Jakub Hudák | Články / Sloupky/Blogy | 19.07.2013
Open mic večery jsou v New Yorku celkem běžné, jako víceméně všude v USA. Řada známých muzikantů na „otevřených mikrofonech“ začínala a ještě delší řada stále čeká. Říká se, že je to pro hudebníka dobrá průprava, že si vyzkouší svůj materiál před publikem, nemusí si předem domlouvat žádné oficiální vystoupení a třeba si ho všimne někdo důležitý, protože legenda přesyceného světa umění praví, že open mic večery obráží producenti, manažeři a všemožní hledači talentů. V průvodcích pro ne-turisty a na všemožných diskuzních fórech je běžný konsensus, že open mic večer nemusí nutně znamenat zlo. Jít na open mic je jedna z nejčastějších odpovědí na otázku, co dělat v New Yorku (skoro) zadarmo. Je to ovšem rada s několika výhradami a ta nejběžnější bývá, že nikdo by neměl být tak troufalý, aby si myslel, že má rád stand-up komedii (která je na open mic taky běžně přítomná). Vážně – my, hloupí Evropani, zblblí videi zahraničních profesionálů vtipu, nemáme ani ponětí, co je to amatérská stand-up komedie.
Poučeni moudrými slovy a s naivním odhodláním turisty jsme se rozhodli open mic zažít. Vymyslel jsem si vnitřní motivaci hledače hudebních talentů s touhou nalézt mainstreamem přehlíženého umělce, abych byl u jeho zrodu a abych tomu jeho zrodu zatleskal. Proto jsme vyrazili do podniku jménem Pete’s Candy Store na Lorimer Street ve Williamsburgu, kde měla být striktní pravidla kolem vystupování, což se mi líbilo: například měli mít omezené vystupování komiků, muzikanti směli přednést jen dvě skladby a obě měly být původní. To mě potěšilo, protože jsem nechtěl celý večer poslouchat covery Wonderwall.
Pete’s Candy Store je pohádkově stereotypní podnik. Za barem pracují dva lidé – jeden nic neví a druhý nemá na nic čas, ale čepují pivo za tři dolary a jsou milí. Kolem baru sedí barmanovi kamarádi; ti, co by měli ten večer pracovat, a malý kluk s brooklynskou verzí Monopolů. Open mic probíhá v salonku za toaletami, večerem provází slabě šilhající mladík v žabkách se sklonem k sebeironii a citacím z Heideggera.
Vystupujících bylo nakonec něco přes dvacet. Většinou hráli na kytaru a zpívali omšelé, neoriginální písničky o lásce a o počasí a o lásce jak o počasí, ale několik výjimek ukázalo skutečný talent. Kupodivu to byli lidé, kteří mi už na první pohled připadali zajímaví. Například britský mladík, který těsně po Dni nezávislosti trpěl svým přízvukem – možná nebyl tak dobrý, ale měl v oku jiskru jako kdysi Pete Doherty, takže vyčníval. Smutným zjevem večera byl starší pán, který ještě před vystoupením rozdával svá cédéčka a potom zpíval vysokým zakřiknutým hláskem o kovbojích a o tatínkovi. Celkem se ukázalo asi pět komiků, což nebylo tak hrozné. Od dob Seinfelda se naštěstí něco změnilo a už nestačí vtipy o jídle v letadle; cokoliv s genitáliemi mělo úspěch.
Po mikrofonu jsme měli namířeno na údajně ojedinělou taneční párty Tiki Disco. Probíhala v bývalém továrním komplexu kdesi v Bushwicku, což je ještě kousek na východ od Williamsburgu. Tiki Disco pořádá několik DJů (Andy Pry, Eli Escobar a Lloydski), kteří se svou podivnou taneční párty cestují po zajímavých a málo známých místech od města k městu. Flushing Avenue, kde akce probíhala, připomíná, že i v Brooklynu jsou ještě místa nenapadnutá bio-organickou free-range new-age horečkou, která pronásleduje vlnu gentrifikace šířící se z Manhattanu. Skladiště, benzínky, graffiti, lidi dohadujou obchody s hašišem v čínském bistru a poblíž pulzuje tovární hala s obrovskou opuštěnou disco koulí. DJ chtěl, aby si všichni sundali tričko. Nikdo si tričko nesundal.
Open Mic
7. 7. 2013, Pete’s Candy Store, New York (usa)
Michal Pařízek 24.01.2025
Za pár hodin na Radiu 1 spolu s The DSM IV, Moonchild Sanelly, DJ Lag, Saffron Bloom, Berlin Manson nebo Donnou Summer. New age paranoia.
Michal Pařízek 10.01.2025
Tehdy jsme Jamese a spol. přemluvili, aby před setem s Lydií Lunch (v Praze se staví ve středu, mimochodem) dali ještě Gallon Drunk set...
redakce 10.01.2025
Ona zpívá: Ty píšeš básně, ale já pořádám večírky. Oni zase: My píšeme básně stejně dobře, jako děláme večírky.
redakce 09.01.2025
Romance pro nevšední den, duchovní písně ke konci světa, hledání hranic lidskosti. Ovšem o radost se podělíme.
redakce 08.01.2025
Někdo svět ztrácí, někdo nachází, všichni jsou plní radosti, nebo spíš věčného smutku. A všechny máme rádi, protože se v tom plácáme s nima.
redakce 07.01.2025
"Your natural state is threatening," říká ten, jehož hřeben umí 360°, ohledávání přirozeného stavu věcí se pak věnují i ornitoložky z Jižních Čech.
redakce 06.01.2025
"Anděli, řekni mi, že je to v pořádku," zpívá v písničce Angel nuevo a my bychom taky rádi řekli, že je to v pořádku, ale co my víme!
Michal Pařízek 27.12.2024
Vlastně jsem si myslel, že to tak dlouho není, dodnes si pamatuju, jak jsme se domlouvali se Zdeňkem Lichnovským. Bylo to u nás v kanclu, dělali jsme rozhovor u příležitosti…
redakce 22.12.2024
Dá se u nich rekapitulovat celý rok, stejně jako celý život, můžete být trudní a veselí a nejlíp všechno najednou.
Michal Pařízek 13.12.2024
Nikol Bóková vydává svoje Feathers zítra, dneska večer na Radiu 1 si dáme jednu ve světové premiéře. Feathers, peříčka.