňů. Ale ve stínu toho, co se dělo/děje tady, už…

Šejkr #138: Prsten

Michal Pařízek 06.09.2024

Okruží severu sedí kolem mozku pevně a (možná) napořád, podobně jako prsten, který mám na prstě snad po třiceti letech. Přišel ke mně před Rouge, komu tak asi patří? Forget…

Tak daleko, tak blízko: Mario „Dust“ La Porta (Psychopathic Romantics)

redakce 29.08.2024

Mario „Dust“ La Porta si zařídil svůj bar, aby se měl kde zašít, taky si tam hrává. A se svojí kapelou jezdí po světě. Přijedou i do Kaštanu.

Šejkr #137: V přízemí

Michal Pařízek 23.08.2024

Štvanice minulý pátek hořela. První pražský Underground Overtake se povedl náramně, atmosféra euforická a velká stage, která u Bike Jesus vyrostla, byla zatraceně funkční i slušivá.

Válová a Janáček, abstrakce na třetí

Veronika Mrázková 13.08.2024

Současně je právě marnost a nevědomost, kde začít a kde skončit, vzrušující. Tlumí racio a vynucuje si takové oddání dílu, které se obejde bez faktického výkladu či pointy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace