Pavla Slezáková | Články / Recenze | 13.02.2014
Rok s třináctkou na konci byl na popová alba bohatý. Se svou špetkou do mlýna, po dvouleté pauze, přispěchali taky australští Cut Copy.
Čtvrté album Free Your Mind přináší elektropopovou marmeládu, z jejíž konzistence vás budou bolet zuby. Propracovaný koncept, který se jeví jako jediné pozitivum, obsahuje intro, tři intermezza a outro. Hned začátek působí jako hodina aerobiku vedená šílenou cvičitelkou v růžových elasťácích, prvky osmdesátkového popu byly zřejmě v kurzu, když se Cut Copy sešli k nahrávání. Texty pojednávající o nehynoucí lásce, společné budoucnosti a osvobození se od monotónní společnosti, vzpomínky na léta, kdy zarostlí pánové a dámy bojovali za svobodnou lásku. Heslo Free Your Mind funguje jako ústřední motto desky. Ta se pohybuje ve sférách atmosférického synth popu, často předimenzovaného několika vrstvami klávesových efektů. Nevíte proto, na co se soustředit dřív, dokonce máte dojem, že o něco přicházíte. Propracované beaty a chytlavá melodie rozkvétají až v průběhu skladeb a songy zprvu působí plytce, mnohdy délkou nudí. Častý sampl deště se střídá s nostalgickými záznamy rozhovorů z prehistorických amerických filmů, zpěvák je jako by znechucen vším tím rachotem okolo a zapomíná hlas ve vyšších tóninách.
Trojice krátkých intermezz vyplňuje místa hlubokou, prázdnou nudou. Ze změti efektů a diskotékových klišé vybočuje jen Walking in the Sky, která s tamburínou účinkuje jako ledová sprcha v jinak jednotvárném tracklistu. Inspirace posbíraná v hudební historii je pro Cut Copy poznávacím znamením, ale na aktuálním albu se kapela zavrtala do vyschlé studny. Některým skladbám by slušelo označení psychedelická elektronika, ale otázkou je, zda to pro ně není moc velký luxus. Na druhou stranu si dovedu představit jednotlivé skladby jako podkres k videohrám nebo k reklamě na prací prášek.
Deska Free Your Mind působí jako zklamání, pod kterým je podepsaná jedna z nejlepších elektropopových kapel současnosti. Posun k mainstreamovému soundu se Cut Copy nepovedl a předchozí nahrávka Zonoscope zůstává prozatímním vrcholem diskografie a pokračovatele této ságy nechává stát v koutě. Oh Baby.
Cut Copy – Free Your Mind (Modular, 2013)
http://www.cutcopy.net
Live: Cut Copy (aus), 21.4.2014, Lucerna Music Bar, Praha
Kristina Kratochvilová 24.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.
Sára Prostějovská 28.10.2024
Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.
Šimon Žáček 28.10.2024
Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?
Lea Valentová 25.10.2024
Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.
Michal Berec 05.10.2024
Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.
Richard Michalik 31.08.2024
Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).