Články / Reporty

Medvědi, gayové a pořádná estetika (Berlin festival poprvé)

Medvědi, gayové a pořádná estetika (Berlin festival poprvé)

Claire Adele | Články / Reporty | 10.09.2013

Uf, tak je to za náma. Probdělý týden aneb Berlin Music Week 2013 byl pěkný nářez. Začalo to s First We Take Berlin, festivalem roztroušeným po berlínských klubech s koncerty asi 80ti méně známějších kapel, v pátek a sobotu se pak rozpoutal veliký Berlin Festival 2013, kde bývalé letiště Tempelhof obsadily evergreeny jako Pet Shop Boys či Blur. V neděli si na své přišli i fanoušci odlišného žánru – umělecký nádech vystřídaly růžově svítící tyčinky a za doprovodu ohňových efektů se předvedl David Guetta. Zkrátka a dobře, našlo se něco pro všechny. Já osobně si myslím, že tím „něčím“ byli Pet Shop Boys.

Pátek 6. září byl silný den. V areálu berlínského Tempelhofu otevřeli letošní ročník berlínského festivalu Bastille a vzápětí za nima dav rozeskákali Capital Cities peckou Safe And Sound. Podmínky byly skvělé – chladné a deštivé počasí posledního měsíce přesně na dva dny festivalu vystřídalo slunečné léto. Lidi poletovali z hangáru do hangáru, z mainstage na druhou stage a z ní zas do art village. Na First We Take Berlin stagi jsme objevili Say Yes Dog, anglicky zpívající německé kluky, jejichž hubený vlasatý zpěvák vypadal, jako by s každou slabikou prožíval orgasmus. Doporučuju. V art village byly všelijaké umělecké krámy včetně nábytku vytvořeného z kdečeho a kupy izolepy a ploch k vypisování fixek od sponzora Staedler. Slečny si nechávaly kreslit na obličej třpytivé ornamenty a německy mluvící osazenstvo se vrhalo do poetry salónu na poetry slam. A dobře dělali, slam poetry stál za to. Říkám já, ale říkali i ti, kteří německy nerozumí ani slovo. Chlapci a dívky z art vesnice rozdávali škrabošky a fixky, takže na letišti se to hemžilo medvědími obličeji (Berlin – Bärlin – Medvědín) s kreativními nápisy a slečnami, které vypadaly, jako by přišly z orientální svatby.

Nejlepší masky ale měli Pet Shop Boys. Futuristické a kosmické oblečky, černé peří okolo hrudi, fosforeskující oranžová, trendy kšiltovka, slušivá saka v kombinaci s kozíma rohama –kolik kufrů si kluci přivezli? Zatímco se převlékali, na plátně probíhala světelná divočina, prostorem střílely lejzrové paprsky anebo naběhlo taneční duo v obřích vlasatých a rohatých parukách. Logiku tyhle vizuální hrátky asi postrádaly, ale o to byly esteticky působivější. V jednu chvíli „kluci ze zverimexu“ přijeli přivázaní k postelím, na které byla promítána mladá těla, která zběsile skákala. Měla jsem chuť po koncertě zajít ke svým profesorům umění a říct jim, že pokud chtějí vidět pořádnou estetiku, ať si zajdou na Pet Shop Boys. No a hudba? Zazněly všechny hitovky. Pod podiem se na dva šedesátníky s mladou duší usmívali a skákali lidi všech věků a pohlaví. Gayové radostí objímali jiné gaye a sem tam ukápla slza. Bylo to intenzivní.

Po posledním tónu Pet Shop Boys se dav ještě zahustil a natlačil dopředu – noc patřila legendám a Tempelhof se chystali ten večer zavřít Blur. „Girls who are boys/ Who like boys to be girls/ Who do boy like they're girls/ Who do girls like they're boys/ Always should be someone you really love,“ navázali Blur s hitovkou Girls & Boys na předchozí homosexuálně laděné britské duo. Frontman Damon Albarn věděl moc dobře, že ho obecenstvo žere, a tak se předváděl a tvářil namyšleně a obecenstvo ho žralo ještě víc. Mezi písničkama vylíval flašky vody do publika a kdykoli jenom zvedl paži, dav šílel a skákal ještě výš. Zatímco Damon si pohrával s publikem, basák Alex James netečně stál a hrál jakoby v transu s nezapálenou cigaretou nalepenou na horním rtu… Bylo to sexy. Po Girls And Boys a Coffee & TV přišly klidnější skladby, jednu Damon věnoval situaci v Sýrii, další zahrál Berlíňanům v němčině. Za obě sklidil veliký potlesk. Přídavky se v průběhu festivalu často nekonaly, Blur si je ale pochopitelně vysloužili. Skvělý song nakonec – nic za celý den nepromíchalo dav tak důkladně jako pogo při Song 2.

Info

Berlin festival 2013
6. 9. 2013, Tempelhof, Berlín

foto © Stephan Flad

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

V samotách i v davu (Letní kapela)

Tomáš Jančík 15.12.2024

„Jako pes, pes,“ ozývá se šeptem z publika. Švejdík přichází přes červeně nasvětlené pódium a hlasům jejich slova oplácí.

Sonda za obzor

Viktor Hanačík 11.12.2024

Monumentální klenby připomínají sakrální chrámy. Čtyři reproduktory v rozích a čtyři výkonné lasery na vysokých stativech...

Čočkový dortík (Blixa Bargeld & Teho Teardo)

Viktor Palák 08.12.2024

Střih, více než deset let poté vyprodávají oba hudebníci Archu a koncert znovu začíná Bargeldovým žlučovitým máváním směrem ke zvukaři, který nejprve nemá svůj den.

Predĺžený víkend sónických rituálov (Next Festival 2024)

Richard Michalik 03.12.2024

Hudba dokáže otvárať nové perspektívy, ktoré neustále potrebujeme ohýbať, a NEXT si je toho veľmi dobre vedomý. Report.

Andalusian Crush (Monkey Week 2024)

Michal Pařízek 30.11.2024

Sevilla. Město plné barev, chutí a života, vonící po všudypřítomných pomerančích. Tamní showcase festival se svému městu podobá...

Sonické prostory ve světle minimalismu (Sonda 2024)

Viktor Hanačík 28.11.2024

Bylo to na hraně mozkové kapacity, hrozilo smyslové přetížení a nevolnost. Být snímek kratší, získal by si zřejmě pozitivnější přijetí, bez nežádoucích somatických následků.

Chvilky transcendence (Roomful of Teeth)

Jan Starý 20.11.2024

Mnohokrát oceněné těleso, ze kterého vyšla také hvězdná skladatelka Caroline Shaw, se představilo u nás vůbec poprvé a očekávání potvrdila i vyprodaná kapacita.

Postřehy v modré (Blues Alive 2024)

Jiří V. Matýsek 19.11.2024

„Blues je umírající žánr,“ řekl mi v rozhovoru před osmadvacátým ročníkem festivalu Blues Alive jeho booker a majitel Štěpán Suchochleb... Jak se to vezme.

Jenny chce byť strojom (Jenny Hval)

Ema Klubisová 19.11.2024

I Want to Be a Machine nie je o performance a ukážke jej novej hudby. Pozýva nás bližšie, k svojim mentálnym pochodom, chybám počas písania a myšlienkovým odbočkám.

Pohleďte, krásný, raněný démon (Current 93)

Viktor Palák 18.11.2024

Tibet coby bosý Peter Pan morfující v maniakálního kata nás v Praze prováděl odvrácenou stranou anglického venkova i dojímal vzpomínkou na zemřelé.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace