Michal Pařízek | Články | 21.12.2013
Jeden z nejmilejších vedlejších efektů úspěchu Pirátů z Karibiku se vrací. Původní dvojalbum Rogue’s Gallery dalo v roce 2006 dohromady těžko uvěřitelnou sestavu interpretů, kteří si s chutí a od srdce zazpívali pirátské odrhovačky a irské lidovky. Hvězdy první kategorie, indie naděje a kultovní jména kočíroval producent Hal Willner, který tuhle lákavou ideu živil dalších šest let a trpělivě sbíral nahrávky k dalšímu pokračování. Některá jména se s chutí vrátila, některé písničky také, ale hlavně se opakuje vysoká kvalita kolekce. Kompilační alba tohoto typu sice téměř nutně musí obsahovat nějakou vatu, tady je jí přes obrovskou porci třiceti šesti skladeb na ploše téměř dvou a půl hodiny opravdu minimum. Zahrál si tu i samotný Jack Sparrow, který doprovází na kytaru Patti Smith ve skladbě The Mermaid, z temného záhrobí mořských vlků pak povstal i Frank Zappa, který se svými Mothers of Invention přednesl tradicionál Wedding Dress Song/Handsome Cabin Boy.
Z nováčků je skvělá například Shilpa Ray, která za spolubručení Nicka Cavea dává bezostyšnou Pirate Jenny a je to jedna z nejlepších verzí téhle notorické odrhovačky vůbec. Boduje i Macy Gray v reggae verzi Off to Sea Once More a dvojice otrlých žokejů plných bourbonu (Tom Waits a Keith Richards), skřehotajících známou Shenandoah, by se lekla i posádka kapitána Barbossy. Pravým pirátem je také Michael Gira, jehož Whisky Johnny je dokonalou miniaturou, která působí tak vesele, že se u nahrávání možná dokonce usmíval. Zklamáním jsou oba zářezy Iggyho Popa, velmi dobře se naopak uvedl Dr. John a výtečný je Marc Almond, který dává čistou lidovku Ship in Distress, nebo Chuck E. Weiss v morytátu za odešlé přátele Anthem for Old Souls. Jeho skřípavé „farewell“ zní v hlavě ještě hodně dlouho po doznění skladby. Tyhle odrhovačky mají něco do sebe. V jednom zátahu se to poslouchat sice moc nedá, ale svoje perly si tu najde každý. Tak vzhůru na palubu, dálky volají...
Various Artists: Son of Rogues Gallery: Pirate Ballads, Sea Songs & Chanteys (ANTI Records, 2013)
http://www.anti.com/releases/son-rogues-gallery-pirate-ballads-sea-songs-chanteys
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Jan Starý 20.11.2024
Mnohokrát oceněné těleso, ze kterého vyšla také hvězdná skladatelka Caroline Shaw, se představilo u nás vůbec poprvé a očekávání potvrdila i vyprodaná kapacita.
Jiří V. Matýsek 19.11.2024
„Blues je umírající žánr,“ řekl mi v rozhovoru před osmadvacátým ročníkem festivalu Blues Alive jeho booker a majitel Štěpán Suchochleb... Jak se to vezme.
Ema Klubisová 19.11.2024
I Want to Be a Machine nie je o performance a ukážke jej novej hudby. Pozýva nás bližšie, k svojim mentálnym pochodom, chybám počas písania a myšlienkovým odbočkám.
Viktor Palák 18.11.2024
Tibet coby bosý Peter Pan morfující v maniakálního kata nás v Praze prováděl odvrácenou stranou anglického venkova i dojímal vzpomínkou na zemřelé.
redakce 17.11.2024
Altpopová zpěvačka Sarah Kinsley vystoupí poprvé u nás, na zážitek vás naladí playlist jejích oblíbených skladeb.
Filip Peloušek 17.11.2024
Je to sotva pár dnů, co jsem dočetl Piko Apoleny Rychlíkové a Pavla Šplíchala, to mi ještě nedocházelo, jak potřebný kontext mi dodává ke křtu jedné z nejzásadnějších desek letošního…
Michal Pařízek 15.11.2024
Rád jezdím na školní debaty. Zvláštní je, že téměř pokaždé mě vyučující varují, že moc otázek nepřijde, ale většinou to bývá naopak.
redakce 14.11.2024
Novou desku, která výrazně vyčnívá nad ostatní letošní releasy, přivezou už 19. listopadu do Bike_Jesus, kde vystoupí spolu s Pain of Truth.
redakce 13.11.2024
Filmové tipy od programové ředitelky kameramanského festivalu.