Anna Mašátová | Články / Reporty | 15.07.2015
Že není snadné se prosadit v zahraničí, ví každý, na obor nehledě. Nezbytnou podmínkou k úspěchu je talent, cílevědomost, schopnost nabídnout něco originálního, dřít a v neposlední řadě zlepšení jazykové výbavy. Jistě, být ve správný čas na správném místě a mít štěstí se také počítá, české kapely mohou díky showcase Crossroads zkusit zaujmout odborníky a promotéry ze zahraničí již podruhé.
Crossroads se oproti minulému ročníku rozrostla na dva dny a zapojila sousedy z Polska a Slovenska. V nově zrekonstruovaném Prostoru Hlubina se sešlo několik desítek účastníků o které bylo výborně postaráno, srovnání prezentací Čechů s ostatními, už tak slavné nebylo.
Úterní blok zahájil Petr Dorůžka se zajímavým příspěvkem: Hudební automapa Čech, Moravy a pohraničních regionů (České dudy, romský primáš Jožka Kubík a Škoda lásky, první český hit, který obletěl svět. Putování Valachů na Moravu, méně známá paralela migrace Romů z Indie.) Už druhý příspěvek byl o poznání horší a zaváněl self-promotion. Hudebník Tomáš Kočko pojal svůj referát Lokální styly Slezska jako one man show, živé ukázky byly sice pěkné, jen se zdálo, že ve Slezsku není jiný hudebník, který by stál alespoň za krátkou audio či video ukázku.
Pod prezentací s názvem Současná scéna České republiky: Styly, umělci a fúze – a šance českého hudebního exportu by si člověk představil dobře zpracovanou prezentaci, ze které by si mohli zahraniční hosté odnést přinejmenším přehled českého trhu, nejlepších alb a kapel, ideálně doprovozené info letákem. A jen k zamyšlení - nemělo by takové shrnutí být úvodním výkopem Crossroads? Což se nestalo a vzhledem k tomu, co následovalo, byli pořádající Češi zbytečně za chudé příbuzné.
Přehled slovenské a polské scény byl totiž i přes časový tlak ucelenější, přehlednější a inspirující. Pozornosti by neměla ujít konference Waves v Bratislavě, nová platforma World Music of Slovakia ani kulturní dění v polských Katovicích, které hostí nejen OFF Festival a Tauron Nowa Muzyka, ale mohou se pochlubit největším blues indoorovým festivalem Rawa Blues nebo novou halou Symfonického orchestru Polského národního rozhlasu. Z videoukázek značně zaujali polští Sutari.
Posledním přednášejícím byl Simon Broughton, oprávněně nazývaný Mr. World Music. Vedoucí editor časopisu Songlines shrnul česko-slovensko-polskou situaci z pohledu zvenčí. Češi z ní sice vyšli díky Ivě Bittové o něco lépě než slověnští bratři, ale přeci jen máme co dohánět.
Czech Music Crossroads 2015
14. 7. 2015, Prostor Hlubina, Ostrava
www.crossroads.colours.cz
Tomáš Jančík 15.12.2024
„Jako pes, pes,“ ozývá se šeptem z publika. Švejdík přichází přes červeně nasvětlené pódium a hlasům jejich slova oplácí.
Viktor Hanačík 11.12.2024
Monumentální klenby připomínají sakrální chrámy. Čtyři reproduktory v rozích a čtyři výkonné lasery na vysokých stativech...
Viktor Palák 08.12.2024
Střih, více než deset let poté vyprodávají oba hudebníci Archu a koncert znovu začíná Bargeldovým žlučovitým máváním směrem ke zvukaři, který nejprve nemá svůj den.
Richard Michalik 03.12.2024
Hudba dokáže otvárať nové perspektívy, ktoré neustále potrebujeme ohýbať, a NEXT si je toho veľmi dobre vedomý. Report.
Michal Pařízek 30.11.2024
Sevilla. Město plné barev, chutí a života, vonící po všudypřítomných pomerančích. Tamní showcase festival se svému městu podobá...
Viktor Hanačík 28.11.2024
Bylo to na hraně mozkové kapacity, hrozilo smyslové přetížení a nevolnost. Být snímek kratší, získal by si zřejmě pozitivnější přijetí, bez nežádoucích somatických následků.
Jan Starý 20.11.2024
Mnohokrát oceněné těleso, ze kterého vyšla také hvězdná skladatelka Caroline Shaw, se představilo u nás vůbec poprvé a očekávání potvrdila i vyprodaná kapacita.
Jiří V. Matýsek 19.11.2024
„Blues je umírající žánr,“ řekl mi v rozhovoru před osmadvacátým ročníkem festivalu Blues Alive jeho booker a majitel Štěpán Suchochleb... Jak se to vezme.
Ema Klubisová 19.11.2024
I Want to Be a Machine nie je o performance a ukážke jej novej hudby. Pozýva nás bližšie, k svojim mentálnym pochodom, chybám počas písania a myšlienkovým odbočkám.
Viktor Palák 18.11.2024
Tibet coby bosý Peter Pan morfující v maniakálního kata nás v Praze prováděl odvrácenou stranou anglického venkova i dojímal vzpomínkou na zemřelé.